kamu işçi maaş

Like Tree133Beğeni

Konu: 2013/3 Muhasebe Denetimi Sınavı

2013/3 Muhasebe Denetimi Sınavı

2013/3 Muhasebe Denetim sınavına giren arkadaşların dikkatine;

Arkadaşlar Merhaba,

Sınava giren arkadaşların tahmin ediyorum takdir edeceği gibi şimdiye kadarki teammüllerin çok dışında bir Yeterlilik ölçümüne tabi tutulduk. Konuyla ilgili, ilgililerin dikkatini çekmek üzere aşağıda paylaştığım yazıyı Tesmer'e ve ulaşabildiğim platformlara iletmeye karar verdim.*...

Not: 1.sorudaki Kalite Kontrol Standartları KGK tarafından 2 Ekim 2013 yani*birbuçuk ay önce yayımlandı. Yani bize 1,5 ay önce yayımlanan tebliğden 40 puanlık soru soruldu.

30 Kasım 2013 Tarihi, 09.00-10.30 saatleri arasında yapılan Muhasebe Denetimi sınavı ile ilgili dikkat çekmek istediğim hususları belirtmek isterim;

1- Serbest Muhasebeci Mali Müşavir adaylarının Muhasebe Denetimi yeterliliğinin ölçülmesinde “Kalite Kontrol Standartları”na %40’lık bir değer verilmesi ne kadar adaletlidir? Ve ilgili sorudaki Tebliğin 02 Ekim 2013 yani sınavdan bir buçuk ay önce resmi gazetede yayımlanmış olduğu gerçeğini de düşünecek olursak?* bkz.*[url]http://kgk.gov.tr/contents/files/Pdf/kks1.pdf*

2- Muhasebe Denetimi sınavına giren aday meslek mensupları yeterlilik sağladıkları takdirde elde edecekleri Meslek ile en az 10 yıl tecrübe kazanmaları halinde “Bağımsız Denetçi”lik sınavlarına girebileceği açıkken, sınavda %70 "Bağımsız Denetim Standartları"yla ilgili yeterlilik ölçümü yapmak ne kadar adaletlidir?

Bu adalet düzeyinde bir yeterlilik ölçümüne tabi tutulmak, geçmişten beri bu mesleği yapan ve gelecekte de ömrünün sonuna kadar bu mesleği yapacak olan biz aday meslek mensuplarının meslek hayatları boyunca hatırlayacakları üzüntülere sebep olacaktır.

Sınav Komisyonunun ve ilgililerin dikkatlerini, adaletli ölçüme olan güvenimizi sarsan bu sınava çekmek isterim.
    Konu vtosun tarafından (01.Aralık.2013 Saat 23:40 ) değiştirilmiştir.
    meryem.a, tuba-a ve deryacar bunu beğendi.

Arkadaşım tesmerin iletişim bölümü öneri sekmesine bende bu türden bir paylaşım yaptım. Bugün sınavda konuşuldu yarın izmir odanın eğitim birimi sayfasında bir dilekçe yayınlanacakmış sanırım yada mail adreslerine yollanacak şikayet / itiraz dilekçesi. Dosyası yanan kişiler var. Lütfen bari bu sefer birlik olalımda bu işin ne kadar kötü niyetle hazırlanmış bir sınav olduğunu dile getirelim. Yarın tesmeri de arayacağım. İzmir odayıda. Ne yapabiliriz? Diye öneri alalım. Puanlamasını değilştirsinlrr . 2. Soruda standarttı. Sadece1. Soruya değinmişsiniz ancak 2. De yapılamadı lütfen ama lütfen bu sefer herkes tepkisini göstersin

Bunu anlamakta zorlanıyorum. ve denetimden son sınava giren arkadaşların durumları içler acısı idi. Ağlayanları gördüm. Yazık günah.. Sordun bari 10 puanlık 20 puanlık sor. Nasıl bir anlayış hangi akla hizmet. KGK kurumu kendisi zaten bu sınavı yapıyor. Denetçi olmak isteyenler KGK kurumun açtığı sınavlara giriyorlar. Onlara sor. Ama maalesef adayları savunan yok.. Yazılacak çok şey var ama tesiri yok..

Ben ilk 2013-2. dönemde sınavına girmiştim. 7 dersimden 6 sını vermiştim. Denetimden en az 55-60 beklediğim kağıdıma 24 puan vermişlerdi. Bu döneme tekrardan girdim soru kağıdını açtım soruları görür görmez bu dönemde kalacağımı biliyorum. Nasıl birşeydir anlamadım gitti. Ne yapacağımı bilmiyorum....

volkan kardesım oncelıkle tesekkur ederım sınavdan cıktıgımızda konustugumuz gıbı yazmıssın ancka ıkıncı soruyu unutmussun ıkıncı soru tebılıgı yanılmıyorsam 14 kasım olması gerekıyor yanı sınavdan 15 gun once yayınlanan bır teblıgdende ıkıncı soruyu sormuslardır Kardesım bunları nereye gonderdıgını tesmer dısında bızde gonderelım sonuc alırmıyız zannetmıyorum Sadece uzuntum o kadar bır ders ıcın calısmamıza ragmen durumun bu olması 45 dkkada nerdeyse sıanvdan herkez cıktı bu soruları yapan varmıdır onuda merak edıyorum ıkı sınavdır ne yapmaya calsıyorlar anlamıyorum hazırandakı sınav kolaydı hakettgımız puanları alamadık bu sınavın muhasebe denetımıyle alakası yok bundan emınım konustugumuz gıbı bızım bagımsız denetcı olabılmemız ıcın ılk once bu meslkete belgeye sahıp olup en az on yıl claısmamız gerekıyor yazıklar olsun herkez ıcınde hayırlı olsun bırde merak ettgım su konu var **** dakılerın sınvadan cıktıgımız gıbı sınav cevpalaırnı nasıl verdıgını merak edıyorum.Hakkımızda hayırlısı olsun dıyorum ama ıtıraz etmmemızde gerekıyor boyle gıtmez...
    vtosun bunu beğendi.

Bundan 2 hafta once yuksek lisans sinavina girdim bağımsız denetimin inanın bana orada bile bu kadar kasmamıştı hoca

Alıntı canan_ieu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğet denetim dersini bu standartları okuyarak gecen varsa helal olsun diğer türlü soruları önceden bilmeyen asla ve asla gecemezzzz
    Aklıma birilerine iltimas sağlandığindan başka bi ihtimal gelmiyor şimdilik.........
    sorundegil86 bunu beğendi.

Alıntı canan_ieu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım tesmerin iletişim bölümü öneri sekmesine bende bu türden bir paylaşım yaptım. Bugün sınavda konuşuldu yarın izmir odanın eğitim birimi sayfasında bir dilekçe yayınlanacakmış sanırım yada mail adreslerine yollanacak şikayet / itiraz dilekçesi. Dosyası yanan kişiler var. Lütfen bari bu sefer birlik olalımda bu işin ne kadar kötü niyetle hazırlanmış bir sınav olduğunu dile getirelim. Yarın tesmeri de arayacağım. İzmir odayıda. Ne yapabiliriz? Diye öneri alalım. Puanlamasını değilştirsinlrr . 2. Soruda standarttı. Sadece1. Soruya değinmişsiniz ancak 2. De yapılamadı lütfen ama lütfen bu sefer herkes tepkisini göstersin
    canan arkadaşıma katılıyorum. bari bu defa gerçekten birlik olalım istedikleri gibi at koşturamazlar yok mu bir müfredat belirli bir kaynak ? bu nedir yarın başka bir standart yayınlansa ondan da mı sorumlu olucaz.

Alıntı lynx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bundan 2 hafta once yuksek lisans sinavina girdim bağımsız denetimin inanın bana orada bile bu kadar kasmamıştı hoca

Aklıma birilerine iltimas sağlandığindan başka bi ihtimal gelmiyor şimdilik.........
    en azından orada belli bir kaynak var burada hem kaynak yok hemde adamlar 15 gun once yayınladığı teblıgden 1 1,5 ay once yayınlandan teblıgden 1 soru sorurarak bırde kıme hızmet edıyorlar kamu gozetım kurumu ıle mahkemelik olan kurumun yaptığı ıse bak

2. Soruyu atladığımdan bahsetmiş bazı arkadaşlar, aslında gönderdiğim metnin 2. maddesinde 2. sorudan bahsetmiştim, sınav toplamının %70 ağırlığı Bağımsız Denetim standartlarıyla alakalı olarak. Ancak o tebliğin de yakınlarda yayımlandığını söylüyorsunuz, öyleyse o metin eksik kalmış. O tebliği de bulalım ve 2. soruyla ilgili de daha vurgulu bir yazı daha gönderelim.

Evet bu sefer birlik olmak lazım. Ben de ilk girişimde geçen dönem 7de 6 yaptım, ve tek ders denetimde bu sorularla karşılaştığımda dünya başıma yıkıldı. Bizler bu mesleği iş hayatımızın sonuna kadar yapmak üzere seçmiş insanlarız, eğer öyle olmasa bu kadar zahmete katlanıp 2 tane birbirinden zor sınav ve 3 yıllık staj gibi süreçlerin içine kendimizi sokmazdık. Aynı zamanda çalışan insanlarız ve işlerimizden feragat edip bu sınavlara hazırlanıyoruz. Bulabildiğimiz kaynaklarla bu sınavlara çalışıyoruz. Bizim bulup da çalıştığımız hangi kaynakta son 2 ay içinde yayımlanan Tebliğler bulunabilir? Her şeyi anlarım, ama böyle adaletsiz bir ölçümü benim vicdanım kaldırmıyor. Ve bu nedenle ulaşabildiğim her platforma sesimi duyurmaya çalışıyorum. Fakat bu bir veya iki kişiyle olamaz. Bağlı bulunduğumuz odalara, çevremizde tanıdığımız meslek mensupları aracılığıyla ilgililere yetkililere sesimizi duyurmamız ve karşılaştığımız bu adaletsiz ölçümü anlamalarını sağlamamız gerekir.
    Türmob'un maili de; turmob@turmob.org.tr
    Mailler nasıl dikkate alınır bilmiyorum ama kağıt ortamında daha sağlıklı olacaktır. O nedenle Türmob fax'ını da paylaşıyorum: Faks: (0312) 232 50 73 ne kadar çok tepkiyle karşılaşırlarsa, o kadar durumun farkına varacaklardır kanısındayım.
    Aklıma gelen merciler şu an için bunlar, ulaşabileceğimiz ilgili, yetkili aklına gelen olursa, durumdan onların da haberdar olmalarını sağlamak için birbirimizi yönlendirelim lütfen.
    meryem.a ve sorundegil86 bunu beğendi.

4 kasımda yayınlanmıs resmı gazete toplam resmı gaztede yayınlanan 4 tane satnadart var ıkısını sormuslar bırı 37 sayfa bırı 26 sayfa bırı 2 ekımde bırı 4 kasımda yayınlanmıs hangı akla hızmettır bu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)