kamu işçi maaş

Like Tree6Beğeni

Konu: 2013/3 Sonuç Tahminleriniz Ve Çok Kısa Her Ders Nasıl Hazırlandığınız

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  408

  Post 2013/3 Sonuç Tahminleriniz Ve Çok Kısa Her Ders Nasıl Hazırlandığınız

  Arkadaşlar konuyu ben başlatmak istiyorum. Bu başlığın bir dahaki sınava girecek tüm arkadaşlara faydalı olacağı kanısındayım.

  Sınav sırasına göre gidiyorum:

  1. Denetim: İnanılmaz çok çalıştım, kaç gece uyumadım denetim için, 15 sayfa not ezberledim. Ses kaydı yaptım, gece onları dinledim, **** kitabı ve geçmiş yıl sorularını hatim ettim. KGK soruları yüzünden battım, çünkü onu incelememiştim. İlk iki soruya mantıklı cevaplar vermeye çalıştım sadece.
  SONUÇ: 25 bekliyorum.

  2. Meslek Hukuku: Denetimden biraz daha az çalıştım, çoğu soruyu ezberlemiştim. Denetimle aynı mantıkta çalıştım. Bana göre kolay sorular geldi.
  SONUÇ: 80-90 arası bekliyorum.

  3. Vergi Hukuku: Uygulamalarda geçmiş yıl sorularının hepsine baktım, kilit hesaplama noktalarını öğrendim ama hiçbiri çıkmadı. Ters köşe yaptılar. Fakat uygulama sorusu ve örtülü sermaye sorularını uygulamada bildiğim için zorlanmadım. Diğer iki sorudan Basit Usulü ve ilk soruda ki b şıkkını %70 doğrulukla yaptığıma inanıyorum.
  SONUÇ: 70 civarı bekliyorum.

  4. Genel Hukuk: Hiç çalışmamıştım. Sadece geçmiş yıl sorularına sınava girmeden 1 saat önce göz attım, nasıl cevaplar verilmesi gerektiğini analiz ettim. 4 tane gözüme takılan geçmiş yıl sorusunu yarım yamalak ezberledim. Sınavda şans 2 soru bu ezberlediklerimden geldi, çünkü cevapları çok kısa ve akılda kalıcıydı. Diğer iki soruya da kendi bilgilerimle yanıt verebildim. Anlayacağınız Denetim'in acısını bu sınavdan çıkardım
  SONUÇ: 70-80 civarı bekliyorum.

  5. Finansal Muhasebe: Uygulamadan bilgim olduğu için çalışmadım sadece geçmiş sorulara biraz göz attım. Sınav bana göre basitti. yapılması gereken çok kontrollü ilerlemek, çünkü süre 3 saat ancak yetmeyebiliyor, o nedenle sonlara doğru bir hata yaptığınızı fark eder iseniz geri dönüp düzeltmeniz çok zor olur.
  SONUÇ: Allahtan bir aksilik olmazsa 95-100 bekliyorum.

  6. Finansal Tablolar Analizi: Geçmiş dönem cevaplarını analiz ettim, çıkabilecek bir kaç sözel soru ezberledim ama sözel soru sadece 30 puanlık "Yabancı Kaynakların Bilanço İlkeleri" geldi. İlk iki uygulama sorusunu yaptım. 3. ve son soru olan sözel soruya da mantıklı bir kaç cevap verebildim. Yorum olduğu için yorumlar zorlamadı çünkü uygulamadan bilgim vardı. Bu arada, oran analizi vs. hiç çıkmadı. Sadece trend (30 puan), karşılaştırmalı (varlık yönünden, kaynak yönünden, varlık-kaynak yönünden kendi içinde ve diğer firmayla karşılaştırmalı) soru geldi (40 puan).
  SONUÇ: 70 civarı bekliyorum.

  7. Maliyet: Geçmiş dönem sorularını çözerek ve eksiklerimi görerek hazırlandım. Herkesin zorlandığı sapma sorusunu bu nedenle zorlanmadan yaptım. Son soruyu da yaptım fakat en kolay soru olan Kademeli'ye hem süre yetmedi hem de şaşırdım :S Bunun nedeni de safha çıkacağı beklentisiydi. Allahtan bir aksilik olmazsa ve emin olduğum ilk soru doğru ise geçebilirim diye düşünüyorum.
  SONUÇ: 60 civarı bekliyorum.

  Son olarak staj notum 100. Gözetiminde bulunduğum sayın meslek mensubu R. Bey'e de teşekkür ederim

  Herkese geçmiş olsun.
  Konu tktvlkn tarafından (02.Aralık.2013 Saat 12:01 ) değiştirilmiştir.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Eylül.2012
  Mesajlar
  266
  dostum benden sana nacızane tavsıye sınav acıklandıktan sonra dersın umarım hepsınden bekledıgın gıbı gelır ıns denetımden daha yuksek gelır ancak bır sorun var bekledıgın ve ıstedgın notların gelmeme ıhtımal yuksek olabılır cunku okumaları cok farklı ıns hepsınden bekledgının fazlasını alırısn

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  408
  Amin dostum, ama işte tam da bu yüzden yazdım bunları buraya, çünkü hatırlayamam sonuçlar açıklandığında. O nedenle sonuçlar geldiğinde karşılaştırıp, komisyondan gelen notlara göre kağıtların ne kadar farklı okunup okunmadığını algılamaya çalışıp başkalarına faydalı olmasını sağlayacağım.

  Herkes komisyonla ilgili birşey söylüyor. Sınavlar açıklandığında bunu bu şekilde anlamış olacağız.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2012
  Mesajlar
  119
  merhaba
  Yeterlilikteki meslek ve vergi hukukunda sorulan kanun sorularını madde madde ezberlemekten ziyade özünü , amacını bilmemiz yeterli olmazmı?Mesleki faaliyete başladığımızda( mesleğe başladığımızda zaten bu kanunlar önümüzde açık olacak.sadece örneğin g.vk ya göre yapılacak stopaj oranları ve k.v.k ya göre yapılacak stopaj oranların ve benzeri gibiı bılmemız yeterli olur diye düşünüyorum. Cümlesi cümlesine kanunu yazmak anlamsız. Özellikle meslek hukuku ve vergi hukukunda çoktan seçmeli yada doğru yanlış şeklinde sorular sorulmalı Bu şekilde ezberci zihniyet, ezber yapmaya çalışmak sadece beyin hasarı ve bunalıma sebep oluyor. Benim herhangi bır vaka ıle karşılaştığımda hangi kanundan yararlanacağımı bilmem yeterli .Sadece sınavdan 2-3 gün önce çalıştıklarım aklımda kalıyor. çoğu insan için bu böyle.insan hafızasıda daha fazlasını el vermiyor.hem sabah saat 8 ve akşam 6 mesaısı nde çalışıp hemde ezber yapmak insanlık dışı.İnsanı tüketiyor. Umarım sesimi duyan yetkililer olur
  saygılarımla
  SemaAdnan ve emrtkgz bunu beğendi.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  408
  Flowerrose a katılıyorum. Ben mesela sadece 213 Sayılı VUK ve 3065 Sayılı KDV kanunundan ve birde ayrıca son soruda (size gönderdiğim notların son -4.- sayfasında var) KDV Kanunu 30. maddeden bahsettim, tesadüf o soru geldi : )

  Bence de birebir kanun maddesini aradığını düşünmüyorum, o nedenle sınavlar açıklanınca hepimiz anlayacağız neye nasıl puan verdiklerini.
  Konu tktvlkn tarafından (03.Aralık.2013 Saat 14:21 ) değiştirilmiştir.
  aslı4143 ve SemaAdnan bunu beğendi.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2012
  Mesajlar
  119
  ben hazıranda meslek hukuku sınavına gırdiğimde 2 soruyu kanunun aynısını yazmama rağmen ve 1 soruyuda kanuna yaklaşık açıklamama rağmen bana 35 geldi. 30 kasımda .ı 5 kasımda dedem vefat etti.5 kasıma kadar çok ıyı çalışmıştım 5 kasımdan sonra 2 dersede hıç bakamadığım için şimdı sıfır beklıyorum.bende ne moral kaldı nede çalışmak için bır heves. kasıma kadar vergı ve mesleği ezberlemıştım kasımdan sonra tekrar edemedim. şimdi sıfır gelıyo.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ocak.2013
  Mesajlar
  208
  olduğu kadar olmadığı kader

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Aralık.2013
  Mesajlar
  96
  Alıntı SemaAdnan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  olduğu kadar olmadığı kader
  sınavdan önce bir formda sorulmusdu.hangi soru cıkar diye kademeli dagıtım cıkar cıkmıs.işde

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Mesajlar
  832
  Finansal Muhasebe: Geçmiş yıl sorularını çözdüm, bol pratik yaptım, hızımı arttırmaya çalıştım ve kağıt düzenine dikkat etmeye çalıştım.
  Analiz: Yorumların nasıl yapılabileceğini kavramaya çalıştım. Bol örnek çözerek pekiştirmeye çalıştım.
  Maliyet: Öncelikle anlamadığım konuları tane tane anlamaya çalıştım. Geçmiş yıl sorularını çözdüm ve bol örnek çözmeye çalıştım. (Maliyeti gerçekten anlamak istiyorsanız ve vakit ayırabilecekseniz size tek kaynak önerebilirim: Kamil Büyükmirza gerçekten bir başyapıt...)
  Vergi: Biraz şans meselesi okursunuz okursunuz mevzuatın olmadık biyerinden soru gelir bilemezsiniz, o olmadık yerden gelen soru birinin başına gelmiştir su gibi yazar.
  Hukuk: **** ve muratın kitabından çalışmıştım.
  Meslek: 3568 sy. kanunu ve yönetmelikleri okumuştum mevzuat kısa ve kolay gibi geliyor ama detay bilgiler var diye düşünüyorum.
  Son olarak Denetim: İlk girdim geçerim diye beklerken olmadıl bir puanla kaldım. Malum son sınava girdim ve zaten gelişmleri takip ediyorsunuzdur forumda 2-3 başlık var ve önerisi olan varsa seve seve dinlerim...

  Denetim hariç her ders için geçerli olan ****nın 707*2 soru bankasını tavsiye ederim.
  (Yazdıklarım tavsiye niteliğinde olup kesin doğruluğundan söz edilemez. Herkesin çalışma tarzı ve yaklaşımı farklılık gösterebilir. Tavsiyelerime uymanız halinde görebileceğiniz olası zararlardan ve/veya kalacak derslerden "stajyeradayi" (yani ben) sorumlu değildir. )
  betul77 bunu beğendi.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  408
  Alıntı stajyeradayi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Denetim hariç her ders için geçerli olan ****nın 707*2 soru bankasını tavsiye ederim.
  (Yazdıklarım tavsiye niteliğinde olup kesin doğruluğundan söz edilemez. Herkesin çalışma tarzı ve yaklaşımı farklılık gösterebilir. Tavsiyelerime uymanız halinde görebileceğiniz olası zararlardan ve/veya kalacak derslerden "stajyeradayi" (yani ben) sorumlu değildir. )
  Dostum birde her dersten kaç beklediğini yazarsan, sınav sonrası açıklanan notlarla herkes öğrenmiş olur harcadığın emeğin karşılığını verip vermediklerini

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 58
  Son Mesaj : 29.Kasım.2013, 09:25
 2. Kısa Vadeli Sigorta Kollarında 01.09.2013 Devrimi: Tüm İşyerleri İçin Prim Oranı Sabit %2
  Konu Sahibi ebru şener Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Haziran.2013, 10:03
 3. En Kısa Yoldan Nasıl Emekli Olabilirim?
  Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Haziran.2009, 12:42
 4. Kısa Çalışma Ödeneğinden Nasıl Yararlanacaksınız?
  Konu Sahibi nane Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Aralık.2008, 10:43
 5. En Kısa Yoldan Nasıl Emekli Olurum?
  Konu Sahibi nane Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Kasım.2008, 08:48

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36