kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Maliyet Muhasebesi Ve Finansal Analiz Soru Tahmini

Maliyet Muhasebesi Ve Finansal Analiz Soru Tahmini

merhaba arkadaşlar maliyet muhasebesi ve analizden bu dönem tahmini hangi konulardan gelir?
    birde her iki derse de fazla çalışamadım acaba ikisine de mi girsem yada birine mi girsem diyorum yorumlarınızı bekliyorum.
    ancak maliyet muhasebesinden iyiyim
    analizden de iyi yalnız oran analizi tüm formülleri ezbere bilmiyorum. ne yapsam sizce?

analizi ne soruyorsa bilonço yada gelir tablosu kalem kalem karşılaştır ve dolaylı olarak yorumla kestirip atma yorumları .. birde mutlaka altına sonuç: koy ve firma şuraya doğru gidiyor olabilir bu olmalı diye kısa öz yorum yap ( analiz ci gibi ).. tanımlarada kendince cevap ver .. bir şekilde geçersin..

trend , dikey , yatay analizler mutlaka çıkıyor... onu yorumlatıyor büyük kek orada ...

bol şanslar...

ben maliyeti çalıştım ... çözüyorumda ama korkuyorum .. öneriniz nedir.. tek ders ...

maliyetten safha bekleniyor ... inşallahda gelir .. işcilik ve yevmiye kayıtları gelir..2 dağıtım banko biri gelir gibi.. fark geçen dönem geldi.. mümkünse karşıma çıkmasın ..

analizden sözelleri okumadan sınava girmeyin.ordan iyi puan geliyor zaten toplasan 5 sayfa birşey var.sözelleri yaparsanız analizi çok rahat geçersiniz

analizden tahminimce muhasebenin temel kavramlarından falan soru gelir

Muhasebe temel kavramlara ve varliklara iliskin kavramlara bakmakta fayda var... cari oranlar da beklenenler arasinda...

Şahsi fikrim kasım dönemi kolaydı analiz için mantıklı olması gerekeni yazıp kağıt düzenine hakim olan birçok aday geçti. Maliyette ki yığılmayı azaltmak adına biraz kolay yaparlarsa 7/7 nin önünü kesmek için analiz vergi ve temel hukukta zorlarlar. Neden temel hukuk derseniz alttan gelen yok denecek kadar az kasım sınavında erittiler. Denetim hocası aynı kaldıysa ve kgk sorusu sormayacaksa "çok biliyorsanız buyrun denetim hadi yapta görelim " tarzında ağır bir sınav yapabilir. Malum kasım sınavı çok tartışıldı. Haziran da maliyet için aynısı olmuştu kasımda zorladılar hem zaman hemde anlaşılabilirlik açısından zordu.Denetimde çalışıp hazırsanız son tavsiyem geçmiş yıllarda bazı sorular var bir denetim olayı verip ordan yola çıkıyor. Yani doğrudan tanım sorusu gelmeyebilir. Bu tarz sorulara bakın. Ve sakın panik yapıp çıkmayın sonuçta sözel 5-10 puan kaderiniz oluyor.

Nerden bu kanıya vardın derseniz;
    1-Geçmiş dönemlerde yaşananlar ve sonrasında sorulan sınav soruları.
    2-belli derste yığılma varsa başka yerden zorlayarak frene basıyorlar.
    3-son dönemde artan talep çok fazla özellikle kpss ye girip sonuç alamayanlarda bu mesleğe yöneliyorlar staja girişten sayı baya artmış. Bizim meslekte emeklilikte olmayınca arz talep dengesinde sıkıntı var.
    4-bu dönemi zor bekleme nedenimin başında türmobun staj kısaltarak öne çekilmesine verdiği tepki. Odaların baskısıyla kabul ettiler ama planladıkları dengeye gelmesi adına sınavlar ağırlaşacak. Ve git gide 7/7 nin önü kesilecek. Tabi ki yapan olacaktır. Doğru kaynak doğru çalışma belki söylenenler doğruysa torpil vs. Ama eskisi kadar rahat sınavlar olmayacak.

Borsa performans oranlarından gelirmi ki

o kadar ince sormazlar bence

Peki sizce tahminen hangi formüller gelebilir ? Ben son senelere baktığım kadarıyla ;
    Cari oran : 2 kez
    Likidite : 3
    Nakit oran : 4
    Net çalışma s: 1

Stok devir hızı:3
    Ortalama stokta kalma:2

Alacak devir hızı: 3
    ortalama tahsilat s:2
    ortalama etkinlik s:1
    Varlık devir hızı :1
    ÖZkaynak devir hızı :1

Kaldıraç 2
    ÖZkaynak or: 1
    Finansman o:1

Brüt satış k: 1
    faaliyet k: 1

Son sınavdaysa hiç biri gelmemiş.

Bence bu sınavda Trend %30 gibi ,karşılaştırmalı %70 sorulur .

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)