kamu işçi maaş

Konu: Nerede Staj Yapılabilinir?

Nerede Staj Yapılabilinir?

Sayın arkadaşlar;
    Sorularım SMMM stajı içindir.
    1- Denetim ve gözetim altında staj nasıl oluyor. Firmada çalışan bir SMMM mi olması lazım? Yoksa firmanın bir SMMM bürosunun mükellefi olması mı lazım? Firmada tek stajer olaması ve bu stajerin muhasebeyle ilgili en yetkili kişi olmasımı gereklidir.
    2- Stajdan sayılan süreler staj başladıktan sonra mı ? Yoksa öncemi olmalı? Stajer El Kitabınnda Kamu Kuruluşunda Görev Yapanlar isimli başlık var biraz kafam karıştı Devlet memurları staj yapabilirmi ?
    Biraz uzun oldu ama kusruma bakmayınız?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    ops: :lol: :P

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Demetim ve gözetim altında ki stajda, staj yapılacak ticari işletmede ister bordrolu meslek mensubu olsun ister sözleşmeli meslek mensubu olsun bir stajyer staj yapabilir.
    Alıntı stajyer el kitabı Nickli Üyeden Alıntı
    Gözetim ve Denetimde yapılacak stajlarda staj-ın yapıldığı ticari işletmelerde yalnızca bir kişi staja başlayabilir. Burada asıl olan her bir ticari işletmede tek bir stajyerin olmasıdır. Bir ticari işletmede birden fazla bordrolu meslek mensubu ya da sözleşmeli meslek mensubunun bulunması durumunda da yine o işlet-mede yalnızca bir kişi staj yapabilir. Bu koşullarda aynı işletmede birden fazla stajyerin saptanması durumunda stajlar iptal edilecektir.
    Stajdan sayılan süreler ister stajdan önce ister staj sonrası staj süresinden gösterilebilir örnek olarak
    Alıntı stajer el kitabı Nickli Üyeden Alıntı
    1-İktisat, Maliye, İşletme, Muhasebe, Finansman, Denetim ve Vergi ile ilgili alanlarda yüksek lisans eğitimi görenlerin bu eğitimde geçen süreleri, yüksek lisans diplomasının ve tezinin teslim edilmesi koşuluyla bir yıl olarak stajdan sayılır. Adayın yükseklisans diploma-sını stajı sırasında sunması durumunda, stajının bir yıllık bölümünün tamamlandığı kabul edilir. Tezsiz yüksek lisans eğitimi yapanlarda bu süreden yararlanabilirler.
    Devlet memuru tanımı biraz geniş bunu şöyle açıklayalım,

Alıntı staj yönetmeliği Nickli Üyeden Alıntı
    Stajdan sayılan süreler :
    Madde 9 - Kanunun 6 ncı maddesinde belirtilen süreler, staj süresinden sayılır ve süre bu kadar kısalır.
    Buna göre;
    a) Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisine sahip olanların bu yetkiyi aldıktan sonra kamu hizmetlerinde geçen süreleri staj süresinden sayılır.
    Bu kapsamda Maliye Müfettişlerinin, Hesap Uzmanlarının, Bankalar Yeminli Murakıplarının, Gelirler Kontrolörlerinin ve bunların yardımcılarının veya stajyerlerinin, İl Defterdarlarının, Vergi Dairesi Müdürlerinin, Vergi Denetmenlerinin, Bağımsız Vergi Dairesi bulunmayan ilçelerde Mali Müdürlerinin kamu hizmetlerinde geçen süreleri kurumlarınca düzenlenen hizmet cetveli ile belgelendirilmek kaydıyla dikkate alınır.
    b) Kamu kuruluşlarının veya bilanço esasında defter tutan kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanların bu hizmetlerde geçen süreleri staj süresinden sayılır.
    Kamu kuruluşlarının muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanlar, bu hizmet sürelerini kurumlarından alacakları hizmet cetveli, imza sirküleri ve yazı ile belgelendirirler.

SAYIN OGÜN GÜNEŞ

DEVLET MEMURLARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMANIZI OKUDUM AMA BURDA KAMUDA ÇALIŞILAN SÜRENİN STAJ DA SAYILMASI İLE İLGİLİ

BEN TİCARET LİSESİ MEZUNUYUM

ŞUAN KAMU KURUM KURULUŞUNDA 657 SAYILI KANUNA TABİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM

STAJ YAPMA ŞANSIM VARMI
    YADA STAJ YAPMAM İÇİN NELER YAPMAM GEREKİR

BU KONUDA BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

Ogün Güneş Guest

Kamudaki göreviniz yukardaki metinde sözü geçen görevler içerisinde mi?

şuanki görevim yukarıda belirtilen görevler içerisinde bulunmamaktadır.
    hem kamu da çalışarak(örneğin nöbet usulu ) mesai saatleri içerisindede
    stajımı tamamlaya bilirmiyim

Ogün bey cevaplarınız için teşekkür ederim. Yalnız; aklıma takılan bir iki detay var.
    1 - Denetim ve Gözetim altında yapılan stajda işletmedeki stajerin muhasebe konusunda en yetkili olmasına ve / veya muhasebe konusunda tek çalışan olmasın gerek varmı ?
    2 - SMMM'nin yanında stajer varsa; sözleşmeli oldu işletmede stajer bulunabilirmi ?

Ogün Güneş Guest

Alıntı muhasebeci0110 Nickli Üyeden Alıntı
    şuanki görevim yukarıda belirtilen görevler içerisinde bulunmamaktadır.
    hem kamu da çalışarak(örneğin nöbet usulu ) mesai saatleri içerisindede
    stajımı tamamlaya bilirmiyim
    Eğer kamuda ki görevleriniz stajdan sayılmıyor ise , şirkette yada bağımsız bir meslek mensubnun yanında staj yapmanız gerekmekte , stajyerler her ay aylık bildirgelerini bağlı oldukları odaya verirler dolayısı ile ssk ya tabidirler en basit ayrım bu noktada ortaya çıkacak yani hem kamuda çalışıp hem stajınızı yapamazsınız çünkü çalıştığınız yer stajdan sayılmıyor.

Alıntı prof.mute Nickli Üyeden Alıntı
    1 - Denetim ve Gözetim altında yapılan stajda işletmedeki stajerin muhasebe konusunda en yetkili olmasına ve / veya muhasebe konusunda tek çalışan olmasın gerek varmı ?
    2 - SMMM'nin yanında stajer varsa; sözleşmeli oldu işletmede stajer bulunabilirmi ?
    Denetim altında staj yapacak stajyerin tek yetkili olmasına gerek yok bildiğim kadarıyla
    SMMM yanında birden fazla stajyer , stajını yapabilir ancak şirkette staj yapılacağı zaman aynı şirkette tek stajyere izin var.

Sayın Ogün bey ;

Sizin bilgilerinizden tekrar faydalanmak isterim. Sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda İslam ÇANKAYA'nın staja başlama kitabını aldım. Ona çalışıyorum. Meslek hukuku dersinde madde 2 ve madde 45 te Meslek mensubunun bir işverene bağlı olarak hizmet akti ile çalışamaz diyor ve yasaklar altında belirtiyolar yalnız siz daha önceki bir soruma

Gözetim ve Denetimde yapılacak stajlarda stajın yapıldığı ticari işletmelerde yalnızca bir kişi staja başlayabilir. Burada asıl olan her bir ticari işletmede tek bir stajyerin olmasıdır. Bir ticari işletmede birden fazla bordrolu meslek mensubu ya da sözleşmeli meslek mensubunun bulunması durumunda da yine o işletmede yalnızca bir kişi staj yapabilir. Bu koşullarda aynı işletmede birden fazla stajyerin saptanması durumunda stajlar iptal edilecektir.
    diye bir cevap vermiştiniz.

biraz aklım karıştı. Altı çizili olan sözcüklerin arasında bir farkmı var. Yoksa ben kanunu yanlış mı anlıyorum. Kanunu bana bi açıklarmısınız. SMMM olduktan sonra illa büro mu açmalıyız. Bir firmada çalışamazmıyız. Olursa nasıl olur olmazsa nasıl olmaz.

Ogün Güneş Guest

Oradaki kasıt bağımsızlıkla ilgili, Serbest muhasebeci olmak için yeterlilik sınavına girip SM ünvanını alabilirsiniz ancak diler bağımsız çalışırsınız dilerseniz bir şirkette çalışırsınız.

İyi de abi ;

Adamlar yasaklar arasına almışlar. nasıl bağımsızlıkla ilgili benim anlamadığım o bazı ilanlarda SMMM ruhsatlı arıyoya büyük şirketler yani öyle bi çalışma oluyomu o zaman ünvanın mı değişik oluyo. SMMM olmuyonda başka bi şeymi oluyon yetkilerini kullanamıyon mu ?SMMM olmak için o kadar uğraşıyoz. Bi de uyarıdı kınamadı uğraşılmasın sonraşimdiden bilelim tedbirimizi alalım konuyu tam anlayalım. Ders çalışırken aklımı kurcalamasın.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)