kamu işçi maaş

Konu: 18 Mart C Grubu Sınavı Açıklandı!

18 Mart C Grubu Sınavı Açıklandı!

Herkese selamlar. Sınav sonuçları çok önceden açıklanmasına rahmen,
    bağlı olduğum odanın beni itiraz edecekmisin diye araması sonucu notumu ögrendim. ilk sınavda 44 ikinci sınavda 34 üçüncü sınada 32 puan aldım..bekletilerimin her zaman çok altında kaldı almiş olduğum sonuçlar.
    Her sınava biraz daha hırslı biraz daha fazla çaliştıkça puanlarım eksiliyor.
    Bi türlü anlam veremiyorum. Sonuçlar her zaman beklentilerin çok altında..dün tesmer i aradım, sınavlar her geçen gün daha fazla hata yaptığımı söledim, ve kendimi kontrol ve bu mesleği daha iyi bi şekilde icra etmem için hatalarımı görmem gerektğini söledim.Tek cevap su oldu..
    efendim yeni kitap çıkartiyoruz, ordan kontol edersiniz,vermiş oldukları yardım budur...bilgi edinme kanunundan yararlanmak istediğimi belirten bi yazı ile başvurdum. cevap:
    -- efendim sınava burda girin o zaman gelincede burdan kağıtlarınızı incelersiniz
    inanın napmam gerektiğini bilmiyorum. Ama her geçen gün bu mesleğe kuruma inancım kalmadı...Turmob,Odalar,Tesmer stajerleri ne kadar ilgilendiriyor.

ayrıca sizlerden bu soruyu cevaplamınızı bekliorum
    Satılan mal için ayrıca işletme adına 900 ytl +KDV tutarındaki taşıma gideri
    nakit olarak ödenmiştir.? 18 mart 2006 10 soru B) şıkkı sorusudur..

Merhabalar... Sayın faruway, öncelikle tecrübelerime dayanarak şunu söyleyeyim size, sınavda çıkan soruları sınava giren çoğu aday zaten pratikten biliyor fakat sorun şurda ki; sorularda yoruma dayalı cevabı kabul etmiyorlar. Kanun maddesinde nasıl yazıyorsa sizde o şekilde yazmalısınız. Sanırım puanlarınız bu yüzden düşük geliyor. Sorduğunuz soruya gelince; anladığım kadarıyla taşıma gideri işletme adına ödenmiştir dediğine göre satıcı firma taşıma giderini alıcı firma adına ödemiş. Bu durumda kayıt şöyle olmalı:

----------- / -------------
    136 diğer çeşitli alacaklar.... 1.062
    ...............100 kasa......................1.062
    ---------- / --------------
    SMMM Tuğba Çağlayan Ersoy

Alıntı tugba_cag Nickli Üyeden Alıntı
    Merhabalar... Sayın faruway, öncelikle tecrübelerime dayanarak şunu söyleyeyim size, sınavda çıkan soruları sınava giren çoğu aday zaten pratikten biliyor fakat sorun şurda ki; sorularda yoruma dayalı cevabı kabul etmiyorlar. Kanun maddesinde nasıl yazıyorsa sizde o şekilde yazmalısınız. Sanırım puanlarınız bu yüzden düşük geliyor. Sorduğunuz soruya gelince; anladığım kadarıyla taşıma gideri işletme adına ödenmiştir dediğine göre satıcı firma taşıma giderini alıcı firma adına ödemiş. Bu durumda kayıt şöyle olmalı:

----------- / -------------
    136 diğer çeşitli alacaklar.... 1.062
    ...............100 kasa......................1.062
    ---------- / --------------
    peki bole bi maddede neden 191- İnd KDV kullanılmıyor.

kdv nin konusu;
    Kod:
    1-Ticari, sinai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çercevesinde yapılan teslim ve hizmetler
    2- Her türlü mal ve hizmet ithalatı 
    3- Diğer faaliyetlerden doğan teslim ve hizmetler
    arkakaşım sizin dediğiniz mevzuda hiç bir teslim ve hizmet yoktur. Kolay gelsin
    er zaman sevgi ve saygı ile;

Merhaba.. Stajer66 arkadaşımın da söylediği gibi bu maddede teslim ve hizmeti gerektiren bir durum olmadığından kdv indirim konusu yapılamaz. Çünkü firma ödemeyi alıcı firma adına yapıyor. Buradan şu sonucu çıkarıyoruz ki, kdv yi alıcı firma indirim konusu yapabilecektir. İyi çalışmalar...
    SMMM Tuğba Çağlayan Ersoy

alış maliyeti 3.000 ytl olan mallar, 1.000 ytl si ve kdv si peşin, 2.000 ytl si alınan bi senet ve geriye kalanı da kredili olmak üzere 5.100 + KDV bedelle satılmıştır. ayrıca alıcı işletme adına 900 + KDV tutarındaki taşıma gideri nakit olarak ödenmiştir...

18 mart 2006 10- soru b- Şıkkı sorusu
    sanırım burda hata yaptım. cevap olarak da internet ten baktığımda benimkiyle farklı odluğunu gördum, ama emin olamadım sizinle paylasmak istedim.

-------------- / ---------------------------------------
    100- kasa 1.510
    120- Alıcılar 2.100
    121 Al.Snt.Hs. 2.000

........... 600- Yurt İçi Satışlar 5.100
    .......... 391- Hesap KDV 510
    ------------- / ----------------------------------------
    621- S.T.M.M. 3.000

............. 153- Tic.Mallar 3.000
    ----------- / -----------------------------------------
    120- Alıcılar 1.062

............ 100- Kasa 1.062
    ---------- / -----------------------------------------

Vermis olduğunuz cevaplardan dolayı ilginize ve alakanızdan dolayı ayrıca tesekkuru borc bilirim... [/img]

arkadaşım yaptığın kayıtlar doğru sadece 120 yerine 136 nolu hesabı kullanıyorlar bir çok yazarlar oda o kadar önemli değil dir herhalde
    er zaman sevgi ve saygı ile;

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)