kamu işçi maaş

Konu: Avrupa Koşulları ile Türkiye Koşulları Arasındaki Fark

Avrupa Koşulları ile Türkiye Koşulları Arasındaki Fark

Merhaba arkadaslar,

Su an ben Hollandada musavirlik uzerine universite derecesinde bolum okuyorum, lakin hayalim Turkiye'ye kesin donus yaparak meselegimi orada icraat ettirmek.
    Hollandada musavirlik icin ilk basta dort senelik genel bir bolum okunuyor, ve daha sonrasinda bir secim yapilmasi gerekiyor. SMMM olmak icin yaklasik 3 sene daha, ve YMM olmak icin daha yaklasik 4 sene okul ve daha sonrasinda 3 sene staj var.
    Ben seneye genel bolum'un ucuncu senesine baslayacagim. Bundan sonrasini burdami veya Turkiyedemi okurum, daha kararimi veremedim. Bu konuda sizlerden biraz bilgi istiyorum. Yani Turkiyede bir SMMM veya YMM olmak icin hangi yollardan hangi fakultelerden ne tur stajlardan gecmek gerekiyor?
    Ikinci bir sorum daha vardi. Simdi benim okudugum genel bolumde ucuncu ve dorduncu senede yarim'ser senelik stajlar var. Bense dorduncu senedeki stajimi Turkiyede yapmak istiyorum. Bu staj hollanda'da Tez yazmak icin sart olan birseydir. Bildigim kadariyla Turkiyede boyle bir kural yok (?). Beni bu konu hakkinda'da bilgilendirebilirmisiniz? Sirketler bu konu hakkinda ne dusunebilirler?

Turkcemin zayif olmasi nedeniye ozur dilerim.

Simiden verilecek bilgiler icin cok tesekkurler,

Sevim

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

İyi günler dilerim;
    Türkiye'de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmak için ilkgili bölümlerden lisans düzeyinde mezun olmak gerekmekte ( 4 yıllık bölüm), bundan sonra TESMER'e başvurup SMMM staja başlama sınavlarına girilip başarılı olduktan sonra kabul edilen yerlerde 2 yıl staj yapılması gerekmekte, staj sonunda yeterlilik sınavlarında başarılı olmak gerekmekte. Yeminli Mali Müşavir olmak için ise meslekte 10 yıl çalışılıp girilecek sınavda başarılı olunması gerekmekte. Türkiye'de Mali Müşavirlik üzerine bir bölüm yok. İdari bilimler fakültelerinden mezun olmak yeterli bu nedenle Türkiye'de mesleği yapabilmeniz için Hollanda'da okuduğunuz genel bölümün Türkiye'de denkliğini öğrenmeniz gerekmekte. SMMM olmak için okuyacağınız +3 seneye gerek yok.

Konuyla ilgili bilgi alabileceğiniz yetkili site için tıklayınız.

Yeni çıkacak olan

http://www.alomaliye.com/mayis_06/mesleki_yeter.htm

buradan okursanız iyi olur Bence acele etmeyin derim.Heran herşey değişebilir
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema Sinangil

En önemli faktör sizin şu anda okuduğunuz bölüme türkiyeden yök tarafından denklik veriliyormu. İlk araştırmanız gereken konu bu bence. Denklik konusu bir muamma.Dünyada en başarılı ilk 5 üniversite içerisinde olup türkiyeden denklik alamayan üniveriteler var. Yök bu konuda bayağı aşmış. :P
    İnsanlar Kırmızı Güllerin Peşinden Koşarken Ayaklarının Altında Ezilen Papatyaların Farkında Olmaz Çoğu Zaman.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)