kamu işçi maaş

Konu: 4 Yıl Okudum Zor Denilen Smmm Staj Sınavını Kazandım Ama....

4 Yıl Okudum Zor Denilen Smmm Staj Sınavını Kazandım Ama....

değerli forum üyeleri öncelikle böyle bir forumda değerli bilgilerinizi paylaştığınız için kendimi şanslı sayıyorum şimdi bi sorunumdan bahsetmek istiyorum
    ben 4 yıl işletme okudum, zor da olsa küçük sayılabilecek bir yerde önmuhasasebe elemanı olarak işe başladım daha sonra smmm staj sınavını ilk girişte kazandım dedim ki daha iyi kendimi yetiştirmem için, dah güzel yerlerde çalışma imkanı bulmam için çok üyü bir fırsat olur ama nasıl oluyor anlamıyorum benim aldığım ücret hala asgarinin çok az üstünde smmm ler stajyer almak istemiyorlar, meslek lisesi mezunları daha yüksek meblağlara çalışıyorlar bu yalnız benim sorunum da değil benim gibi çok insan var inanın çok ağrıma gidiyor yani ben 4 yıl okudum üstüne zor sayılabilecek bir sınavı kazandım ama hala iş yok, çalışıyorum ama aldığım ücret çok düşük, yeni iş bulamıyorum sebep ne olabilir ne yapmak lazım sizde ilk başlarda böylemiydiniz yoksa bizim neslimize mi has yada bana mı has bir durum ben üniversite okumasam, smmm staj sınavını kazanmasan lise mezunu olsam yine asgari ücret alırdım fark nerde?

Sayın Efe,

Bahsetmiş olduğun sorun, sadece senin sorunun değil, sadece muhasebe mesleğinin sorunu değil, yeni işe başlayan herkesin sorunu.

Biraz sabırlı ve azimli olmanı tavsiye ediyorum.

Belli bir zamandan sonra, artık iş ve para beğenmemeye, iş teklifleri arasında seçim yapmaya başlayacaksın. Hatta 3,4 milyarlık iş tekliflerini gözün kapalı reddedeceksin. Buna eminim.

Teselli vermiyorum, tecrübelerimi aktarıyorum yanlış anlama...
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

bende efe arkadaşım gibi düşünüyorum.

Sadece para anlamında değil.Sadece yaşadıklarımı paylaşmak istedim.Staj sınavını başarıyla ilk girişimde kazandım. Sonra kelimenin tam anlamıyla kapı kapı muhasebeci dolaştım.Hiç tanımadıklarımın bile kapısını çaldım. Sigorta giderlerimi kendim ödemek üzere ve hiç maaş almamak üzere staj yapacak yer aradım.Bu şartlarda bile bulamadım.Bu şartları kabul eden meslek mensublarıda oldu ama bu işyerlerinde bir şey öğrenemeyeceğim belli idi. Meslek mensuplarının maddiyatla ilgili sorunlarının farkındayım.Derdim bu yüzden değil aslında.Küçük bir kasabada yaşıyordum dahaönce, her meslek mensubu, iki sene sonra kendine rakip yetiştirmemek için stajer eleman almıyordu. Sıf staj yapabilmek için büyük bir şehre taşınmak zorunda kaldım. Yeni meslektaş yetiştirmeyi kabul eden ve bunun için çaba sarf eden meslek mensublarına gerçekten çok teşekkür ediyorum.
    Hatta dönem sonu işlemlerini elemanlarından gizli yapan meslek mensubu bile gördüm.(Öğrenmesinler diye herhalde)
    Sonuçta öğrendiğim çok mücadele gerektiren ve sabretmeyi gerektiren bir meslek. Sebat ediyoruz.
    Tüm stajer arkadaşlarıma kolay gelsin.

sayın arkadaşlarım bu sorun meslek gurubunun sorunu değildir türkiyenin sorunudur aslında...
    lise mezunu olursun lise mezunsun diye iş vermezler ünv okur gelirsin deneyimin yok diye işe aalmazlar ,deneyim kazanırsın bu seferde belgen yok diye sorun çıkartırlar,ne olacak bu devletin hali bilemiyorum dışarıda birsürü üniveriste mezunu var işszi gezen haata diyorumki işçi olarak çalışan ünv mezunu arkadaşlarımız var içler acısı bi durum...
    ayatmı.... yaşamaya değer.

Sayın arkadaşım sana yürekten katılıyorum. Bu olay benim başımada geldi zor zar bir yerde iş buldum ve sana tavsiyem biraz sabır ve azimli olabilmendir. İnanki hakettiğin şeyler alacaksın.Kendini geliştireceksin Zor olan bir sınavı ilk girişte kazandığına göre inanıyorumki hakettiğin yere geleceksindir. Saygılarımla...

Efe arkadaşım bende senin gibi ilk sınavda stajerlik hakkımı kazandım ve bir muhasebe bürosunda çok düşük bir maaşla başladım. Baya baya düşük bir maaştı. Sen öğrenme hevesini kaybetme ve okulda gördüğün teorik bilgileri bir büroda uygulamasını yap. Sana en büyük tavsiyem ön muhasebeyi boşver. Bir büroya gir. Ama yanında çalışacağın meslek mensubu iyi olmalı. Bilgisini paylaşan birisini bul. Çok para verip sana birşey öğretmeyecek birisinden hiç para vermeyip tüm bilgisini paylaşacak kişi daha iyidir. 2 sene daha sabret. Ama bu iki senede herşeyi öğren. İş teklifleri daha stajın bitmeden gelmeye başlayacaktır. Yaşadığım için biliyorum. Tüm stajer arkadaşlarıma kolay gelsin.

şirkette staj yapmak gerçekten çok zor

arkadaşlar sakın şirkette staj yapmayın
    hem evrakları tamamlamak sorun oluyor hemde denetim ve gözetiminde staj yaptığınız muhasebecinin elemanları eğer staj sınavını kazanamışlarsa evrakları zamanında göndermiyorlar hep size zorluk çıkarıyorlar tavsiyem yeni stajerlere sakın ama sakın şirkette staj yapmamaları
    nadın gözü meleği şeytan görür. bsn

.

.....

SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

Sen kendini geliştir ve yetiştir....
    Başarılar...

Eleman Alımı

Benim durumum da efenin durumundan farksız. Daha kötüsü işim resmi muhasebe olmadığı için zaman kaybetmemek adına işimden de ayrıldım. 2 ay oldu iş bulamadım. Özellikle denetim dedim ama nafile... Çaresiz büroya razı olacağız herhalde. Yanlış anlaşılmasın büroyu begenmediğim için değil ücret yönünden.. İnşallah fazla beklemem.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)