kamu işçi maaş

Like Tree6Beğeni

Konu: 2017/1 Dönem Yeterlilik Sınavına Hazırlık

2017/1 Dönem Yeterlilik Sınavına Hazırlık

Biri açar başlığı diye bekledim ama kimse açmayınca sanırım tek ben hazırlanıyorum bu dönem diye kormaya başladım. Bir ay kaldı, hukuklara henüz hiç bakamadım sayılır. Tecrübeli arkadaşlar öneriniz var mı yetişir mi yetişmez mi diğer dersleri mi kuvvetlendireyim?

Ben 2016/3. dönem sınavında 7/6 yaptım. Ders çalıştın mı derseniz 20 günlük bir süreçte akşamları 2 şer saat çalışma ile. Biraz şans işi şöye anlatayım;

Finansal muhasebe : Mali müşavirlik ofisinde çalışan biri bu dersi yevmiye maddelerinde yanlışlar yapsa bile ve bu hatalar kar/zararı etkilese de sonuç odaklı bakmıyorlar. Sizin hangi hesapları nasıl çalıştırdığınızı görmeleri yeterli. kapanış kayıtlarını vs.. bilirseniz geçersiniz. Bu dersten muhasebe ofisinde çalışıpta kalanı görmedim. 50 aldım

Finansal tablolar: 2016/3 .dönem sınav sorularında yeterli açıklama yapmadıkları için şikayet maillerine maruz kaldılar. Bu sebeple hatalarını anlayıp 30 alan birini bile itiraz sonucu geçirdiler. 39 aldım itiraz sonrası 50

hukuk: Sorular sizi korkutmasın. Bütün kitabı ezberlemenize gerek yok. Biraz mantığınızı kullanarak ve yorum yaparak sordukları 4 sorunun minimum 3 ünü yaparsınız. Yazdığınız cevap çok saçma şeyler içermiyorsa puan veriyorlar. 50 beklerken 75 aldım

Maliyet : Nasıl olsa kalırım diye düşündüğüm için hiç çalışmadım. Diğer derslere baktım. Sınava yarım saat kala maliyet kitabını açtım ilk konu Satılan malın maliyeti tablosuna bir göz attım, Sınavda 60 puanlık soruydu. onu yaptım 60 aldım.

Muhasebe Denetimi: Aklınıza ne geliyorsa yazın en kötü 50 alırsınız.

Meslek Hukuku : Çok zorlanacağınız bir ders değil. Bir kaç gününüzü bu derse ayırsanız halledersiniz.

Vergi: En çok çalıştığım dersti, sadece bundan 40 ile kaldım. Vergi de yorum şansı pek bırakmıyorlar. Onun için bu dersi sıkı tutmak gerek.

(Hiç kitap açmamış Muhasebe bürosunda çalışan biri en az 4 ders verir)

Ben şu derse çalışmadım o sınava girmiyeyim diye bir hataya sakın düşmeyin, En büyük örneği 2016/3.DÖNEMDEKİ maliyet muhasebesidir.
    mlkkrsln bunu beğendi.

2016/3 soruları gerçekten genel olarak kolaymış. En kolayı da dediğiniz gibi maliyet muhasebesiymiş. 2 sene yarı zamanlı daha sonraki 3 senedir ise tam zamanlı çalışıyorum. Çekindiğim konu bildiğim şeyleri komisyonun istediği tarzda cevaplayamamak. Yoksa bahsettiğiniz gibi çıkmış sorulara baktığımda genel olarak mali müşavirlik ofisinde çalışan birinin en az 4 5 dersten 50 ve üzeri alabileceği sorular. Hukukta dönüp dolaşıp belli periyotlarla aynı soruları sormuşlar. Ben de çok ayrıntıya inmeden o düzeyde çalışıyorum. Vergiye ve Meslek hukukuna henüz hiç bakamadım.

Finansal muahsebede çekindiğim yevmiyeden kebire aktarırken ya da hesapları kapatırken bir hesabı unutmam atlamam sonucu geri kalan her şeyin zincirleme yanlış gitmesi.

Cevap için teşekkür ederim

Finansal muhasebe de dediğim gibi korkmanıza gerek yok, önemli olan örneğin hangi hesabın borç/alacak çalıştığıyla ilgili bir hata yapmazsanız mutlaka geçiyorsunuz. Rakamlar yaptığınız hatalardan farklı çıksa da önemli olan kapanış kayıtlarınız doğru mu vs.. yansıtmaları yapmış mı bunlara bakıyorlar.

Şahsi fikrim, Maliyet muhasebesi çok zor geçecek. Geçen sınav çok basitti. Finansal tablolarda geçen karışıktı bu dönem daha anlaşılır gelir.

Vergi de zaten %100 Gelir vergisi gelecek en az 40 puanlık olur
    mlkkrsln bunu beğendi.

yasin4820 bey sınav komisyonunun soruları hangi kaynaktan hazırladığını biliyor musunuz. bazı sorular var hukukta nerden buldular nerden çıkardılar bilemiyorum.

Alıntı YASİN4820 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Finansal muhasebe de dediğim gibi korkmanıza gerek yok, önemli olan örneğin hangi hesabın borç/alacak çalıştığıyla ilgili bir hata yapmazsanız mutlaka geçiyorsunuz. Rakamlar yaptığınız hatalardan farklı çıksa da önemli olan kapanış kayıtlarınız doğru mu vs.. yansıtmaları yapmış mı bunlara bakıyorlar.

Şahsi fikrim, Maliyet muhasebesi çok zor geçecek. Geçen sınav çok basitti. Finansal tablolarda geçen karışıktı bu dönem daha anlaşılır gelir.

Vergi de zaten %100 Gelir vergisi gelecek en az 40 puanlık olur
    yasin4820 bey sınav komisyonunun soruları hangi kaynaktan hazırladığını biliyor musunuz. bazı sorular var hukukta nerden buldular nerden çıkardılar bilemiyorum.

Aslında bakarsanız hukuk ta bazı soruların cevaplarına bende rastlamamıştım bu durumda yapmanız gereken şey soruyu boş bırakmamanız çok önemli. Hukuk çok geniş bir konu olduğu için mutlaka rastlamadığınız konular gelecektir. Bu gibi durumlarda mantığınızı kullanarak 3-5 cümle bir şeyler yazmak. Yeterki komisyon okurken puan verebileceği bir şeyler görmesi gerekiyor.
    Emin olun stajı başlatma sınavı yeterlilikten daha zor. Klasik olması bizim avantajımıza çünkü cevabınız bire bir tutmasa da tam puan verebiliyorlar rahat olun.

Finansal muhasebe ye gireceklere bir önerim; sınava başlar başlamaz defter-i kebir kayıtlarını doldurmanız ve her yaptığınız yevmiye maddesindeki hesapları hemen defter-i kebir kayıtlarına geçirin. Açılış bilançosunu düzenlemenizi istiyorsa onu unutmayın. kdv mahsubunu komisyon yapın demese bile siz kdv mahsubunu unutmayın.

Yoksa ben gibi hiç örnek monografi de çözmemişseniz ilk nerden başlıycam diye bir sağınıza bir solunuza millet nerden başladı diye bakmak zorunda kalırsınız
    inancc1978 ve mlkkrsln bunu beğendi.

2016/3.dönemdeki finansal tablolar sorularını görmüşsünüzdür. Sınavda ne sorduklarını hangi yöntemi kullanacağımı anlamadığım için az daha boş kağıt verip çıkacaktım. Daha sonra dedim bir kaç satır yazayım bir şeyler sonuç 39. itirazla 50 (ya itiraz etmeseydim o kadar konuyu bir daha çalış)
    inancc1978 bunu beğendi.

Yeterlilik sınavına hazırlanan arkadaşlar 2017/1 dönemi için düşüncelerini aktarırsa memnun oluruz. Dersler hakkında ne düşünüyorsunuz

yeterliliğe hazırlık için ****nın 2016 basım ders kitapları var. sadece bu kitaplardan çalışıp çıkmış sınav sorularını çözerek sınavı geçtim.
    uygun fiyata verebilirim.
    blackincim@yandex.com

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)