kamu işçi maaş

Konu: Staja Başlama Sınavı ile İlgili Tavsiyeler

Staja Başlama Sınavı ile İlgili Tavsiyeler

Selamlar,

Haftalık plan

1. gün a dersi x konusu
    2. gün b dersi x konusu
    .
    .
    .
    hafta sonu haftalık test toplam dersler (karışık test)

Buna benzer kendine göre plan hazırlayıp çalışman daha yararına olacağı kanaatindeyim.

Komple çalışırsan en çok son çalıştığın ders kalıcı olur. İlk çalıştığın dersten bilgilerin zayıflar. Ve tek bir konuya yönelik çalışman verimini azaltır.

Benim tavsiyem budur.

iRiCiK >> Karanlığa kızacağına kalk bir mum yak !!!

oktaykarakoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    oktaykarakoc Guest

Staja Başlama Sınavı ile İlgili Tavsiyeler

merhaba arkadaşlar.ben sınavı 3. girişimde kazandım.kazandıktan sonra evdeki staj dosyamı açıp şöyle bir göz gezdirdim.ilk girdiğim sınavda veremediğim 3 dersin sorularına, sınava girdiğim günden beri ilk kez o anda baktım.ve soruların aslında ne kadar kolay olduğunu ve aslında bu sınavı ilk girişimde verebileceğimi düşünüp hayıflandım.madem böyle kolay sorular soruldu da neden veremedim diye düşündüm.tabii bunu artık herşeyin bitmiş olmasının verdiği rahatlıkla düşünüyordum.mesele aslında hiç te karmaşık değil arkadaşlar.bir şekilde hazırlığınızı çeşitli kaynaklardan yaparsınız.ama sınav anındaki psikolojiniz ve konsantrasyonunuz sonucu tayin edecek en önemli faktördür.bir anlık dikkat dağınıklığı herşeyi berbat etmeye yetecektir.ben sınav öncesinde her dersi ayrı ayrı çalıştım.birini bitirip diğerine geçtim.Ama şimdi düşünüyorumda, aslında haftanın her gününe bir dersi dağıtsaydım -zira 7 ders var- ve hergün bir derse önceden belirlediğim program dahilinde
    çalışsaydım çok daha iyi olurdu.Bana kalırsa böyle yapın.Bunu önceden bir programa bağlayın.bu programı bir kağıda döküp, odanızın duvarına asın.Bu program gün gün nerede olmanız gerektiğini gösteren bir program olsun.Ve çalışmaya devam ettikçe, programdaki konu başlıklarının yanına birer çarpı işareti koyun.böylelikle nerede olduğunuzu görürsünüz.Eğer programda bir aksaklık olursa, o aksaklığı telafi etmeden bir sonraki derse çalışmayın.Gerekirse bu aksamayı gidermek için aynı günde 2 hatta 3 derse bile çalışmak zorunda kalabilirsiniz.Bu da bir öz-disiplin meselesidir.Disiplin bunu gerektirir.Herşeyi bitirip te sınav saati gelip çattığında da müm kün olduğunca rahat olmaya çalışın.Soruları gerekirse 6-7 defa okuyun.Ben son sınavda tek dersten girdim.Ve 1.5 saat sürem vardı.Bir saatte tamamlayıp verdim.2 soru vardı.Ve çözümlere başlamadan önce soruları okumam neredeyse 15-20 dk.sürdü...Bu çok önemli...zira bu sınavı ilk girişimde veremediysem sebebi bu dikkatsizliğimdir...Ve önemli bir nokta daha, kesinlikle dinç olmak zorundasınız.Yoksa benim gibi sınavda uyuklamaya başlarsınız...ve tabii o kafayla da çözüm yapamazsınız....Özetlersem:
    1- sınav öncesinde son derece sistemli bir çalışma ve bu çalışma tarzına çelikten bir disiplinle bağlılık.
    2- Sınavlar iki zorlu güne sıkıştırılmıştır.Bunu dikkate alarak sınavdan önce derin bir uyku.Bu sınav uykusuzluk ve yorgunluk kaldırmaz.Dinlenmiş bir beden size çok fayda sağlayacaktır.
    3-Sınav sırasında kesinlikle telaş yapmadan, soruları dikkatli bir şekilde okumak ve çözümlere soruları iyice anladığınızdan emin olmadan başlamamak.
    4- Son olarak sigara kullanan arkadaşlar varsa, sınavdan önce bol miktarda Samsun 216 ve kahve....gerçekten de insan çivi gibi hissediyo kendini
    Herkese başarılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)