taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree1Beğeni

Konu: Staj Başlatma(Henüz Bu Yola Girmemişken Öneri)

neyse çok coşmayayım

muhasebe bürosunda 2 yıl çalışayım işi öğreneyim demek çok kolay değil. yanında çalışacağınız meslek mensubunun yapıcı olması lazım, sizin altyapınızın olması lazım, büyük defter tutmaya kısa sürede girişmeniz lazım vs.

inanın forumdaki arkadaşların çoğunluğu muhasebeyi karmaşık kuruluş işlemleri, evrak işleri, dilekçeler vb. zorlu kurumlar vergisi süreçleri sandığı için büro tavsiyesinde bulunuyorlar. bunların hepsini odaların verdiği meslek mensubu kurslarından zaten edinirsiniz ve inanın hiç atla deve işler değiller. ben inatla şirket içinde çalışmanızı, mümkün mertebe alacak/borç takibi yapmaksızın fonksiyonel işlere yönelmenizi, hatta mümkünse iç kontrol gibi departmanlara kıyısından yanaşmanızı öneririm.

bir işçinin en büyük motivasyonu alacağı ücrettir. büroda iki yıl düşük ücrete çalışıp hemen akabinde iyi bir portföy ile kendi büronuzda çalışmaya başlamayacaksanız büroda çalışmanın bir anlamı yok. iki yılın sonunda şirkete geçerseniz size en iyi ihtimalle beyanname doldurturlar, amortisman kur farkı vs. takibi yaptırırlar, kayıtları kontrol ettirirler vs. söylediklerim tecrübeyle sabit olup, umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.
    Konu virman tarafından (27.Ağustos.2018 Saat 15:30 ) değiştirilmiştir.
    smtzdmrr bunu beğendi.

Alıntı tancam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maalesef şartlar bu sizin yapmanız gereken en fazla taş çatlasa 2 sene büroda takılmak her işe koşturmak ve her şeyi merak edip öğrenmek onun için sabretmeniz ve sebat etmeniz lazım ama şu da var büroda fazla takılan kişi de büyük firmada çalışmak istiyorsa büyük firmalarda bürocuları pek tercih etmiyor firmada işer çok daha farklı işler her sektörün firmanın kendine has özellikleri vardır 2 sene ofis 2 sene de firma tecrübesi ile 4 senede pişmiş olursunuz
    haklısınız öğrenmek için 2 yıl dişimi sıkmam lazım fakat stajyer adı altında sömürülmek istemiyorum.
    öğrenmek için elimden geleni yaparım ki seviyorum da muhasebeyi fakat iş farklı boyuta taşınırsa(çay getir götür,temizlik,ayak işi vs) sabredebilir miyim emin değilim.
    bunun dışında sıcak baktığım nokta hep şirkette çalışmak ama kayıt için odaya gittiğimde görüştüğüm mali müşavir caydırdı resmen.
    büroda da zamanla çevren olur,daha çok kazanırsın saygınlığın olur vs dedi.
    bununla birlikte staj için şirket düşünürsem nereyi ayarlayabilirim o da muamma.
    şuan sgs ye odaklandım fakat yine de kafamın bir yerinde hep bu ikilem var.

Alıntı virman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    neyse çok coşmayayım

muhasebe bürosunda 2 yıl çalışayım işi öğreneyim demek çok kolay değil. yanında çalışacağınız meslek mensubunun yapıcı olması lazım, sizin altyapınızın olması lazım, büyük defter tutmaya kısa sürede girişmeniz lazım vs.

inanın forumdaki arkadaşların çoğunluğu muhasebeyi karmaşık kuruluş işlemleri, evrak işleri, dilekçeler vb. zorlu kurumlar vergisi süreçleri sandığı için büro tavsiyesinde bulunuyorlar. bunların hepsini odaların verdiği meslek mensubu kurslarından zaten edinirsiniz ve inanın hiç atla deve işler değiller. ben inatla şirket içinde çalışmanızı, mümkün mertebe alacak/borç takibi yapmaksızın fonksiyonel işlere yönelmenizi, hatta mümkünse iç kontrol gibi departmanlara kıyısından yanaşmanızı öneririm.

bir işçinin en büyük motivasyonu alacağı ücrettir. büroda iki yıl düşük ücrete çalışıp hemen akabinde iyi bir portföy ile kendi büronuzda çalışmaya başlamayacaksanız büroda çalışmanın bir anlamı yok. iki yılın sonunda şirkete geçerseniz size en iyi ihtimalle beyanname doldurturlar, amortisman kur farkı vs. takibi yaptırırlar, kayıtları kontrol ettirirler vs. söylediklerim tecrübeyle sabit olup, umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.
    hocam ben d bundan korkuyorum.Stajı büroda yapacaksam biraz yapıcı,ağır,iyi niyetli bir mali müşavir olması lazım.
    zaten ben karşımdakinden iyi niyet alırsam fazlasıyla da karşılığını veririm işimde.
    fakat ''nasılsa bu stajyer,her işi gördüreyim'' gibi bir art niyet sezinlemek korkutuyor.

ben de stajımı şirkette yapıp akabinde müşavirliğimi alırsam(inşallah) yine şirkette devam etmek istiyorum.
    ama o kadar yabancıyım ki,staj için hangi şirketlere başvuracağımı dahi bilmiyorum(evet bünyesinde mali müşavir barındıran bir şirket olmalı ama o şirketlere cv mi nasıl ulaştıracağım,illa tanıdık mı olması lazım vs bunu bilmiyorum)
    geçen bir ecza deposuna gittim(eşim eczacı olduğu için görüşmeyi ayarlayabildi).
    durumumu izah ettim.sgs yi geçersem burda staj yapabilir miyim diye sordum.
    aldığım cevap:'' bizim iş ilanlarımız merkezden yani ankaradan oluyor ama zaten dışarıdan stajyer almıyoruz.kendi bünyemizde çalışan muhasebe elemanlarımıza bu hakkı veriyoruz.zaten hali hazırda çalışıyorlar,sgs yi kazanınca da stajyer olarak devam ettiriyoruz'' dedi.Yani kibarca geri çevrildim...
    sizin önerebileceğiniz,yüz yüze görüşebileceğim,cv bırakabileceğim şirketler var mı peki?
    ben doğu da büyük bir şehirdeyim lakin Ankaralıyım ve şirket bulabilirsem oraya gidebilirim.

ismmmo insan kaynakları modulünü teste açmıştı sanırım, şu an canlıda faaliyet gösteriyor olabilir. bir ara bakmıştım fazlasıyla ilan ve iş için özgeçmiş yükleyen vardı. şimdi doğu'da büyük bir ildeyim diyorsunuz ama şirket genel müdürlükleri vb. malesef doğu'da çokça faaliyet göstermezler. zaten küçük illerin vergi rekortmenlerinin eczacı, noter vb. olmasından az çok kimlerin ne gibi işler yaptığını kafamızda canlandırabiliyoruz…

karamsar konuşmak istememiştim ancak muhasebe bürosunda işi öğreneyim demek yanlış değil, sadece nusretvari bir adanmışlık lazım. size gel sana kurumlar vergisini anlatayım demezler, sizin öğrenebilmeniz lazım. o yüzden yatkınlık ve heves şart. o da sizde varsa yapamayacağınız bir şey yok.

Izmir gibi bir ilimizde bile maaşların asgari ücret düzeyinde olduğu, beyaz yaka kariyerinin malesef Istanbul-Ankara bünyesine sıkıştığı ülkemizde işiniz kolay değil. kariyer sitelerine bakın, linkedn'e bakın, hiç belli olmaz bir iş tutturursunuz. ama Ankara diyorsanız bence şansınız daha fazla.

bürolarda paspas yaparak işe başlayıp, yurtdışında çalışmaya kadar işi götürmüş biri olarak bence biraz şans, çokça da sizin emeğiniz ile her şey hallolur diyorum.

Alıntı virman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ismmmo insan kaynakları modulünü teste açmıştı sanırım, şu an canlıda faaliyet gösteriyor olabilir. bir ara bakmıştım fazlasıyla ilan ve iş için özgeçmiş yükleyen vardı. şimdi doğu'da büyük bir ildeyim diyorsunuz ama şirket genel müdürlükleri vb. malesef doğu'da çokça faaliyet göstermezler. zaten küçük illerin vergi rekortmenlerinin eczacı, noter vb. olmasından az çok kimlerin ne gibi işler yaptığını kafamızda canlandırabiliyoruz…

karamsar konuşmak istememiştim ancak muhasebe bürosunda işi öğreneyim demek yanlış değil, sadece nusretvari bir adanmışlık lazım. size gel sana kurumlar vergisini anlatayım demezler, sizin öğrenebilmeniz lazım. o yüzden yatkınlık ve heves şart. o da sizde varsa yapamayacağınız bir şey yok.

Izmir gibi bir ilimizde bile maaşların asgari ücret düzeyinde olduğu, beyaz yaka kariyerinin malesef Istanbul-Ankara bünyesine sıkıştığı ülkemizde işiniz kolay değil. kariyer sitelerine bakın, linkedn'e bakın, hiç belli olmaz bir iş tutturursunuz. ama Ankara diyorsanız bence şansınız daha fazla.

bürolarda paspas yaparak işe başlayıp, yurtdışında çalışmaya kadar işi götürmüş biri olarak bence biraz şans, çokça da sizin emeğiniz ile her şey hallolur diyorum.
    yapıcı yorumunuz için çok teşekkür ederim.
    KPSS A sürecinde smmm staj başlatma sınavına denk şekilde muhasebe gördüm.
    herhangi bir iş tecrübem yok lakin ekonometri mezunu olup muhasebenin M sini bilmeyen biri olarak çok yol katettim ve seviyorum muhasebeyi.
    Ha işin mutfağı tabii ki bambaşkadır.
    İyi,vicdanlı insanlara denk gelirsem ben elimden gelenin fazlasını yapmaya gayret gösteririm.
    Bulunduğum şehirde hiçbir özel şirketin genel müdürlüğü yok zaten.Şubede de staj olmuyormuş öğrendiğim kadarıyla.
    sınavı geçersem staj yerini Ankarada ayarlamaya çalışacağım.Şimdiden bazı iş bulma sitelerine başvurumu bıraktım.
    Sgs yi kazanırsam daha da yoğun bir arayışa girebilirim rahatlıkla ki bunun için hususi Ankaraya gideceğim.
    Sizi de ayrıca tebrik ederim kariyerinizde büyük adımlar atmışsınız.Darısı başıma inşallah.
    çok teşekkürler tekrardan.

Tekrardan merhabalar.
    13 Ekimde ilk kez girdiğim staj başlatma sınavını 72 alarak kazandım.
    Üzerimden büyük bir yük kalktı.Artık asıl mesele staj yeri ayarlamakta.
    Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)