kamu işçi maaş

Konu: Serbest Meslek Makbuzu (Gözetim Altında Staj İçin)

DENİZ SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    DENİZ SİBEL Guest

Serbest Meslek Makbuzu (Gözetim Altında Staj İçin)

Denetim ve gözetim altında staj yaparken staj dosyasına meslek mensubunun şirkete vermiş olduğu serbest meslek makbuzu koyulması gerekiyor.Eğer sözleşme düzenlendiği halde 2005 yılına ait olan serbest meslek makbuzunu YMM müşterisine vermemişse ne olur?????Stajyerin bu durumda stajı yanar mı?Bu problem ne şekilde çözülmelidir?
    NOT:2004-2005-2006 SÖZLEŞMELERİ MEVCUT.2004 VE 2006 YILINA AİT SERBEST MESLEK MAKBUZU DZENLENMİŞ.

Neden vermemis,firma bunu gider olara gostermiyor mu, vermemisse neden talep etmiyorsunuz?
    SMMM G. BOZKURT

2005 yılı içerisinde stajınız devam ediyor ise stajınız yanar hatta serbest meslek makbuzu olduğu halde tarifenin altında serbest meslek makbuzu kesilmiş olsa bile satjı yakıyorlar

staja bişey olmazda serbest meslek makbuzunu 2004 yılında verdiği hizmete karşılık halen kesmemiş olan meslek mensubu kdv kanunu açısından cezaya kalır. ona sorsanız paramı tahsil edemedim diyecektir ama kdv kanununa bakarsanız vergiyi doğuran olay mal veya hizmetin teslim edilmesidir. hizmet teslim olmuş kdv de doğmuş..
    staj açısından bi sorun olmaz meslek mensubu vergi kaçırıyorsa yada devlete ödemesi gereken parayı geciktirerek kullanıyor üzerinden gelir elde ediyorsa stajerin bunda suçu neeee... ama burası türkiye nuh der peygamber demezler kafaya takarlarsa stajı yakadabilirler...çözüm merciiide türk mahkemeleri olmaz artık hakkını aramak için avrupa mahkemelerinemi başvurursun amerikaya iltica mı edersin bilmem.... türkiyede smmm stajeri olmanın bedeli çok ağır... haaaa smmm olduğunda ne olacak herşey güllük gülistanlıkmı olacak ... 3 kuruşa talim yine .... burası türkiye ... burda ekmek yok...

Ynt: Serbest Meslek Makbuzu (gözetim Altında Staj İçin)

merhaba aynı konudan bende muzdaribim
    stajım nisanda bitiyor.kesilmemiş makbuzlar yüzünden stajım tehlikeye girermi?
    bu konuda yardım ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim

staj açısından da mali açıdan da hiç bir sorun çıkmaz. aynı şeyle ben de karşılaştım. Kdv kanununda bu konu ile ilgili özel bir durum söz konusu.

NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN Guest

Sevgili stajyer arkadaşlar,bu konudaki net bilgileri ,bağlı olduğunuz odalar ile görüşerek öğreniniz.

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Alıntı NİSAN Nickli Üyeden Alıntı
    Sevgili stajyer arkadaşlar,bu konudaki net bilgileri ,bağlı olduğunuz odalar ile görüşerek öğreniniz.
    Kesinlikle katılıyorum, yönetmeliklerde ben bu durumu açıklayan bir maddeye rastlamadım. Belki yönergelerde vardır.

turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

Staja İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Uygulama Yönergesi

4- YANINDA STAJ YAPILACAK MESLEK MENSUPLARI, STAJIN YAPILMASI VE YÖNTEMİ

1- Serbest Muhasebeci adayları stajlarını Yeminli Mali Müşavir, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir veya Serbest Muhasebecilerin yanında ve/veya onların denetim ve gözetiminde yaparlar.

2- Serbest Muhasebeci Mali Müşavir adayları ise stajlarını Yeminli Mali Müşavir veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavir yanında ve/veya onların denetim ve gözetiminde yaparlar.

Gözetim ve denetim altında staj yapan aday meslek mensupları, bu stajlarını bir ticari işletmenin merkezinde, bağımlı veya sözleşmeli meslek mensubunun denetim ve gözetiminde yaparlar. Bu işletmelerde yalnızca bir stajyer staja başlatılır. Staj yapılan yerde birden fazla bordrolu meslek mensubu ya da sözleşmeli meslek mensubunun bulunması bu sonucu değiştirmez. Meslek mensubu bağımlı çalışıyor ise adayın ve meslek mensubunun aynı bordroda bulunması gerekmektedir. İşletmelerin şubelerinde, temsilciliklerinde, şantiyelerinde, fabrikalarda ve bölge müdürlüklerinde. . . vb. staj yapılamaz. Bu durumda TESMER?e gönderilen dosyalar kabul edilmeyecektir. Gözetim altında staj yapan adaylar, meslek mensubunun işletme ile yapmış olduğu her yıla ait sözleşmeleri ve alınan ücrete ilişkin makbuz/fatura örneklerini sunmak zorundadırlar. Bu sözleşmeler ve her aya ilişkin makbuz örneklerinin adayın dosyasında bulunması zorunludur. Uygulamada ilgili yıla ilişkin sözleşmede gösterilen ücretin tek bir belge (makbuz, fatura?) karşılığında tahsil edildiği gözlemlenmektedir. Bu durumda, meslek mensubunun sözleşme yaptığı işletmeden almış olduğu ücrete ilişkin tek bir belge de kabul edilecektir. Ancak belgede gösterilen ücret tutarının asgari ücret tarifesi ile uyumlu olması aranacaktır. Ayrıca belgenin sözkonusu yıl içinde düzenlenmiş olmasına dikkat edilecektir.

benimde serbest meslek makbuzum eksik daha önce çalıştığım firmaya makbuz kesilmemiş ymmm parasını alamadığı için kesmemiş firmada battı kapandı
    4 aylık makbuzum eksik başından geçen varmı stajı nasıl etkiler bilgi verirseniz sevinirim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)