kamu işçi maaş

Konu: Etik Olmayan Bir Davranış

Etik Olmayan Bir Davranış

yeni ruhsat almış bir mali müşavir eski çalıştığı müşavirin mükelleflerine tek tek giderek düşük ücretle muhasebesini tutacağını defter tastiklerinide daha düşük ücretle tastik ettirebileceğini söyleyip etik olmayan bir davranış sergiliyor mükelleflerini almak istiyor burada ne gibi bir işlem yapılabilir bu müşavir hakkında

bence bu rekabet yasağının kapsamına girer.Disiplin cezası olarak da sayılan suçlardan biri

Eski muhasebeciler yanlarında 6-7 kişi çalıştırıp 150-200 defter tutuyorlar! Yanlarında çalışanlarda ticaret lisesi mezunları! Belgesini almış genç bir arkadaş işsiz gezecek lise mezunları muhasebeciyim diye dolaşacak! Aslında arkadaş defter çalmıyor, sadece hakkını alıyor! Bunun içinde yanlış bir yolu seçiyor! Ama eski musabeciler bu kadar aç gözlü olmasa bunların hiçbiri yaşanmaz! Lise mezununa maaş+ssk veren muhasebeciler mali müşavir stajyerinin bırakın maaşını vermeyi ssk sını bile yatırmıyor! Belge almanın şu an maliyeti 5000 ytl + 2 yıl bedava çalışma! O yüzden önce iğneyi kendilerine batırsınlar!

Alıntı serkan3507 Nickli Üyeden Alıntı
    Eski muhasebeciler yanlarında 6-7 kişi çalıştırıp 150-200 defter tutuyorlar! Yanlarında çalışanlarda ticaret lisesi mezunları! Belgesini almış genç bir arkadaş işsiz gezecek lise mezunları muhasebeciyim diye dolaşacak! Aslında arkadaş defter çalmıyor, sadece hakkını alıyor! Bunun içinde yanlış bir yolu seçiyor! Ama eski musabeciler bu kadar aç gözlü olmasa bunların hiçbiri yaşanmaz! Lise mezununa maaş+ssk veren muhasebeciler mali müşavir stajyerinin bırakın maaşını vermeyi ssk sını bile yatırmıyor! Belge almanın şu an maliyeti 5000 ytl + 2 yıl bedava çalışma! O yüzden önce iğneyi kendilerine batırsınlar!
    selam dostum, evet, normal şartlar alıtnda bakarsak, herşeyin düzenli ve kurallar çerçevesinde işlediği bir sistem düşünürsek yukarıda anlatılanlar yanlış olurdu. Ancak, senin de dediğin gibi bir çok çarpıklığın olduğu bu sistemde insanlar bazen çaresizlikten bu yollara başvurabiliyorlar.Ticaret liseli, ve lisans mezunu olmayan arkadaşlar bizim gibi stajiyerlere gore zararsız oluyorlar. Cunku omur boyu belge almadan her zaman bir SMMM nin yanında çalışacaklar ancak biz stajiyerler ise yarının rakipleri olduğumuz için ya staj yeri bulamıyoruz yada çok kotu şartlarda çalıştırılıyoruz. Ben biraz şanslıım, amcam YMM olduğu için iyi br yerde staj yapıyorum ama bir çok arkadışım bu konuda çok zor şeyler yaşadılar.Sınavı kazandığı halde staj başlatamayan arkadaşım bile oldu.Bu şartlar altında belge aldıktan sonra tutun bakalım tutnabilirsen..
    SMMM G. BOZKURT

değerli görüşleriniz için teşekkürler ama sorumun cevabını alamamaktayım sayın arkadaşlar burada ne gibi bir işlem yapılabilinir bunu öğrenebilirmiyim.

sayın new

gerçek anlamda ders vermek istorsanız bu genç arkadaşın birkaç defter almasına izin verin devir teslim tutanagını imzalayıp ve imzalatıp defterlerini verin işverendende sözleşmeyi tektaraflı fesih ettigine dair (düşük muhasebe ücretinden dolayı )yazıyı imzalatıp alın ve baglı bulundugunuz müşavirler odasına evraklarla beraber suç duyurusunda bulunun ve emin olunki bu genç arkadaş disiplin cezası alacaktır

saygılarımla
    taner öztürk

Re: Etik Olmayan Bir Davranış

Alıntı new Nickli Üyeden Alıntı
    yeni ruhsat almış bir mali müşavir eski çalıştığı müşavirin mükelleflerine tek tek giderek düşük ücretle muhasebesini tutacağını defter tastiklerinide daha düşük ücretle tastik ettirebileceğini söyleyip etik olmayan bir davranış sergiliyor mükelleflerini almak istiyor burada ne gibi bir işlem yapılabilir bu müşavir hakkında
    mükelleflerinizle görüşün, durumdan haberdar olduğunuzu ona hissettirin ve Odanıza arkadaşınızla ilgili gerekli işlemi başlattığınızı söyleyin.
    Akıllı ve basiretli müşterileriniz zaten sizden memnunsa sizi bırakmaz.
    Gidenlerse -benim bizzat yaşadığım gibi- geri dönebilirler size ama geç ama erken, ağlayarak...
    [color=green]Kazandığında paylaşmıyorsan; kaybettiğinde de paylaşamazsın[/color]

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Alıntı serkan3507 Nickli Üyeden Alıntı
    ... Ama eski musabeciler bu kadar aç gözlü olmasa bunların hiçbiri yaşanmaz! Lise mezununa maaş+ssk veren muhasebeciler mali müşavir stajyerinin bırakın maaşını vermeyi ssk sını bile yatırmıyor! Belge almanın şu an maliyeti 5000 ytl + 2 yıl bedava çalışma! O yüzden önce iğneyi kendilerine batırsınlar!
    farkında mısınız? sizde aynı kısır döngü içindesiniz. ucuza defter tut, masrafları kısmak için bedava stajer çalıştır.

genç arkadaşın yapmış olduğu gerçektende etik olmayan bir davranış tüm mükelleflerine gidip ben daha ucuza yapabilirim demesi hele ki bu olayı defter tastikleri zamanında yapıp defter tastiği ücretleri fazla olduğunu söyleyip ben daha az yapabilrim demesi yalnış gerekli uyarıyı yapın bakalım bir daha yapabiliryor mu?

etik olmayan bir davranış

merhabalar:
    yeni büro açmış bir meslek mensubunun eski çalıştığı iş yerindeki mükelleflere böyle bir öneride bulunması tabiki tasvip edilemez. ama arkadaşlar bende yeni mali müşavir oldum büro kuruluş aşamasındayım. Şu an çalıştığım yerde 350 YTL. brüt ücret almaktayım. şaşırmayın (ücyüzelli ytl) işyerimde 200-250 arasında mükellef var. ve hepsinden de resmi olarak tam ücret neyse onu alıyoruz. Bir mali müşavir olarak aldığım ücret ve ünvan arasında uçurum yok mu? var. Ama 200-250 mükellefi olan eski patron ne gelirse kardır deyip 10-20-30 YTL. ye bile defter tutarsa siz ne yaparsınız. yeni büro açmışsınız üstelik. kanun kurallar sadece yeni işe başlayana mı işleyecek. Zaten eskiler ipotek altına almışlar mükellefleri. Mümkün mü ki onlardan defter almak. kesinlikle ben bu sıkıntıyı yaşıyorum. ve mükellef bulamıyorum. gerçekten de gidip kimseden de mükellefim ol diye ciddi bir istekte de bulunmadım. Bİr mali müşavir olarak mesleği ayaklar altına almam istemem de. ama yolu siz gösterir misiniz? lütfen tek taraflı düşünmeyin. stajyer iken bile ssk ve gv sini cepten yatırdım. 2 yıllık staj bana 10.000 Ytl ye mal oldu. 30 yaşındayım ve hiç birşeyim yok. SMMM ünvanı dışında.
    HAYIRLI ÇALIŞMALAR

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)