kamu işçi maaş

Konu: Yeterlilik Sınavı İptal Edilebilir!

 1. #1
  can3568 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  can3568 Guest

  Yeterlilik Sınavı İptal Edilebilir!

  bu konudaki görüşleriniz


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Nisan.2006
  Mesajlar
  172

  Yeterlilik Sınavı İptal Edilebilir!

  Stajın parasal anlamda üzerimize yüklediği külfete bende sonuna kadar karşyım,çünkü sırf parasızlıktan staj başlatamayan bir sürü insan var, bu tamamen adaletsizce bir şey, ama sıvavın kalkmasına taraftar değilim.Evet bende halen stajiyerim ve bu zor sınava bende gireceğim ama sırf bu yüzden sınav kalksın diyemiyorum. Sınav kalmalı ve bu mesleği hakeden yapmalıdır.Böylece bu meslekte babadan oğula geçişin önü kapanmış olmaktadır.Fırsat eşitliği sağlanmış oluyor.
  SMMM G. BOZKURT

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Kasım.2006
  Mesajlar
  109

  Yeterlilik Sınavı İptal Edilebilir!

  tabi ki bu mesleği hakeden ve gerçekten seven kişilerin yapması gerekiyor. Bir de olayın şu yönü var 4 yıl okuyorsunuz sonra 2 yıl staj yapabilmek için sınava giriyorsunuz, 2 yıl zor şartlarda çalışıyorsunuz.Bir çok stajyer bu 2 yıllık dönemde ücret almıyor, sigortasını kendi cebinden yatırıyor ve o bürodaki veya şirketteki diğer işçilerin hepsinden daha fazla çalışıyor! Smmm olmak için nelere katlanıyoruz çoğumuz ve hepsinin üstüne zorlu bir yeterlilik sınavı! sınavları da verdiğinizde tüm bu zorluklarla geçen dönemin ardından ruhsat için 3-4 milyar istiyorlar. Bu belgeyi ben hakkımla almadım mı? yada haketmek için daha ne yapmalıyım? 3- 4 milyar ne demek ya? resmen mesleği parayla satıyorlar! Bir de cd çıktı son iki yıldan beri bakalım sırada ne var? Türkiyede bizimle aynı durumda, aynı zorluklarla karşılaşan başka bir meslek grubu var mı? Turmob meslek mensubu sayısının çokluğunu bahane ediyor ve yeni yetişenlerin bu mesleğe girebilmek için maddi manevi tüm varlığını seferber etmesini istiyor. Neymiş efendim mesleği hakeden, gerçekten kaliteli gençler yapsınmış bundan sonra... O zaman sormak lazım , mevcut muhasebeci ve mali müşavir sayısı çok diyorsunuz, zamanında peynir ekmek dağıtır gibi ruhsat dağıtan siz değilmisiniz? diye... Avukatlara da sınav şartı getirmişlerdi bakın adamlar başkaldırdı, dava mava açtı kaldırdı hemde yürürlüğe girmeden, aynı durum 4-5 yıl öncede olmuştu yine kaldırmışlardı. Koyamazlar avukatlara sınav filan,halbu ki avukat sayısı smmm sayısını en az ikiye katlar ona bakarsanız. Biraz da bizim meslekte kimsenin sesi çıkmıyor ve sonuçta turmob da her geçen gün bir zorluk daha çıkartıyor, bir engel daha koyuyor...

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ocak.2007
  Mesajlar
  3

  Ynt: Yeterlilik Sınavı İptal Edilebilir!

  SMMM Yeterlilik sınavının iptal edilmesi ile ilgili çalışmalar olduğu duyumu aldım.
  Konu ile ilgili bilgisi olan var ise bilgilerini paylaşsın lütfen. Ayrıca bu sınavların iptal edilmesi için üzerime düşen görevi yapmaya hazırım. Başından beri bu sınavların, hele son zamanlarda daha da haksızlıklarla ve suistimallerle rant sağlandığını ortada.
  insanları kapının önüne kadar getirip içeri almıyorlar. Belge uğruna ödediğim paraların ve harcadığım zamanın haddi hesabı yok. SMMM sınavlarında tek dersi veremediğim için 2 yıl bekliyorum. 2 yıl sonunda, daha önceden başarılı olduğum derslerden tekrak sınava giricem. Bu şekilde mağdur olan başka kaç kişi var çok merak ediyorum. Ayrıca başarılı olunan derslerden tekrar sınava tabi tutulmasının düpedüz saçmalık olduğunu düşünüyorum. Ben bu kadar çabalarken yakın arkadaşımın (esas mesleği fırıncılık ve halen fırın işletiyor ) bile SMMM belgesinin olduğunu bilmek beni üzüyor.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  347

  Ynt: Yeterlilik Sınavı İptal Edilebilir!

  Sayın OzanCon bu yazım kesinlikle şahsınızla ilgili değildir. Ben bu sınavın kaldırılmasına karşı değilim ama ben sınavın kaldırılması taraftarı değilim çünkü bu mesleği hak edenler yapsın bakın ne kadar güzel siz şu anda belge sahibi değilsiniz çünkü eksik olduğunuz konular var onları tamamlayın o zaman belge sahibi olun. Bende 2007 mart döneminde bitirme sınavına gireceğim bende maddi külfetine ve bir takım büroktarik işlemlere karşıyım ama kesinlikle sınava karşı değilim yoksa önüne gelen mali müşavir olurdu. İnşallah en yakın zamanda belgenizi alırsınız.
  er zaman sevgi ve saygı ile;

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  30

  Ynt: Yeterlilik Sınavı İptal Edilebilir!

  arkadaşlar sınavların maddi olarak stajyerleri çok zorladığı doğru! Özellikle bütün sınavları verip ruhsat için 2500-3000 arası bir para ödenmesi korkunç! Zaten insanlar 2 yıl bedava çalışıyor, sınav harcı, yol masrafı, kurs derken bütün parasını harcıyor! Üstüne ruhsat harcı isteniyor! Bu tamamen meslek mensublarının yeni kişileri engellemeye dönük çabaları olarak yorumlanabilir! Oda başkanları stajyer toplantılarında atıp tutuyorlar, sizi ezdirmeyiz falan, ama kendi toplantılarında bunun tam tersinin konuşulduğunu biliyorum! İki yüzlülükten başka bir şey değil! Bazen bu insanların olduğu bir odaya gireceğimi düşünmek midemi bulandırıyor. Lafa gelince hepsi sıkı solcu! ancak içlerinde paraya tapıyorlar! Ama ne olursa olsun sınavlar olmalı! Yoksa daha kötüye gideriz! Harçlar makul sınırlara çekilmeli!

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ocak.2007
  Mesajlar
  3

  Ynt: Yeterlilik Sınavı İptal Edilebilir!

  Sayın Stajer66, heyecanını ve düşüncelerini anlıyorum. Zamanında bende senin gibi düşünüyordum. Hakeden almalı. Ancak 90 lık kağıdına 30 not verdiklerinde ne demek istediğimi anlıyacaksın. Umarım düşüncelerin ondan sonrada değişmez. Zira önüne gelen zamanında Mali Müşavir olmuş zaten. Amaç seni soyabildikleri kadar soymak sonrada sınırlı pastadan pay vermemek. Ayrıca hakeden almalı derken kime ve neye göre hakeden tartışma konusudur. Hakedeni, sınav kağıdını inceleyen asistanlar değil piyasa koşulları belirliyor zaten. 2007/Mart sınavlarında sana ve sınava girecek arkadaşlara başarılar diliyorum. İnşallah hiç bir meslektaşım benim gibi mağdur olmaz.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Ocak.2007
  Mesajlar
  3

  Ynt: Yeterlilik Sınavı İptal Edilebilir!

  Sayın can3568, Yeterlilik sınavının iptal edilmesi taraftarıyım.
  mail adresim occon1@hotmail.com

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  347

  Ynt: Yeterlilik Sınavı İptal Edilebilir!

  Sayın OzanCon belki yazımda onları belirtmemiş olabilirim. O konuda sana tamamen katılıyorum. Arkadaşların anlattığına göre tabi duyum bunlar inşallah doğru değildir. İllere kota koyuyorlarmış şu ilden şu kadar kişi kazanacak şu ilden şu kadar felen diye. Ama ben sınavların dürüst ve tarafsız olarak yapılmasına taraftarım. Çünkü bu mesleği önüne gelen yapmamalı. Ben Yozgat da o kadar muhasebeci gördüm ki değil büyük işletmelerin bakkalların bile muhasebesini yapmamalı. Tek temennim bu mesleği hak edenlerin yapması bütün meslektaşlarıma başarılar.
  er zaman sevgi ve saygı ile;

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  30

  Ynt: Yeterlilik Sınavı İptal Edilebilir!

  Arkadaşlar illere kota konduğu falan doğru değil! Bence insanlar kazanamayınca bu gibi şeylere bel bağlıyorlar! Abartılacak bir sınav değil! Bu şekilde söylemlere kulak vermeyin! Moralinizi bozmayın! Çalışan kazanır!!!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 22
  Son Mesaj : 03.Kasım.2015, 08:44
 2. Cevap: 6
  Son Mesaj : 27.Eylül.2013, 17:43
 3. 30 Haziran 2013 Yeterlilik Sınavı Finansal Muhasebe Sınavı
  Konu Sahibi monşer Forum Stajyer Sorunları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 05.Ağustos.2013, 10:12
 4. Cevap: 13
  Son Mesaj : 18.Ocak.2010, 09:48
 5. Cevap: 4
  Son Mesaj : 11.Haziran.2008, 16:07

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36