kamu işçi maaş

Konu: Şirketin İş Yeri Kooperatifine Üyeliği ve Arsasına Açtırdığı Sondaj Kuyusu

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    208

    Şirketin İş Yeri Kooperatifine Üyeliği ve Arsasına Açtırdığı Sondaj Kuyusu

    Bir limited şirket işyeri kooperatifine önceki üyeden 2 adet işyeri hissesini devralarak ortak oluyor. İşyerleri tam olarak bitmemiş durumdadır. Hisseleri devir alış ve işyerlerinin tamamlanması durumlarının TDHP' nda takibi nasıl olmalıdır? Ve muhasebe kayıtlarına dayanak teşkil eden belgeler (aidat ödemesi ve hisse devri ile ilgili) nelerdir?

    Ayrıca aynı işyeri önceden satın almış olduğu boş arsaya sondaj kuyusu açtırmıştır. Kuyunun maliyeti arsa maliyetine mi eklenmeli, yoksa 251 nolu hesaba mı alınmalı? Arsa maliyetine eklenirse kuyu için amortisman ayrılamayacak doğru mu? Teşekkürler...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Şirketin İş Yeri Kooperatifine Üyeliği ve Arsasına Açtırdığı Sondaj Kuyusu


    Merhaba

    1-Yapılan toplu ödemeyi ve bundan sonra yapılacak ödemeleri ?258.102 Yapılmakta Olan Yatırımlar? hesabına intikal ettirin. İnşaat tamamlanıp tapusu alındıktan sonra da ?252.10 İşletme Binaları? hesabına nakledin.

    2-Kuyu amortismana tabi bir inşaattır. Amortisman oranı (53.6 kod numarası ille 20 yıl ömür) %5 tir

    Bu itibarla su kuyusunu sabit kıymetlere dahil edip yıllık %5 amortisman ayrın.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    208

    Ynt: Şirketin İş Yeri Kooperatifine Üyeliği ve Arsasına Açtırdığı Sondaj Kuyusu

    Osman bey teşekkür ederim bir şey daha sormak istiyorum; ilk mesajımda bahsedilen boş arsa için yapılan tevhid işlemi (3 parsel birleştirildi) ne ait ödemeyi gider yazabilir miyim? Maliyete mi eklenmeli?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Şirketin İş Yeri Kooperatifine Üyeliği ve Arsasına Açtırdığı Sondaj Kuyusu


    GVK 40. maddesinin 6. bendinde:

    6. (2772 sayılı Kanunun 5'inci maddesiyle değişen bent, Yürürlük; 31.12.1982) İşletme ile ilgili olmak şartıyla bina, arazi, gider, istihlak, damga, belediye vergileri, harçlar ve kaydiyeler gibi aynî vergi, resim ve harçlar;

    denilmektedir.

    Buna göre, ödenen tevhit harcını gider yazabilir veya gayrimenkulun maliyetine ekleyebilirsiniz. Bu sizin tercihinize kalmıştır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Diyanet Vakfı Arsasına Cami Yapımı Ve Bağış Konusu
    Konu Sahibi cetvel Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Şubat.2018, 15:03
  2. Şirket Ortağı Arsasına İnşaat Yapımı
    Konu Sahibi FUNDA Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Mayıs.2016, 18:53
  3. Termal Su Sondaj Kuyusu Muhasebeleştirilmesi Hk.
    Konu Sahibi calculator Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 09.Nisan.2014, 15:52
  4. Kendi Arsasına İnşaat Yapan Mükellef ?
    Konu Sahibi NoMercy Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 24.Şubat.2012, 14:18
  5. Jeoloji Mühendisinin Kendi İşinde Kullandığı Sondaj Makinesi
    Konu Sahibi demir.38 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Şubat.2007, 23:38

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36