kamu işçi maaş

Konu: Daha Önce Kiralanan Yer Satın Alındığında

  1. #11
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Daha Önce Kiralanan Yer Satın Alındığında

    Evet evet aynen öyle.

    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  2. #12
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Daha Önce Kiralanan Yer Satın Alındığında


    Herkese merhaba

    Verdiğim cevaba verilen cevaplardan forumun amacına hizmet etmekten çok şahsiyat yapılma gayreti içine girildiğini görüyorum. Bu belki de verdiğim cevabın yeterince açık olmamasındandır. Ancak, burası meslek mensuplarının forumu. Dolayısıyla foruma katılanların belirli bir formasyon düzeyine sahip oldukları peşinen kabul edilir. Cevabımda bazı konulara değinmemem de, bu formasyona sahip kişilere hitap ettiğimi kabul etmemdendir.

    Cevabımda vergi konusuna etraflı olarak deyinmem soru konusunun bu eksende değerlendirilmesinin gerekli oluşundandır. Ancak konunun biraz daha açıklanmasının gerekli olduğunu görüyorum.

    Prof. Dr. Kenan Bulutoğlu ticari kazançta indirilecek giderleri tarif ederken bu konuda şöyle diyor: (*)

    ?Bilanço esasına göre olsun, işletme hesabına göre olsun, ticari kazancın safi tutarının hesaplanması için gider olarak indirilebilecek ve indirilemeyecek kalemler aynı ilkelere bağlanmıştır. Genel kural olarak gider, hesap döneminde elde edilmiş olan hasılatın sağlanması uğruna yok edilmiş maddi, gayrı maddi tüm girdilerin değeridir. Girdilerin yok edilmiş sayılması için işletmenin öz varlığına kalıcı nitelikte bir katkıda bulunmamış olması gerekir. Örneğin yapılan harcamalar sonucu işletme öz varlığında bir makine, bir aygıt, bir varlığın değerinde sürekli artış sağlanmışsa bu harcamaların üretim uğruna yok edildiği kabul edilemez. Kazanılan varlık, uğruna yapılan girdilerin maliyeti aktifleştirilir. ??

    Ticari kazancın tespit açısından giderleri bu şekilde anladıktan sonra, konumuza dönersek, eğer özel maliyet gideri yapan mükellef kiralananı terk etseydi mesele kalmazdı. Çünkü yaptığı harcama kendi mülküne değil başkasının mülküne yapılmış olurdu. Yani yapılan harcama kendi öz varlığında bir artış meydana getirmemiş, ticari kazancı elde edilmesi uğruna yapılmış bir masraf olarak kalırdı. Diğer taraftan kiralayan da mülkünde meydana gelen bu artış nedeniyle vergi mükellefi olurdu. Ama, durum böyle değil. Kiracı mülkü satın almakla önceki mülk sahibini vergi mükellefi olmaktan kurtarmış ve yaptığı harcalamalar kendi mülkünün değerini artıran harcama vasfını kazanmış, yani gider olma vasfını kaybetmiştir.

    Diğer taraftan, Vergi Usul kanununun 3. maddesinin 2. fıkrasında:

    ?Vergi kanunları lafzı ve ruhu ile hüküm ifade eder. Lafzın açık olmadığı hallerde vergi kanunlarının hükümleri, konuluşundaki maksat, hükümlerin kanunun yapısındaki yeri ve diğer maddelerle olan bağlantısı göz önünde tutularak uygulanır.?

    Konuyla ilgili V.U.K. 327. maddenin ikinci cümlesinin lafzı ise yoruma mahal bırakmayacak kadar açık:


    ?Kira veya işletme hakkı süresi dolmadan, kiralanan veya işletme hakkı alınan şeyin boşaltılması veya işletme hakkının herhangi bir sebepten sona ermesi halinde henüz itfa edilmemiş olan giderler, boşaltma veya hakkın sona erdiği yılda bir defada gider yazılır. ?

    Buna göre kiracının yaptığı özel maliyet giderlerini gider yazabilmesi için maddede geçen şartların gerçekleşmiş olması gerekir. Daha önceki yazımda da söylediğim gibi bu iki şarttan hiç biri gerçekleşmemiştir. Dolayısıyla mükellefin bu maddeye göre indirim hakkı yoktur.

    Sonuç olarak, bu forumda cevap veren kişilerin cevaplarının emek verilmiş bir araştırmaya dayalı olması forumun amacına ulaşması açısından gerekli olduğunu, aksi halde kahvehane sohbetinden ileri gidilemeyeceğini hatırlatmak isterim.
    ??????????????????????????????????????????.
    (*) Kenan Bulutoğlu : Türk vergi Sistemi 1. Cilt sayfa:99








  3. #13
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Daha Önce Kiralanan Yer Satın Alındığında

    Sn. Erol


    Siz illa ilginçlik peşindesiniz. Benim söylediğim tezi savunacak bir kaynak gösteriyorsunuz . Daha sonra da şartlar gerçekleşmedi diyorsunuz.
    Ayrıca sizin yazdıklarınız kişisel yorumlar.
    Ben ise yazılı mevzuattan söz ediyorum.

    Konuyla ilgili V.U.K. 327. maddenin ikinci cümlesinin lafzı ise yoruma mahal bırakmayacak kadar açık:


    ?Kira veya işletme hakkı süresi dolmadan, kiralanan veya işletme hakkı alınan şeyin boşaltılması veya işletme hakkının herhangi bir sebepten sona ermesi halinde henüz itfa edilmemiş olan giderler, boşaltma veya hakkın sona erdiği yılda bir defada gider yazılır



    Burada sizin belirttiğiniz( boşaltılması veya işletme hakkının herhangi bir sebepten sona ermesi halinde )


    Cümlesi ne anlama geliyor. HERHANGİ BİR SEBEBLE ne demek sizce

    Ben kiraladığım mülkü boşalttım ve sonra satın aldım. Yada satın aldım sonra boşalttım.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #14
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Ynt: Daha Önce Kiralanan Yer Satın Alındığında

    Sayın Osman Üstad,

    Burayı kahvehaneye kimin çevirdiği açık. Kişisel fikrine karşı çıkılığı zaman sinirlenip silaha sarılan karadeniz uşakları gibisiniz.

    İşin matematiği ve V.U.K. 327. maddenin ikinci cümlesinin lafzı ise yoruma mahal bırakmayacak kadar açık: (Ngüroy'un dediği gibi).

    327. maddedeki açıklığı bir yana bırakıp olayın matemateğine de bakarsak;

    Bina satın alınırken, özel maliyet ile binaya ilave edilen ekstra değerler satın alma fiyatının içinde binanın değerini arttırıcı bir unsur olarak yer alır. (her ne kadar pazarlıkta bu dikkate alınsa da bu olay lafta kalır ve "pazarlığımız zaten böyle böyleydi" diye bu laf kanunun önüne geçemez).

    Binayı satın alan zaten bu değer arttırıcı unsuru (kendi yapmış dahi olsa) aktifine alacaktır. Bir de kendi yaptığı özel maliyeti gider yazmadan aktife alırsa bir mükerrerlik olacaktır.

    Sonuçta bu tutarın gider yazılması VUK 327'ye aykırı olmadığı için bir vergi riski görememekteyim.



  5. #15
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Ynt: Daha Önce Kiralanan Yer Satın Alındığında

    Bir de keşke herkes Nguroy gibi şahsiyat yapsa ve bu topikteki tartışmalar gibi şahsiyat yapsa.

    Güzel bir münazara oluyor kanaatindeyim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ruhsat almadan önce satın alınan mal ve hizmetlerin gider kaydı...
    Konu Sahibi taner.. Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 24.Ocak.2012, 10:28
  2. Daha önce hiç bankalar işlenmemiş?
    Konu Sahibi stajyeradayi Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 23.Aralık.2010, 15:13
  3. Bağ-Kur'dan mı SSK'dan mı Daha Önce Emekli Olabilirim?
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 31.Ağustos.2009, 14:46
  4. Defter Tasdiği (daha önce irdelendi ama .....)
    Konu Sahibi g.günal Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 05.Nisan.2007, 19:02

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36