kamu işçi maaş

Konu: Düzeltilmiş Geçmiş Yıl Zararları Hakkında...

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    114

    Düzeltilmiş Geçmiş Yıl Zararları Hakkında...

    Arkadaşlar merhaba;

    2004 yılında enflasyon düzeltmesi sonucu oluşmuş Düzeltilmiş Geçmiş Yıl zararlarında duran bir bakiyem mevcut. Şirket 2006 yılında kar etmiştir.

    Bu kardan gerekli olağan üstü yedekler, yasal yedekler ayırılmıştır. Benim öğrenmek istediğim bu düzeltilmiş geçmiş yıl zararlarını 2006 yılında elde ettiğim kardan mahsub edebilirmiyim ?

    Yardımlarınız için teşekkür ederim.


  2. #2
    rasmmm80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    rasmmm80 Guest

    Ynt: Düzeltilmiş Geçmiş Yıl Zararları Hakkında...

    evet mahsup edebilirisin

  3. #3
    rasmmm80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    rasmmm80 Guest

    Ynt: Düzeltilmiş Geçmiş Yıl Zararları Hakkında...

    enflasyon muhasebesi mevzuatında : düzeltme sonucu oluşan geçmiş yıl zararlarının , dönem karından mahsup edileceğine dair bi kısım vardı okumuştum ama şu an bulamıyorum, mahsup yapmanızda bi sıkıntı olmaz kanaatindeyim,

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    114

    Ynt: Düzeltilmiş Geçmiş Yıl Zararları Hakkında...

    yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    396

    Ynt: Düzeltilmiş Geçmiş Yıl Zararları Hakkında...

    Sayın muryil,

    VUK Geçici 25. madde

    Pasif kalemlere ait enflasyon fark hesapları, herhangi bir suretle başka bir hesaba nakledildiği veya işletmeden çekildiği takdirde, bu işlemlerin yapıldığı dönemlerin kazancı ile ilişkilendirilmeksizin, bu dönemde vergiye tâbi tutulur. (5228 sayılı Kanunun 11'inci maddesiyle değiştirilen cümle) Ancak öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farkları düzeltme sonucu oluşan geçmiş yıl zararlarına mahsup edilebilir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sermayeye ilave edilebilir; bu işlemler kâr dağıtımı sayılmaz.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    114

    Ynt: Düzeltilmiş Geçmiş Yıl Zararları Hakkında...

    Alıntı GMANCE Nickli Üyeden Alıntı

    Ancak öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farkları düzeltme sonucu oluşan geçmiş yıl zararlarına mahsup edilebilir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sermayeye ilave edilebilir; bu işlemler kâr dağıtımı sayılmaz.
    zaten bu işlemler yapıldı. yani düzeltme sonucu oluşan olumlu farklar ile düzeltme sonucu oluşan olumsuz farklar mahsuplaştı. Bu mahsuplaşma sonundaki bakiyenin sonraki yıllarda oluşan dönem kârından mahsup ediliğ edilemeyeceğini merak etmiştim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Geçmiş Yıl Zararları Hakkında
    Konu Sahibi gokhan_tuana Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 22.Haziran.2015, 15:43
  2. Geçmiş Yıl zararları
    Konu Sahibi Ant Z Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 31.Ekim.2011, 11:49
  3. Geçmiş yıl karları ve geçmiş yıl zararları
    Konu Sahibi beyza Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 27.Eylül.2011, 16:01
  4. Geçmiş Yıl Zararları
    Konu Sahibi smmm_nrg Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 04.Şubat.2011, 11:09
  5. Geçmiş yıl zararları
    Konu Sahibi rezuba Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 11.Mayıs.2006, 17:41

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36