kamu işçi maaş

Konu: Hatır Çeki

Hatır Çeki

alım satım yapan bir işletmeyiz.

bankadan kredi kullanmak için işim ile hiç alakası olmayan bir işletme sahibinden çek almış bulunmaktayım
    ve çek karşılığında hiç bir alışverişimiz yani aavans falan da değil olmıcak bu çeki hangi hesapta takip edebilirim. sizce 329 hesap uygunmu

Ynt: hatır çeki

Sayın AHMET AYDAŞ,

32 grubu hesaplar, ticari ilişkiler nedeniyle ortaya çıkan senetli ve senetsiz borçların kaydedildiği hesaplardır. Size 336' yı öneririm.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Hatır Çeki

Peki çeki alıp bir yere yazdınız. İnceleme olursa nasıl açıklamayı düşünüyosunuz?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

piyasada sizin gibi dünya kadar firma var. Yapcak bişi yok
    çeki aldığınızda karşı hesapta 336- Diğer çeşitli Borçlarda görebilirsiniz.

Sizler aldığınız hatır çekini nasıl yazarız diye düşünüyorsunuz. Ben ise nasıl açıklarım diyorum. Burda yasalar içersinde çözüm bulmak zorundayız. O zaman defter falan da tutmayın devlet ne isterse verin zaten vergi değil haraç alıyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sayın nguroy,

Hatıra dayalı senet ve çeklerin kulanımı yasal mevzuatımızda yer almayan bir kavram olmakla birlikte ticari yaşamımızda uygulama imkânı bulmuş bir olgudur. (açık kapalı fatura uygulaması gibi)

Hatıra dayalı senet veya çek piyasada itibarı ve ödeme gücü bulunan herhangi bir kişinin veya kurumun, kredi kullanma ihtiyacında ve isteminde bulunan bir kişiye veya tüzel kişiye herhangi bir ticari ilişkiye dayanmadan verilen borç senedidir.

Gerçekte bir alacak olmadığı halde, finansman ihtiyacı olan işletmenin belirli yollarla kullanması suretiyle keşide edilmektedir. Keşide eden muhatabın söz konusu sözde borcu kabul etmesindeki tek etken tamamen keşideci ile aralarında olan hatır ve yüksek güvendir. Çeki keşide eden firma, çeki keşide etmesi ile yasal olarak çekin borçlusu haline gelir. Finansman sağlama gayesi içerisinde olan firma ise senedin alacaklısı konumuna gelmektedir.

Bu uygulamanın kanunlarda ve diğer mevzuatlarda yer almamasına karşın,Yargıtay tarafından verilen çeşitli içtihat kararlarında, hatıra dayalı senetlerin ve çeklerin hukuken geçerli olduğu kabul edilmektedir.

Dolayısıyla konuya ilişkin açıklamalar ve izahatler zamanında yapılmış olup uygulama yerleşik hale gelmiştir.

Sn Gmance,
    Bana bu açıklamayı niçin yaptığınızı anlayamadım. Her halde hatır çeki veya senedinin ne olduğunu uygulamasını bilmediğimi düşünmüyorsunuz. Ben bunu maliyeye nasıl açıklarsınız diye soruyorum. Faturasız mal mı sattınız?, örtülü kar mı dağıttınız, aldığınız kaçak malı mı gizlediniz, veya ne çıkar sağladınız diye sorarulursa ne diyeceksiniz diyorum.
    Ayrıca bu konuda forumda arama yaparsanız önceleri çook uzun yazılar yazdığımı ve tartışmalar yaptığımızı görürsünüz.
    Kolay gelsin
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sayın nguroy,

Bir önceki yazıyı, konuya ilişkin düşüncelerimin yanısıra, "Ben ise nasıl açıklarım diyorum." sorusunun cevabı olarak değerlendirin.

Hatır çekilerini yapılan işlemlerin gizlenmesi olarak değerlendirdiğinizde tabiki izahatı vahim olacaktır. Ancak bu o işlemin başka mantıkla işletilmesi anlamına gelir ki, amacı dışında yada muvazaalı işlem yapmak için de illa hatır çekine ihtiyaç yoktur.

Dolayısıyla bu bir borçlanmadır, ticari şirketler bir birlerine borç verebilir veya böyle bir olanak sağlayabilirler. Bunun karşılığında emsaline göre fazla veya eksik komisyon veya faiz tahakkuk ettirilmesi veya ettirilmemesi durumu ise ayrıca örtülü kazanç bakımından değerlendirilebilir. Konuyu bu çerçevede düşünmek gerektiği kanaatindeyim.

Bu bakımdan hatır çeklerin başkaca uygulamaları gizlemek maksadıyla yapılması başka birşeydir.

Ayrıca geçmişe yönelik hatır çekleri veya senetleri konusunda arama yaptım ancak bulamadım. Linki aktarabilirseniz, düşüncelerinizi öğrenebilirim.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

sayın ngüroy inceleme anında maliye tarafından "hatrınız kırılmasın bence ceza yazıvereyim." derse ne yapacaksınız diyor.
    yani ehliyetsiz araba kullanabilirsiniz. ama yakalandığınızda cezasına da katlanmanız gerekir.

;D ;D ;D

Sn Nane Güldürdünüz beni. Sizi de hep güldürenler olsun.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)