kamu işçi maaş

Konu: Firmaya Alınan Bayrak

Firmaya Alınan Bayrak

mrb arkadaşlar, firmaya alınan Türk Bayrağı gidermidir yoksa demirbaşmıdır rakam amortisman sınırını fazlası ile geçiyor? (benim görüşüme göre gider ama yinede sizlerin fikirlerini almak istedim)

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Firmaya Alınan Bayrak

Bence de giderdir. Özellikle sürekli gönderde asılı olduğunu düşünürsek güneş, yağmur gibi dış etkenlerle 1 yıldan az sürede yıpranır. Ayrıca bu şekilde eskimiş yıpranmış bayrağımızın da asılması uygun değildir. Yenilenmesi gerekir.

valla bana öyle bir kayıt gelseydi
    256- hesapta "Türk Bayrağı" diye kod verirdim ve hiçte silmezdim....
    Türk bayrağını giderleştirmek bile elimden gelmez............

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı suleyman057 Nickli Üyeden Alıntı
    mrb arkadaşlar, firmaya alınan Türk Bayrağı gidermidir yoksa demirbaşmıdır rakam amortisman sınırını fazlası ile geçiyor? (benim görüşüme göre gider ama yinede sizlerin fikirlerini almak istedim)
    Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı
    Bence de giderdir. Özellikle sürekli gönderde asılı olduğunu düşünürsek güneş, yağmur gibi dış etkenlerle 1 yıldan az sürede yıpranır. Ayrıca bu şekilde eskimiş yıpranmış bayrağımızın da asılması uygun değildir. Yenilenmesi gerekir.
    Arkadaşlar bana göre sorunuzun cevabını vermişsiniz sizler.
    Bence güzel bir demirbaşdır Türk Bayrağı.

Kolay gelsin.

arkadaşlar güzel diyorsunuz tabiki kim istemez TÜRK BAYRAĞINI kayıtlarına demirbaş olarak almayı ama birde işin öbür yüzü var dış etkenlerden dolayı 1-2 ay içinde yıpranırsa o zaman durum nasıl olacak? ve bayrağın fiiliyatta demirbaşta durmasını nasıl sağlayacağız?

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

peki demirbaş sınırını aştığını söylüyorsunuz kendiniz.sınırı aştığı halde onu tek kalemde giderleştirdiğinizi(ATİK oranına göre,yıllara yayarak itfa etmeniz gerekirken)sonra nasıl açıklayacaksınız.
    en uygun kayıt demirbaştır.

Alıntı NİSAN123 Nickli Üyeden Alıntı
    peki demirbaş sınırını aştığını söylüyorsunuz kendiniz.sınırı aştığı halde onu tek kalemde giderleştirdiğinizi(ATİK oranına göre,yıllara yayarak itfa etmeniz gerekirken)sonra nasıl açıklayacaksınız.
    en uygun kayıt demirbaştır.
    malumunuz ki bir malzemenin demirbaş olabilmesi için V.U.K. 313 ncü maddesinde amortisman olabilmenin özellikleri sıralanmış ve burda ilk olarak işletmede 1 yıldan fazla kullanılması öngörülmüştür, alınan bayraklar ise en fazla dışarıda direkte asılı duranlar için söylüyorum 6 - 8 ay arası sağlam olarak durur daha sonra dış etkenlerden dolayı yıpranmaya ve kullanılmayacak duruma gelmektedirler buyüzden diyorum ki demirbaş sınıfına girmez... diyelim ki girdi, demirbaş listesine baktığımızda bununla ilgili bir madde bulunmamakla beraber bunu diğer sınıf demirbaşlar olarak alırsak 5 yıl ömür verilmektedir ama herkesin bildiği gibi direkte asılı duran bir bayrağın 1 yılı bile çıkarması imkansız peki bu durumda ne yapacaksınız.... Gönül isterki anlı, şanlı TÜRK BAYRAĞIMIZI demirbaşlara almak ama olayı duygusal değilde gerçekçi gözle baktığımız zaman bence demirbaşa alınamaz. şayet, bayrağın demirbaşa alınabilirliğine dair elinizde bir mukteza veya özelge falan varsa bizimlede paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden ilginizden dolayı teşekkür ederim

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn Nisan123,
    Bir iktisadi kıymetin amortismana tabi tutulmasının tek ölçüsü, kıymeti değildir. Kullanım ömrününde 1 yıldan fazla olması gerekir. Burada sadece işin vergi konusunu yorumluyoruz.
    Bayrağımızla ilgili zaten başka bir şey düşünemeyiz. Hepimizin görevi onu sürekli dalgalandırmaktır....

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Demirbaş ve amortisman konusunda bazı durumlar vardırki kanunlarda tam karşılığını bulamazsınız, bu gibi durumlarda olayı yorumlayış şekliniz önemlidir.Demirbaş,binalar ile özel maliyet kavramındaki zorlanmalar gibi.
    Bu soruya en güzel cevabıda yine soruyu soran arkadaşımız verebilir, söz konusu bayrağı gören odur çünkü.

Mesela bir binanın bütün cephesini kaplayan bir bayrak olsa; fiyatı nerden baksanız 5-10 milyar olur, özel günlerde asılır, ömrüde uzun olur.Bu noktada rahatlıkla demirbaş deriz.Ama ebatları ufak ve sürekli dışarda duran yıpranan fiyatıda sınırın altında kalan bir bayrak olsa rahatlıkla gider dersiniz.

Sözkonusu olayda bunun ortasında kalıyor gibi, yorumu siz yapın artık süleyman057 arkadaşım.

Ayrıca olayın duygusallıkla ne alakası olabilir.Bayrağı gidere atıyorsunuz diye kızan kim, ne alaka ;D ??? ;D
    Bayrak hepimizin.Dalgalansada, sandıkta da dursa, giderede atılsa, demirbaşta da dursa.

Kolay gelsin.

arkadaşlar, bayrak firmanın önünde bulunan direkte asılı duracak zaten ben buyüzden gider yazarım diyorum yoksa sayın zindan'ın dediği gibi ayda yılda bir defa asılacak bir bayrak olsa bende demirbaşa almayı düşünürdüm bu konuda fikrini beyan eden tüm arkadaşlara tşk eder çalışmalarında başarılar dilerim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)