kamu işçi maaş

Konu: Hizmet Alımının İade Edilmesi

Hizmet Alımının İade Edilmesi

Slm arkadaşlar
    770 de aldığımız gider faturasına bir kısımlık iade faturası kestik şimdi hesaplara ne diye gireceğiz 770 i ters mi kayıt yapacağız yoksa nedir
    teşekkürler

Ynt: Hizmet alımının iade edilmesi

hizmet iadesi faturası normal şartlarda kesılmez.
    çünkü yapılmış olan hizmeti iade yapamazsınız.
    faturayı keserken hizmeti yansıtma, iskonto v.b. fatura kesebilirsiniz.
    kestiğiniz faturayıda 649 veya 679 hs na kayıt edebilirsiniz.
    Büyük Atatürk&#039;ün ufulünden dolayı teessürümüz o derece derin ve sonsuzdur ki, bunu ifade etmek için kelime bulamıyorum. Çünkü Atatürk, yalnız Türkiye&#039;nin değil, bütün şarkın Ata&#039;sı idi.<br /><br />Emanullah HAN<br />Afgan Kralı

Hizmet demeyelimde kırtasiye malzemesi aldık
    770 hesaba attık
    ve bazı malları geri verdik
    kayıt nasıl olmalıdır
    770 ters mi gireceğiz
    Teşekkürler

Ynt: Hizmet Alımının İade Edilmesi

770 hesapta giderleştirdiğiniz kırtasiye giderinin tamamını veya bir kısmını iade ederseniz
    tıpkı yıl sonunda giderleşmeyen kısmının 770 hesaptan çıkarılıp 180 gelecek aylara atılması
    gibi burdada 770 hesabı alacaklandıracaksınız ve karşılığında hangi hesapsa onuda borçlan-
    dıracaksınız mesela 100,102,329 vs.kolay gelsin.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Hizmet Alımının İade Edilmesi

Selamlar,
    Aslında her ne kadar bu tarz giderler direkt 770 ile ilişkilendiriliyor olsada bana göre geçici bir stok hesabında veya 150 hesabında takip edilmeli..Çünkü gider kavramında kasıt anında tüketilebilen giderleri anlatıyor sanırım..Fakat kırtasiye tarzındaki giderler anında değil mantıken gerekli görüldüğünde tüketilir.Burada dikkat edilecek husus alınacak veya alınmış malzemelerin kalem çokluğu olabilir.Örneğin firma bir seferde 100 tane klasör almışsa bunun direkt 770 olması pek doğru gelmiyor bana.Çünkü hemen kullanılacak olan birkaç tanesidir.Bence 150 (A) 770 (B) maddesiyle zaman içerisinde giderleştirilmeli..Bu durumda bahsi geçen iadenin de sanırım 150'den çıkması daha basit olur...Yanılıyosam lütfen düzeltin..Saygılar..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı tkank Nickli Üyeden Alıntı
    hizmet iadesi faturası normal şartlarda kesılmez.
    çünkü yapılmış olan hizmeti iade yapamazsınız.
    faturayı keserken hizmeti yansıtma, iskonto v.b. fatura kesebilirsiniz.
    kestiğiniz faturayıda 649 veya 679 hs na kayıt edebilirsiniz.
    idari işlerin bulunduğu kata ait halıları yıkattım. 120 m2 * 4 = 480 ytl + kdv faturayı teslimatta ödedim. ancak yapılan temizlik beğenilmedi ve durum firmaya bildirildi. müşteri memnuniyeti ilkesi gereği paramızı geri aldık ancak karşı taraf doğal olarak bir iade faturası istedi. ve kestik...

bu faturanın 649 yada 679 hesapla bir ilgisi yoktur. çünkü şirketim bir gelir elde etmemiş haksız bir giderinin oluşumunu engellemiştir.

--------/////////------------

şirketim gazeteye sattığı malları tanıtmak üzere ilan vermiştir. ordinoda 5 günlük yayın onaylanmış iken gazete 8 gün yayın yapmış ve 8 günlük fatura kesmiştir.

3 günlük hatalı ilan için para ödemek istemiyoruz. ve gazetede kusurlarını görüyor ve iade fatura istiyor.

doğrusu 760 hesaba alacak vererek gideri netleştirmektir. böyle yapılmaz ise (hele ki medya ajanslarını düşünüyorum) gelir tablolarının karşılaştırılabilirliği de mümkün olmaz diye düşünüyorum.

iyi çalışmalar,

irfan.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)