kamu işçi maaş

Konu: Safha Maliyet Sistemi

Safha Maliyet Sistemi

merhabalar..
    uzun zamandır çeşitli konularda bilgi verici yorumlarınızı okumaktayım.alakadar herkese teşekkür ederim.
    bir konuda fikirlerinizi almak isterim
    bordür üreten bir firmaya smmm olarak girdim.safha maliyet sistemini uygulayacağım ama uygularken fifo yöntemi mi yoksa ortalama maliyet yöntemini mi uygulamalıyım bilmiyorum.ne şartlarda fifo ne şartlarda ort.maliyet kullanılmalı?
    şimdiden teşekkür ederim

UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    UZMAN Guest

Ynt: Safha Maliyet Sistemi

Merhaba,

Öncelikle safha malyet sisteminin bordur fabrikası için uygun bir yöntemmidir. Bunu sorgulamak gerekir diye düşünüyorum. Eğer üretim aşamalarının detayını verirseniz bu konu hakkında daha rahat görüş beyan edebiliriz sanırım.

Safha maliyet sistemi üretimi uzun süreç alan mamüller için uygundur. Demir çelik endüstrisi buna örnek teşkil edebilir. Bu söktörde fırının uygun sıcaklığa gelmesi aylar sürdüğünden dönem sonlarında ürünün tamamlanma derecesine göre mamül ve yarı mamül maliyetleri tesbit edileceğinden safha maliyet yöntemi uygulanır.

eğer bordur üretimide bu şekilde yürüyorsa safha maliyet uygulanması mantıklıdır.

Fifo ve ortalama maliyet yontemi ayrımı hususuna gelirsek. Hangi yöntemin seçileceği uygulanan maliyet sisteminden çok üretime girecek hammaddenin birim fiyatlarındaki değişim hızı ve firmanın stok bulundurma alışkanlığıyla ilgilidir.

Belirttiğim konularda biraz daha açıklayucu bilgi verirseniz. Yardımcı olmak daha kolaylaşacaktır.

Saygılarımla,

sayın uzman,

işe bayramdan sonra başlayacağım yani benim de üretim hakkında bi bilgim yok.ama şöyle bi yorum da yapıldı..
    ''fifo yöntemiyle ortalama maliyet yöntemi arasındaki fark dönembaşı yarı mamul stoktan kaynaklanır.dbyms yoksa zaten maliyeti de olmayacağından hangi yöntemi uygulayacağımın da bi önemi olmayacağı söylendi.bu durumda ortalama maliyeti uygulamayı uygun gördüm.Yani planım bu yönde ama detaylı bilgiyi edinince tekrar sizin ve diğer meslektaşlarımın yorumlarınızı almayı isterim.
    teşekkür ederim.

Uzman'ın da dediği gibi maliyet yöntemini seçmek (lifo/ort) işin kolay kısmı.

İlk etapta önerebileceğim, işe başlar başlamaz, hemen savaş alanına (üretime) inmeniz ve bir kaç hafta muhasebede masa başında değil, üretim proseslerinin başında durmanızdır.

Sonra zaten bize sormayacaksınız. Biz size sormaya başlayacağız...

Yardımlarınıza Teşekkür ederim..
    ama yine de kafama takılan şu..stok devir hızı yüksekse ya da düşükse hangisini kullanmalıyım?İnanın tek derdim bu şuan
    ikinci sorum ise stok değerleme yöntemlerinden birini seçerken kıstas ne olmalı(hammaddyi üretime sürerken)
    bu iki soruma cevap alabilirsem çok rahatlıyacağım.1 haftadır baya bi araştırma yaptım istediğim sonuçlara ulaşamadım.

VE BU ARADA HERKESE İYİ BAYRAMLAR DİLEKLERİMLE SAYGILARIMI SUNUYORUM..

UZMAN Guest

Merhaba,

Ben olsam

Emniyet stoğunu düştükten sonraki stok devir hızı;

Eğer 60 günden fazlaysa ortalama maliyet kullanırım. Çünkü firma hammaddeyi elinde bu kadar uzun süre tutma ihtiyacı hissediyorsa kesinlikle hammadde girdi fiyatlarında sürekli bir artış var demektir. Veyahut hammaddeye çok fazla zam geleceğini düşündükleri bir dönemde hammadde alımına yüklenmişlerdir.

Eğer 60 günden az ise nisbeten daha kolay bri yöntem olan fifo yu tercih ederim. Çünkü maliyetlerde önemli bir fark yaratmaz. Uygulaması daha kolay olduğu için sizi zorlamaz.

Eğer stok devir hızını hesaplayamıyorsanız. Kayıtlar düzgün değilse siz hakim olana kadar ortalama maliyet sistemini kulanınız. Zira her halukarda en düşük karı elde edbileceğiniz sistemdir. Kayıtları düzenleyip hakimiyeti sağladığınız zaman yöntemi tekrar düzenlersiniz.

Saygılarımla,

sayın uzman ;
    soruma tam olarak cevap aldım. çok teşekkür ederim.

UZMAN Guest

Merhaba,

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Umarım yeni işinizde başarılı olursunuz.

Bu arada konuya hakim olduğunuzda safya maliyet yöntemi hususunu tekrar tartışmak isterim.

Saygılarımla,

teşekkür ederim.memnuniyetle bilgilerimi paylaşırım.
    hayırlı günler

sayın uzman, safha maliyeti ile ilgili birşey kafama takıldığından size sormak istedim.

12 safhalı bir üretim işletmesinde 1.safhada tamamlanma derecesi %30 olan bir yarı mamulün anlamı hangisidir: a-Bu yarı mamül %70 işlem sonrası mamul haline geçecektir.
    b-Bu yarı mamul %70 işlem sonrası 2.safhaya geçecektir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)