kamu işçi maaş

Konu: Şahsi Kredi Kartı ile Mal Alımı

Şahsi Kredi Kartı ile Mal Alımı

MERHABALAR

FORUMUNUZA YENİ ÜYE OLDUM VE İŞE YENİ BAŞLAMIŞ BİRİ OLARAK BANA ÇOK YARDIMI OLACAĞINA ŞİMDİDEN İNANÇLIYIM SORULARIMIZA VERECEĞİNİZ CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER SAYGILARIMI SUNARIM.

SORU: Şirketimiz çatı malzemeleri satışı yapmaktadır. Şirketimiz malzeme alımı yaparken şirket ortaklarından birinin kredi kartını kullanarak malzeme almaktadır, aynı zamanda da şirketimize ait kredi kartıyla da malzeme alımı yapılmaktadır.

Burada sormak istediğim; şirket ortağının şahsi kredi kartıyla şirket adına malzeme alması sorun teşkil edebilirmi?

Not: Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık ve mesaj içeriği yazmak yasaktır.

Forum Kuralları

Ynt: Şahsi Kredi Kartı ile Mal Alımı

Herhangi bir problem yoktur.
    Ortak Şirkete istediği zaman kaynak sağlayabilir, bu nakit de olablir, kredikartı da olabilir.
    İlgili Alış Faturasının Şirketiz adına kesilmesi şartı ile kayıt aşağıdaki gibidir.

_________________/_______________
    153 Ticari mallar xxx
    320 Satıcılar xxx

Mal alışı
    ________________/________________

320 Satıcılar xxx
    331 Ortaklara borçlar xxx

Ortak A nın kredi kartı ile Ödemesi
    _______________/_________________

331 hesabının kırılımlı yapılmasında fayda var

331 Ortaklara borçlar
    331.01 Ortak A ya borçlar
    331.01.01 Ortak A ya nakit Hareketlerden
    331.01.02 Ortak A ya K.K. Hareketlerden

Sn. Başar verdiğiniz bilgiler için tşk ederim alt hesap açarak daha düzenli hale sokmak işimide kolaylaştıracak.

Saygılar.

UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    UZMAN Guest

Merhaba,

Bu şekildeki alımlara eskiden beri soğuk bakmışımdır. Bunun iki nedeni vardır.

1. 8.000 YTL'yi geçen alımlarda ödemenin bankadan yapılması gerektiği hususu bu tür alımlarda gerçekleşmiş olurmu. Her nekadar sonuçta kredi kartının borçlusunun ekstresi ödemesi anında süreç tamamlanıyor gibi gözüksede dediğim gibi hep bir acaba olmuştur içimde.

2. Bir de alımda kazanılan puan mevzusu var. Kart sahibi işletmeye kaynak aktarıyor. Ancak atıyorum bir ayda 50.000,00 YTL lik çekim olduğunu varsayalım %2 puan hesaplarsak 1,000 YTL lik bir gelir sözkonusu olur ki buda midemi bulandıran bir başka husus.

Bu yüzden ilgili arkadaşların bu işlemleri yaparken biraz daha dikkatli davranması gerektiğini düşünüyorum.

Ha bu arada bende mükellefi uyarmak kaydıyla Sayın Başar03'ün yaptığı kayda benzer bir yöntem kullanıyorum.

Saygılarımla,

Denetimini yaptığımız firmalardan birindede süreklilik arzeden bu tip bir durum vardı. Benimde pek içime sinmemişti, araştırmalarımı yaptım ama somut birşey bulamadım.

Görüşlerinize katılıyorum, gerçekten karmakarışık bir durum yani partronumuza gidip şirket kredi kartıyla sadece alışveriş yapın da diyemiyoruz sahsi olduğunda da sizinde söylediğiniz gibi kazandığı o puan vb. ile şahsi olarak harcamalarda bulunabilir dolayısıyla bizlerin işi zorlaşıyor.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder saygılarımı sunarım...

Bu gibi durumlarda kullandığım bir ikna yolu şudur.

Kredi kartı ile ödemede ödemenin gecikip faize katlanıp katlanmadığını sorarım eğer katlanıyorlarsa bu tutarı firma gider yazamadığı için avantajınız yoktur derim. Firma kendi işlemini kendi yapıp finansamn giderini vergiden düşsün dedinizmi ikna olurlar genelde.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Adam şirketin sahibi nasıl isterse öder. Gecikip de faizini şirkete yazdırmak olası olmadığı gibi bonus puanı da kazanmak onun sorunudur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Benim bu konudaki düşüncem Sayın UZMAN'ın da söylediği gibi 8.000 YTL üzerindeki alımların "ödemelerin banka aracılığıyla yapılması" zorunluluğunu etkileyip etkileyemeceğidir. Limitin altı bile muallak olduğu halde açıklayıcı bir unsuru olabilir, ancak 8.000 YTL üzerinde yapılan alımların durumu benim açımdan belirsizlik taşıyor.

Aynı zamanda kredi kartı ile ödenen faturaları kimileri açık, kimileri kapalı fatura olarak kesiyor. Bu da ayrı bir tartışma konusu bence.

UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    UZMAN Guest

Merhaba,

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Adam şirketin sahibi nasıl isterse öder. Gecikip de faizini şirkete yazdırmak olası olmadığı gibi bonus puanı da kazanmak onun sorunudur.
    Değerli Üstadım,

Adam şirketin sahibi olabilir. Ama şirket ayrı bir tüzel kişiliktir. Hukuen Sağ cep, sol cep olayı yoktur. Mal alımında bedeli ödemekle yükümlü olan şirkettir. 8.000 YTL nin üzerindeki alımlarda. Şirket tüzel kişiliğinin muhatab olduğu herhangi bir finans kuruluşu bu işlemde yoktur.

Şimdi V.U.K.

Madde 274- (5024 sayılı Kanunun 1. maddesiyle değiştirilen ve 1.1.2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren madde) Emtia, maliyet bedeliyle değerlenir.

der. Ayrıca Maliyet bedeli için

Madde 262- Maliyet bedeli, iktisadi bir kıymetin iktisap edilmesi veyahut değerinin artırılması münasebetiyle yapılan ödemelerle bunlara müteferri bilumum giderlerin toplamını ifade eder.

demektedir.
    Ama bence asıl sıkıntı yaratabilecek madde.

Madde 3/b. Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır

Bu üç maddeyi toparlarsak;

Kredi kartıyla mal alımında işlemin gerçek mahiyeti;

50.000 YTL tutarındaki alımda % 2 puan uygulandığında malın gerçek maliyeti firma için 49.000 YTL olmaz mı..??
    Dediğim gibi üstad bu tür işlemlerde ben sizin kadar rahat değilim.

Saygılarımla,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)