kamu işçi maaş

Konu: Hal İçinde Düzenlenen Müstahsillerde Stopaj

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  869

  Hal İçinde Düzenlenen Müstahsillerde Stopaj

  Merhaba,

  Halde komisyonculuk yapan bir mükellef, Vergi mükellefi olmayan çiftçilerin mallarını alıp onların adına satıp bundan komisyon alıyorlar. Bu durumda komisyoncu aldığı malın %2 stopaj ödüyor. Bu malı kendi için almıyor sadece onların adına satıyor. Kendi için almadığı mal için stopaj ödemesi doğrumu? Ayrıca Bu aldığı mallardan dışarıdan gelen yani market lokanta gibi yerlere satış yapıyorlar parasınıda pos cihazından geçiyorlar. Kendine ait olmayan mal satışını karttan çektiği için fatura kesmek icap ediyor.

  Yukarıda yazdığım ve hal içi muhasebeyle ilgili detaylı bilgisi olanlar burada bilgilerini paylaşırlarsa memnun olurum.

  Yani çiftciden gelen mallar hangi hesaba ne şekilde kaydediliir. Bu mallara stopaj kdv gibi vergiler ödenmesi gerekirmi. Postan çekilenlerin durumu ne olur bütün bu sorulara cevap gönderenlerenlere şimdiden teşekkür ederim.

  İyi çalışmalar. 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  260

  Ynt: Hal içinde düzenlenen müstahsillerde stopaj

  stopajı mükellefiniz, çiftçiden keserek maliyeye öder. Stopaj mükellefinizin cebinden çıkmaz. stopaj tutarı, mal bedelinden düşülür. Yevmiye kaydı

  153 Ticari Mallar (Mal bedeli) 100 TL
  360 Ödenecek Vergi.... 2 TL
  100 Kasa (Net ödenecek) 98 TL
  şeklindedir.

  Satışta tabi ki kdv ödenecektir. Çünkü alım esnasında çiftçiye kdv ödemesi yapılmamakta, sadece stopaj kesilerek kalan para ödenmektedir. Bunu tıpkı ücretli gibi, kira ödemesi gibi düşünün. Mantığı aynıdır.

  Ayrıca kesilen müstahsillerin ticaret borsasına da tescil edilmesi gerekir.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  869

  Ynt: Hal içinde düzenlenen müstahsillerde stopaj

  çifçinin malı alınmıyor. Sadece malının satılması için aracılık yapılıyor. Yani konsinye mal gibi

  Konsinye mallardada bildiğim kadarıyla 153 değil 932 li hesaplar kullanılıyor.

  satışta kdv mal ile ilgili değil (Çünkü mal kendinin değil) malın satışından elde ettiği komisyon geliri için %18 kdv olacağı kanaatindeyim.

  Müstahsille mal alışlarında borsaya tescil edilen mallar için %2 tescil edilmeyenler ise %4 stopaj ödenir. Ayrıca hal içinde alınan mallar için borsa tescil edilmedende %2 stopaj uygulanacağını biliyorum. Tabiki borsaya üye olmak şartıyla.
 4. #4
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  260

  Ynt: Hal içinde düzenlenen müstahsillerde stopaj

  Haklısınız ama o zaman müstahsili alıcı firma kesmek zorunda. Mükellefiniz de aracılık faaliyetinden dolayı sadece komisyon faturası keser, alıcı ve satıcı arasındaki tahsilatları da defterine yazar.

  Konsinye mallarda ise durum başkadır, malı alırsınız, sattığınızda malın sahibine parasını ödersiniz.

  Müstahsille mal alışında da haklısınız.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  869

  Ynt: Hal içinde düzenlenen müstahsillerde stopaj

  konsinye malda mal hiç alınmaz. sadece satılmak üzere aracıya yani komisyoncuya teslim edilir. satıldığında aracı sadece komisyon faturası düzenler. Eğer mal sahibi vergi mükellefiyse, malı alan müşteri adına fatura düzenler.

  Komiyon Muhasebe kaydıda;

  643A
  391A

  100B Şeklindedir.  Yanlışmıyım?

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  869

  Ynt: Hal içinde düzenlenen müstahsillerde stopaj

  arkadaşlar bu konuda mesajlarınızı bekliyorum. Bahse konu komisyoncunun yaptığı doğrumu, bana biraz ters geldi. Ama mükellef ben 10 senedir böyle yapıyorum diyor. Zararın neresinden dönülse kardır. Aylık ortalama 2000 TL sırf bundan dolayı stopaj ödüyor.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ocak.2009
  Mesajlar
  109

  Ynt: Hal içinde düzenlenen müstahsillerde stopaj

  arkadaşlart merhaba, hal satışı belge düzeni şöyle olmaktadır.Mal konsinye alınıyor gibi görünsede aslında bu konsinye alış olmuyor.Çünkü çiftçi vergi mükellefi değil, zaten vergi mükellefi olsaydı size bu malı teslim ederken irsaliyesine konsinye teslim olduğuna dair şerh düşerdi.şimdi bu durumda bu tür alımlar her zaman çiftçi adına bile alım yapılmış olsa GVK 94 gereği ticaret borsasına tescil edilmiş zirai ürün alımları için %2 stopaj kesintisi müşteriniz tarafından müstahsil makbuzu düzenlenmek şartıyla yapılacaktır.yani haldeki vergi mükellefi olan müşteriniz, çiftçilerden bu tür zirai alım yaptığı zaman müstahsil makbuzunu(kendi bastırmış olduğu) çiftçi adına düzenleyecek ve %2 stopaj yapacak geri kalan tutarı da çiftçiye ödeyecektir.bu alım satıma konu bir emtia olduğundan 153-ticari mallar hesabının borcuna kayıt yapacak,karşı hesapta ise stopaj 360-hesapta izlenecek ve çiftçiye peşin,çek,banka ödemesi yaptı ise ilgili aktif hesaplar kullanılacaktır.dasha sonra haldeki komisyoncu bu malları sattıkça kendi adına bastırmış olduğu fatura ile bu malların satışını gerçekleştirecek ve zirai ürün bedelleri sadece toptan olarak halde satıldığından gerçek usulde vergilendirilenlere toptan satışta %1 kdv li basit usul mükelleflere ise toptan satışta %8 kdv li ve perakende satışlarda da %8 kdv li fatura düzenlemesi icap etmektedir.
  saygılarımla.
  Sular yükseldiğinde balıklar karıncaları yer,<br />Sular çekildiğinde ise karıncalar balıkları.<br />Gerçek üstünlük suyun hareketinde

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  869

  Ynt: Hal içinde düzenlenen müstahsillerde stopaj

  bence bu mal alışı değil. çiftçi ye ait malı belli bir dönem hal mükellefi kendi elinde tutuyor. satıldığında ise müşteriden aldığı parayı çiftçiye veriyor. Kendisi ise malı sattığı için komisyon alıyor. Bu durumda kendine ait olmayan malı 153 e işlemesi doğrumu. Benzer bir durumu için örnek verecek olursak Oto Galericiler vergi mükellefi olmayan vatantaşlardan otomobil aldığında bunu 153 e işliyormu hayır. çünkü mal kendine ait değil. sadece satılana kadar elinde tutuyor ve satıldığında ise otomobilin sahibi adına komisyon faturası düzenliyor.

  haldede bu şekilde olması gerektiğini yani stopaj uygulanmayacak sadece komisyon gelirinden dolayı %18 KDV olacağı kanaatindeyim.


 9. #9
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  260

  Ynt: Hal içinde düzenlenen müstahsillerde stopaj

  Sayın abdsis,

  Konsinye mal ile ilgili olarak yaptığımız tanım aynı. Teknosa işletmesi konsinye satar, migros konsinye satar, büyük giyim mağazaları konsinye satar. Misal ben peçete imalatçısıyım, büyük hipermarkete giderim. Malımı bırakır, geri dönerim. Belli bir süre zarfında gider bakarım, satılan peçetemi fatura eder, geri dönerim. Dikkat ettiniz mi, konsinye malda satıcı tarafta vergi mükellefi, ancak çiftçi vergi mükellefi değil. Eğer çiftçi deftere tabi vergi mükellefi ise iş değişir tabi ki.

  Ancak sizin durumda kesinlikle müşteriden müstahsil ile mal alışı yapılmalı. Eğer illa komisyoncu diye yapmak isterseniz, önceki mesajımda dediğim üzere malın esas alıcısı tarafından müstahsil düzenlenmeli, ancak mal bedeli mükellefinize ödenmeli. Mükellefiniz de aracılık ettiği bu alışverişin tahsilat ve ödemelerini mutlak defterine kayıt ettirmeli.


 10. #10
  Üyelik tarihi
  Haziran.2006
  Mesajlar
  485

  Ynt: Hal İçinde Düzenlenen Müstahsillerde Stopaj


  Sayın Sayın abdsis.....
  1- 128 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin Vergi tevkifatı ile ilgili X Bölümü uyarınca ...
  Yaş meyva sebze komisyonculuğu ile uğraşanlar her ne kadar komisyoncu adı altında faaliyet göstermekteyseler de müstahsilden aldıkları ürünler için müstahsil makbuzunu bizzat kendileri düzenledikleri ve satın alan kimseye bu ürünleri kendi faturaları ile devrettiklerinden, Vergi Kanunları yönünden yaptıkları iş bir alım-satım faaliyeti niteliğinde bulunmaktadır. Bu nedenle komisyoncu adı altında çalışmakla beraber faaliyeti alım-satım niteliğinde olan bu şahıslarda çiftçilerden satın alacakları zirai ürünlerin bedellerinden tevkifat yapmak zorundadırlar. Vergi Usul Kanununda yapılan değişiklikle vergilemede vergiyi doğuran olayın gerçek niteliği esas alındığı ve canlı hayvanların müstahsilleri tarafından kestirilerek et olarak satılması hali gerçek yönüyle canlı hayvan satışı niteliğinde olduğundan bu halde de tevkifat yapılacaktır. hükmü karşısında tevkifat yapmaları bir zorunluluktur. Tabi bunun aksine Danıştayca verilmiş bazı kararlarda mevcuttur.10/4/1991 tarih ve 1998/3390 Esas ve 1990/1524 sayılı kararı.Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Bakanlıklara Düzenlenen Fatura
  Konu Sahibi nilay Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 23.Ağustos.2013, 13:02
 2. Yurtdışına düzenlenen komisyon ft.kdv.
  Konu Sahibi serifumut Forum KDV
  Cevap: 19
  Son Mesaj : 06.Aralık.2011, 12:31
 3. Yanlış Düzenlenen GGV
  Konu Sahibi OmErKuLu Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 12.Kasım.2010, 14:34
 4. Stopaj İadesi İçin Bir Yıl İçinde Başvurulmalı
  Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Nisan.2009, 11:24
 5. Aynı Ay İçinde Düzenlenen Faturalar ...
  Konu Sahibi TALHAM Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 05.Ağustos.2006, 12:58

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36