kamu işçi maaş

Konu: 101-103 Hesaplar

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2008
    Mesajlar
    107

    101-103 Hesaplar

    Dönem sonu kayıtlarında, Alınan ve Verilen çeklerdeki bakiyeleri 121 Alacak sen. ve 321 Borç Senetlerine mi aktarmamız gerekiyor? Özün önceliği kavramı gereği bu işlemleri yapmamız gerekiyor sanırım ama pratikte uygulama yapılıyormu?


  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.906

    Ynt: 101-103 Hesaplar

    Selamlar.Ben yapıyorum ve yapılmalı.Çok basit örnek 103' ü bilançonda bırakırsan aktif tarafta (-) bakiye şeklinde görülür.Aktifin olduğundan az görünmesine sebep olur.Bence mutlaka bu devirleri yapmalısınız.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2008
    Mesajlar
    107

    Ynt: 101-103 Hesaplar

    Bir de reeskont işlemi var. Bunda bir zorunluluk var mı? Yada konusunu yaptığımız
    101-121 ve 103-321 virman işlemlerini yapmamızla, reeskont işleminin bağlantısı var mı? 2009 vadeli çekleri senet hesabına almakla işlemimiz yarım kalmış olmayacak değil mi? Reeskonta tabi tutup tutmamak ihtiyari sanıyorum.

  4. #4
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.906

    Ynt: 101-103 Hesaplar

    Reeskont hesaplamak zorunda değilsiniz.Ama hesaplamak isterseniz her iki senet türüne uygulamak zorundasınız.Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  5. #5
    UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    UZMAN Guest

    Ynt: 101-103 Hesaplar

    Merhaba,

    SPK ya tabi işletmeler dışında çeklere reeskont uygulanmıyor. Uygulansa bile kanunen kabul edilmeyen gelir ve gider olarak değerlendirilmelidir.

    Saygılarımla

  6. #6
    manasse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    manasse Guest

    Ynt: 101-103 Hesaplar

    1,2 ve 3 sıra nolu olarak yayımlanan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğlerinde, vadeli çeklerin reeskonta tabi tutulacağı hususunda herhangi bir açıklama yoktur. Ancak gerek muhasebe tekniği, gerekse de bir açıklık olmamasına rağmen muhasebenin temel kavramlarından özün önceliği kavramı gereği, vadeli çeklerinde reeskonta tabi tutulması gereklidir.

    101.Alınan Çekler hesabındaki ileri tarihli çeklerin ticari alacaklar grubunda yer alan 121.Alacak Senetleri hesabında gösterilmesinin nedeni hazır değerler bölümünün likitidesi yüksek olan gerçek hazır değerlerden oluşmasını sağlamaktır dolayısıyla reeskont işlemi ile bir ilgisi yoktur.

    Alınan vadeli çekler dönem sonu itibariyle gelecekte bir alacağı, verilen vadeli çekler dönem sonu itibariyle bir borcu temsil ettiği için SPK mevzuatı ve tek düzen hesap planına göre reeskont işlemine tabi tutularak dönem sonunda tasarruf değerleri ile bilançoda gösterilir. VUK 281.maddesine göre çekler senede bağlı alacak olarak kabul edildiklerinden hesaplanan reeskont faiz gelir ve giderleri,

    sn UZMAN'ın belirttiği gibi Kanunen kabul edilmeyen gelir ve giderdir.

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.413

    Ynt: 101-103 Hesaplar

    KKEG deyince ben GİDER anlıyorum. Kanunen kabul edilmeyen gelir nasıl oluyor?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  8. #8
    manasse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    manasse Guest

    Ynt: 101-103 Hesaplar

    sn nguroy

    yıllık beyannamede mali kar hesaplanırken vadeli çeklere ilişkin reeskont faiz gelirleri tutarı ticari kardan düşülerek, vadeli çeklere ilişkin reeskont faiz giderleri tutarı ticari kara eklenerek mali kara ulaşıldığı için

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    18

    Ynt: 101-103 Hesaplar

    dönem sonunda 101-103 nolu hesaplar 121-321 hesaplara atılmalıdır.doğru olanda budur.yıl sonunda yapılmalıdır.reeskont hesaplamak zorunda değilsiniz ama hesaplayacaksanız hem alınan hemde verilen çeklere hesaplamayı unutmayınız..saygılar..

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Kasım.2009
    Mesajlar
    36
    Merhaba,
    101 ve 103 hesapları 121 ve 321 e aktarmadan gelir vergisi beyannamesini gönderdim.
    Bu durumda yapabileceğim birşey var mı?
    Hiçbirşey yapmazsam ne ile karşılaşırım ?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 740-770 Hesaplar
    Konu Sahibi sahin12 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Haziran.2016, 16:58
  2. 136-329-120-320 vs hesaplar
    Konu Sahibi meduzam Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Nisan.2010, 23:21
  3. 260 ve 262 hesaplar
    Konu Sahibi beyza Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 29.Ocak.2010, 18:48
  4. 740 ve 730 hesaplar
    Konu Sahibi eminemm Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Eylül.2008, 20:47
  5. 300 ve 303 Hesaplar
    Konu Sahibi furkan yasar Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Aralık.2007, 11:20

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36