kamu işçi maaş

Konu: İhraç Kayıtlı Satışta Kdv Mahsubu

İhraç Kayıtlı Satışta Kdv Mahsubu

Arkadaşlar Mrh.
    Benim sorum şudur.Aralık ayında ihr.kayıtlı satış yaptık ve ben e bildirgede tecil kdv kısmına işledim.bu ay gçb geldi varsayarsak işlemini nasıl yapmam lazım.E- bildirgede çıkacak kdv nasıl mahsup edeceğim.Hangi kalemde düşümüne yapmam lazım.Dilekçe yazıp vergi dairesine gçb ve fat.fatoposi ile vereceğim ama beyanname üstünde nasıl bildirmem lazım.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: ihraç kayıtlı satışta kdv mahsubu

Alıntı NEŞE79 Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar Mrh.
    Benim sorum şudur.Aralık ayında ihr.kayıtlı satış yaptık ve ben e bildirgede tecil kdv kısmına işledim.bu ay gçb geldi varsayarsak işlemini nasıl yapmam lazım.E- bildirgede çıkacak kdv nasıl mahsup edeceğim.Hangi kalemde düşümüne yapmam lazım.Dilekçe yazıp vergi dairesine gçb ve fat.fatoposi ile vereceğim ama beyanname üstünde nasıl bildirmem lazım.
    Sayın Neşe Hn.

İhr.Kayıtlı Satış Yapıldığı zaman Fauranın üzerinde KDV'yi göstereceksiniz.Fakat Şerh düşeceksiniz.(3065 sayılı kdv kanuna göre ihr.kayıtlı satış olduğundan kdv.tahsil edilmemiştir diye) Daha sonra bunu E-Beyannamede Tev.Uyg.İşlemler içinde gösterecek E-Beyannamenin arka kısmında İhr.Kayıtlı kısmındada göstereceksiniz.Daha sonra GÇB geldiğini varsayarsak Yüklenilen ve İnd.Kdv listeleri ile beraber İhr.kayıtlı kesilen faturaların listesini 84 nolu KDV tebliğine göre hazırlayıp Vergi Dairesine Vereceksiniz.

Burda en önemli nokta E-Beyanname doldurulurken İhr.Kayıtlı Kısmı doldururken YÜKLENİLEN KDV kısmını muhakkak doldurmak gerekiyor eğer boş veya sıfır yazarak geçerseniz vergi dairesi iade talebinde bulunduğunuz zaman yüklenilen kdv'yi boş geçtiğiniz için DÜZELTME isteyebilir onun için Yüklenilen kısmını muhakkak yazın.hatta imkanınız varsa tekrar liste ile uğraşmamak için E-BEYANNAMENİN EKLER kısmında İHR.SAT.için olan bölüm doldurularak listeden de kurtulabilirsin

ferhat
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
    KONKORDATO KOMİSERİ

Ynt: İhraç Kayıtlı Satışta Kdv Mahsubu

Dediğinizi anladım fakat şubat e bildirgesinde bir işlem yapacak mıyım.sadece dediğiniz evrakları hazırlamam yeterlimi şubatta ödeme çıktı diyelim.bu rakamı beyanname üzerinde düşemeyeceğim herhalde.şubat tahakkuk edecek sonra evraklarla mahsup isteyeceğim anladığım kadarıyla...

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Tecil edilen verginin terkini talepli bir dilekçe ile istenen evrakları dosya halinde vereceksiniz.
    Ocak beyanınızda zaten tecil kdv gösterdiniz ancak tahakkukta tecilsiz ödenecek rakam çıktı, amaç ikisi arasındaki farkı daha sonra terkin dilekçesi ile eritmek. Şubat beyanında yapacağınız bir işlem yok. İşlemi vergi dairesi yapacak.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı NEŞE79 Nickli Üyeden Alıntı
    Dediğinizi anladım fakat şubat e bildirgesinde bir işlem yapacak mıyım.sadece dediğiniz evrakları hazırlamam yeterlimi şubatta ödeme çıktı diyelim.bu rakamı beyanname üzerinde düşemeyeceğim herhalde.şubat tahakkuk edecek sonra evraklarla mahsup isteyeceğim anladığım kadarıyla...
    Tecil edilen verginin terkini talepli bir dilekçe ile istenen evrakları dosya halinde vereceksiniz.

--------------------------------------------------------------------------------
    Ocak beyanınızda zaten tecil kdv gösterdiniz ancak tahakkukta tecilsiz ödenecek rakam çıktı, amaç ikisi arasındaki farkı daha sonra terkin dilekçesi ile eritmek. Şubat beyanında yapacağınız bir işlem yok. İşlemi vergi dairesi yapacak.

Sayın Ogün Güneş'in yazdığı gibi yapacaksınız.(sizin yazdığınızda aynı)

SMMM DR. FERHAT SUCU
    DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
    KONKORDATO KOMİSERİ

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)