kamu işçi maaş

Konu: Polis Karakoluna Yapılan Yardım

Polis Karakoluna Yapılan Yardım

mrb arkadaşlar, bir inşaat firmamız polis karakolunun tekinin doğalgaz tesisatlarını yaptırmıştır. yapılan iş karşılığında fatura firmamızın adına kesilmiş ve fatura açıklamasınada d.gaz projesi ile ilgili olarak detaylı nereye ve ne yapıldığı yazılmıştır.
    bu durumda;
    firmamıza kesilen bu faturanın kaydı ne şekilde yapılmalıdır?
    karakola yaptırılan bu iş bağış ve yardımlar kapsamına girer mi?
    ne gibi işlemler yapmalıyım?
    şimdiden tşk ederim.

Ynt: Polis Karakoluna Yapılan Yardım

Sayın Süleyman Bey, ilgili maddeden de anlaşılacağı üzere bu bağış ve yardım makbuz karşılığında yapılmalıdır.
    Karakola yapılan yardım bağış kapsamındadır. Siz faturayı karakol adına kestirip, karakoldan bağış makbuzu alacaksınız... Diğer tarafdan ayni bağış makbuzuda geçerlidir.

Kanun Ad GELİR VERGİSİ KANUNU
    Madde No 89
    Kapsam
    4. Genel ve özel bütçeli kamu idareleri, il özel idareleri, belediyeler, köyler ile kamu yararına çalışan dernekler ve Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara yıllık toplamı beyan edilecek gelirin % 5'ini (kalkınmada öncelikli yöreler için % 10'unu) aşmamak üzere, makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımlar.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Alıntı mohicans Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın Süleyman Bey, ilgili maddeden de anlaşılacağı üzere bu bağış ve yardım makbuz karşılığında yapılmalıdır.
    Karakola yapılan yardım bağış kapsamındadır. Siz faturayı karakol adına kestirip, karakoldan bağış makbuzu alacaksınız... Diğer tarafdan ayni bağış makbuzuda geçerlidir.

Kanun Ad GELİR VERGİSİ KANUNU
    Madde No 89
    Kapsam
    4. Genel ve özel bütçeli kamu idareleri, il özel idareleri, belediyeler, köyler ile kamu yararına çalışan dernekler ve Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara yıllık toplamı beyan edilecek gelirin % 5'ini (kalkınmada öncelikli yöreler için % 10'unu) aşmamak üzere, makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımlar.
    Sn.MOhicans faturanın karakol adına kesilmesi ne açıdan gereklidir ? Firma katlandığı giderleri bağış ve yardımlar adı altında giderleştirecektir.Tabiki ayniyat makbuzu karşılığında olacaktır bu işlem.Yapılan tüm masraflar bağışı yapan firmaya kesilecektir.Bu firmanın bağış gideri olacaktır.

Sayın sercan yukarıda açıkladığım durumu zaten. Diğer tarafdan Ayni bağış makbuzu her kurum bastırmıyor. En azından bizim bağış yaptığımız kurumlarda bulunmuyordu. O yüzden açıkladım.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)