kamu işçi maaş

Konu: Personelden ya da Ortaktan Kiralanan Şahıs Aracı İçin

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    37

    Personelden ya da Ortaktan Kiralanan Şahıs Aracı İçin

    GV stopajı ve KDV stopajı olacak mı?
    Bence her ikisinin de cevabı; evet !
    Fakat KDV ye nedense çoğu kimse sıcak bakmıyor ?

    ---------<br />S.M.M.M

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    625

    Ynt: Personelden ya da Ortaktan Kiralanan Şahıs Aracı İçin

    Sn.Tozkant
    Kiralama işlemleri katma değer vergisinin konusunu oluşturan temel işlemlerden birisidir.Aracını kiraya veren kdv mükellefi değil ise kiralayan taraf kdv sini hesaplayıp 2.Nolu ile beyan edip 1.Nolu ile indirmelidir.Bu konu ile alakalı çok fazla ornek mevcut elimde.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    37

    Ynt: Personelden ya da Ortaktan Kiralanan Şahıs Aracı İçin

    Teşekkürler SERCAN bey,
    Benim bu konuya dair dayanak olarak gördüğüm maddeler..

    3065 KDV md:1 Türkiye'de yapılan aşağıdaki işlemler katma değer vergisine tabidir:
    3. Diğer faaliyetlerden doğan teslim ve hizmetler:
    f) Gelir Vergisi Kanununun 70 inci maddesinde belirtilen mal ve hakların kiralanması işlemleri,

    193 GVK md:70 Aşağıda yazılı mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri veya kiracıları tarafından kiraya verilmesinden elde edilen iratlar gayrimenkul sermaye iradıdır:
    8. Motorlu nakli ve cer vasıtaları, her türlü motorlu araç, makine ve tesisat ile bunların eklentileri.

    --------------- / ------------------
    770 Araç Kirası
    191 İnd KDV
    360 GV stopajı
    360 Sor.Sıf.Öd.KDV
    331 Ort.borçlar
    -------------- / -------------------

    Bu konuya bağlı olarak !!!
    Stopaj'ı 15 olarak alan da var !!!
    Genel % 20 alan da var !!!
    Hatta ücretlinin bordrosundaki mevcut oranı alan da var !!!

    Sizlerin düşünceleri nelerdir ?
    ---------<br />S.M.M.M

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    625

    Ynt: Personelden ya da Ortaktan Kiralanan Şahıs Aracı İçin

    Ücret olarak ödediğinizde evet ücret bordrosundaki oranı dikkate almanız gerekecektir.Ancak personelle firma arasında yapılan br sözleşmeye istinaden aylık kira ödemesi yapılıyorsa gelir vergisi kanunun 94/5 maddesinde oranın %20 olduğu açıkça yazmaktadır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 4
    Son Mesaj : 16.Ağustos.2018, 17:57
  2. Cevap: 0
    Son Mesaj : 24.Mart.2017, 10:24
  3. Şahıs Şirketi İçin Maliyetler
    Konu Sahibi er84dem Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Ağustos.2015, 11:39
  4. Personelden Kiralanan Binek Araç Kaskosu
    Konu Sahibi Serbest Denetçi Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 15.Kasım.2013, 14:40
  5. Ticari Aracı Hususi Kullanmak İçin Plaka Alabilir miyim?
    Konu Sahibi OCETIN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 18.Eylül.2008, 15:05

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36