kamu işçi maaş

Konu: Geçici Vergi Beyannamesinden Geçmiş Yıl Zararlarını Mahsup Etmemek

Geçici Vergi Beyannamesinden Geçmiş Yıl Zararlarını Mahsup Etmemek

Merhaba

Firma 2006 ve 2007 de zarar 2008 de kar ve geçmiş yıl zararlarını mahsup ettik 2009 2 . geçicide kar ve ödemek istiyor .

Eğer biz çıkan vergiyi ödersek bundan sonra artık geçmiş yıl zararlarını mahsup etme şansımız kalmaz mı?

Teşekkür ederiz

SMMM

Ynt: Geçici Vergi Beyannamesinden geçmiş yıl zararlarını mahsup etmemek

Geçmiş yıl zararlarını kurumlar vergisi beyannamesinde mahsup edersiniz.2009 geçicilerinizi ödeme çıkıyorsa ödeyin kurumları verirken zararlarınızı mahsup edersiniz.

Ynt: Geçici Vergi Beyannamesinden geçmiş yıl zararlarını mahsup etmemek

Sercan bey

Yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum yoksa sizin yazdığınız hatalıdır anlamında değil.

Ben geçicilere mahsup etmeyip ödersem ve sene sonunda zarara dönersem ödediğim vergiler içerde kalmaz mı ?

Geçici vergi beyannamesinde açıklamalarda 15 numaralı satıra yazılacak olan mahsup edilecek geçmiş yıl zararları aynı yıla ait geçici vergi beyannamelerinin tamamında yer alacaktır ibaresi var. Ben oraya yazdığımda zaten ödeme çıkmıyor ki ?

Teşekkür ederim
    SMMM

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Geçici Vergi Beyannamesinden Geçmiş Yıl Zararlarını Mahsup Etmemek

Sayın Ant,sorunuz biraz eksik.2006 ve 2007 yıllarınız zarar.2008 yılı kar çıkmış ve geçmiş yıl zararlarınızı mahsup etmişsiniz,peki mahsup edilemeyen zararınız kaldı mı?Kaldı ise, geçmiş yıl zararları geriye dönük 5 yıl içinde mahsup edilebilir.Dolayısıyla mahsubunuz kalmışsa, geçici ödeseniz dahi bu kalan mahsubu kullanmanıza engel olmaz.Yeterki 5 yıllık zamanaşımını aşmayın.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Haklısınız sayın twolf özür dilerim

Hakkım kaldı geçmiş yıl zararlarından

benim takıldığım konu şu 2. geçiciyi ödeyeceğim ve beyanname üzerine geçmiş yıl zararını yazmayacağım
    sonra 4. geçicide ödemem çıkınca beyannameye geçmiş yıl zararlarını yazacağım ve sene sonunda kurumlarda geçmiş yıl zararlarını mahsup edeceğim

ama böyle yaparsam geçicic verginin arkasında yazan açıklamalara ters düşmez mi?

"Geçici vergi beyannamesinde açıklamalarda 15 numaralı satıra yazılacak olan mahsup edilecek geçmiş yıl zararları aynı yıla ait geçici vergi beyannamelerinin tamamında yer alacaktır"

Teşekkür ederim
    SMMM

Beyannamenin arka sayfasına yazılı uyarıya tabiki ters bir işlem olacaktır ama,birde şu açıdan bakın.Zararı düşerseniz o vergiyi de ödemeyeceksiniz.Yani sonuçta vergi ödeyerek maliye lehine bir iş yapmış oluyorsunuz.Sorarlarsa "zararı görmedik çıkan vergiyi ödedik,sonra ki beyanlarda zararı gördük düşmeye başladık" dersiniz Sonuçta vergi ödemekler maliye kasasına para koyuyosunuz. İsterseniz vergi çıkarmayabilirdiniz de,öyle değil mi?
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Sayın ant dediğiniz şekilde yapınca 2009 kurumlar vergisi beyannamesinde alacaklı durumuna gelebilirsiniz sizde bunu soruyordunuz herhalde .

Ne işlerle uğraşıyoruz mesaimizin en az yarısı gayrı resmiyi resmiye uydurmakla geçiyor bazısına zarar çıkar kar çıksın ister vergi ödemek ister bazısına kar çok çıkar zarar çıksın ister.Sanki elimizde sihirli değenek varmış gibi zarar çıkan müşteriye kar çıkarmazsak kötü muhasebeci oluyoruz .

Ben artık bu tarz şeylere taviz vermiyorum zararmı çıktı baştan düşününecektin arkadaş kimseye fatura fiş kesme her türlü gideri doldur hiç kdv ödeme ama bana kar çıksın kredi kullanmam kolay olsun böyle saçmalık varmı.Malı alıyor şahıs 10.000 satıyor 40-50000 tl ye sene sonu bana niye bu kadar kar çıktı bu kadar ödeyemem biraz az olsun .Pazarlıkmı yapıyoruz maliye böyle bir yetkimi verdi bize pazarlık yapın ne kurtarırsanız alın diye .

Neyse işler yoğun böyle zamanlarda aklımıza geliyor hep böyle şeyler.

Kolay gelsin

S.M.M.M.

Sayın Akın bey ve Sayın Twolf ve Sayın Sercan Bey

Aslında konu şurdan çıktı mükellef vergi levhasında matrahsız yazısı görmek istemiyor Geçen sene kkeg lerle beraber kara geçirdik fakat geçmiş yıl zararı olması nedeniyle vergi ödemedi

Vergi levhasınada kurumlar beyannamesindeki tahakkuk fişinin aynısın yazmak gerekli sanırım o nedenle yine matrahsız yazdık

Şimdi bu sene tekrar vergi levhasında yazmaması için benim kurumlar beyannamesinden geçmiş yıl zararlarını mahsup etmemem mi gerekir ?

Eğer etmezsem ve 2010 da etmek istesem ( zarar yetiyor ve süre dolmamış) edebilir miyim ?

Zamanınızı aldığım için kusura bakmayın

Teşekkür ederim
    SMMM

Geçmiş yıl zararları yıl içindeki bütün geçici vergilere yazılınca; bizim hiç geçici vergimiz çıkmıyor. Benim anlamadığım şu, diyelim ki geçmiş yıl zararımız 20 tl. 5 tl geçici vergimiz çıktı mahsup ettik ödemedik, bir sonraki geçici vergi döneminde 18 tl geçici vergi çıktı. Biz geçmiş yıl zararına 20 tl yi yazdığımızda yine ödeme çıkmıyor fakat mantıken düşündüğümüzde 20 tl geçmiş yıl zararının 5 tl sini geçen dönem mahsup etmiştik şimdi 15 tl kalması gerekiyor ve yeni dönemde çıkan 18 tl geçici vergide 3 tl vergi ödememizin çıkması gerekiyor, öyle değil mi? Doğru olan hangisi?
    ?Şahsiyetli kişiler inandıkları gibi ve tavizsiz yaşarlar. Böyle insanların hayat çizgilerini dünyevi endişeler değil, ulvi inançları belirler. Muhsin YAZICIOĞLU ömrü boyunca taviz vermeden yaşayan yüce bir kişilik??

Maalesef sayın mes_ar,kazın ayağı öyle değil,ara dönemleri gözardı ediyorsunuz,yıl sonu genele bakıyorsunuz.Bu şuna benzer,serbest meslek kesintisi yapıyosunuz muhasebeci olarak veya avukat olarak.İlk 3 dönem kar çıktı,kestiğiniz makbuzlardan kesintileri sıraladınız vergi ödemediniz,sonraki geçici vergide yine kar çıktı diyelim.Şimdi daha önceki dönemde yaptığınız kesintileri yapmayacakmısınız sadece son 3 aya ait makbuzlarımı dikkate alacaksınız.Sonuçta verdiğiniz beyan veya çıkan vergi son 3 aya aitmiş gibi görünsede 6 aylık genel beyan veriyorsunuz.Sizin örnekte aynı şey. Geçici vergilerde ara dönemleri dikkate almayıp,sene sonu genele bakacaksınız. Anlatabildim mi bilemiyorum.Saygılar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)