kamu işçi maaş

Konu: Erken Ödenen Tazminatın Muhasebe Kaydı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2009
    Mesajlar
    270

    Erken Ödenen Tazminatın Muhasebe Kaydı

    arkadaşlar
    benim sorum şu personllerimizden biri ekim ayı içinde emekli oluyor ve 1 senelik çalışmasının karşılığı olarak bizde tazminatını alacak. ancak maddi, sıkıntılarından dolayı bu paranın bir kısmını eylül ayı içinde ödememizi rica etti. bankadan havalesini yaptık ancak bu tutarın kaydını nasıl ve hangi hesaba yapmalıyım. ve vergisel anlamda nasıl göstermeliyim.
    teşekkürler.


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: erken ödenen tazminatın muhasebe kaydı

    Cari hesap açın borçlandırın. Dv kesintisi de yapın.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2009
    Mesajlar
    270

    Ynt: erken ödenen tazminatın muhasebe kaydı

    sayın nguroy

    ?
    360
    329

    şeklinde mi diyorsunuz eğer bu şekildeyse direk gidermi yazmalıyım yoksa gelecek aylara ait giderler mi atmalıyım. 3. 3 aylıkda fazladan gider gözükecek çünkü
    tşk.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: erken ödenen tazminatın muhasebe kaydı

    Ne gideri ??Bu avansdır.


    335 b/102 a
    dv ne kadarsa düşün .
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Şubat.2009
    Mesajlar
    270

    Ynt: erken ödenen tazminatın muhasebe kaydı

    çok teşekkür ederim valla hiç avans gibi düşünmek aklıma gelmedi.
    sağolun

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    76

    Ynt: Erken Ödenen Tazminatın Muhasebe Kaydı

    üstad ya nizam bey

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: Erken Ödenen Tazminatın Muhasebe Kaydı

    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  8. #8
    UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    UZMAN Guest

    Ynt: Erken Ödenen Tazminatın Muhasebe Kaydı

    Merhaba,

    GVK.25/7. Maddesi
    7. (2320 sayılı Kanunun 2. maddesiyle değişen bent) 1475 ve 854 sayılı Kanunlara göre ödenmesi gereken kıdem tazminatlarının tamamı ile 5953 sayılı Kanuna göre ödenen kıdem tazminatlarının hizmet erbabının 24 aylığını aşmayan miktarları (hizmet ifa etmeksizin ödenen ücretler tazminat sayılmaz.
    İşçiye yapılan ödemenin Kıdem tasminatı istsinasından yararlandırılması için; ödemenin kıdem tazminatı adı altında yapılması gereklidir. Ödemenin yapıldığı tarihte kıdem tazminatına hak kazanmayan işçiye ödenen avans kıdem tazminatı istisnasından yararlandırılamaz.

    Belki kişi emekli olmaktan vazgeçecek, veya iş kazası geçicerecek; veya hastalanacak rapor alacak vb. bir sürü nedenlerle emekli tarihi ertelenebilir.

    Dolayısıyla ödemenin kıdem tazminatı olabilmesi için; kıdem tazminatı bordrosunun düzenlenmesi; işçinin ayrılması; yani kıdem tazminatına hak kazanması gerekir.


    Sonuç olarak henüz emekli olamamış bir işçiye emekli olacağı varsayımıyla verilecek avans; kıdem tazminatı sayılamayacağından; kıdem tazminatı istisnası dahilinde değerlendirilmesi uygun değildir.

    Yapılan ödeme avanstır ve Gelir vergisi tevkifatıda yapılmak zorundadır.

    Sagılarımla,

  9. #9
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: Erken Ödenen Tazminatın Muhasebe Kaydı

    Yapılan ödeme avanstır ve Gelir vergisi tevkifatıda yapılmak zorundadır.

    Sagılarımla,



    Ne zamandan beri avanslar gelir vergisine tabi oldu???
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  10. #10
    UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    UZMAN Guest

    Ynt: Erken Ödenen Tazminatın Muhasebe Kaydı

    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı

    Ne zamandan beri avanslar gelir vergisine tabi oldu???
    Hep öyleydi Üstad;

    T.C.

    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

    İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı

    Mükellef Hizmetleri Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü


    Sayı : B.07.1.GİB.4.34.18.01/2.1.1171.233-8258.2993. 19.08.2008





    ????????. SANAYİ A.Ş.







    İlgi : ?????????. tarihli dilekçeniz.



    Dilekçenizde; Şirketiniz personeline ay sonunda ödenecek ücretlerinden mahsup edilmek üzere yapılacak avans ödemelerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgi verilmesi istenilmektedir.

    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun ?Ücretin Tarifi? başlıklı 61. maddesinde; ?Ücret işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilen menfaatlerdir.

    Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez

    ?? hükmü yer almıştır.

    Öte yandan, aynı Kanunun ?Vergi Tevkifatı? başlıklı 94. maddesinde; ?Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.? hükmüne yer verilmiş olup, aynı maddenin 1. bendinde ise, hizmet erbabına ödenen ücretler ile 61. maddede yazılı olup ücret sayılan ödemelerden (istisnadan faydalananlar hariç) 103 ve 104. maddelere göre gelir vergisi tevkifatı yapılacağı hükme bağlanmıştır.

    Bu hükümlere göre, Şirketiniz bünyesinde işçi statüsünde istihdam edilen personele, ay sonunda ödenecek ücretlerinden mahsup edilmek üzere yapılacak ay içi avans ödemelerinin Gelir Vergisi Kanunu?nun 94. maddesine göre ücret olarak değerlendirilip, aynı Kanunun 103 ve 104. maddeleri uyarınca gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte, tevkifat yapılan tutarın, ay sonunda brüt ücretlerin tamamı üzerinden tahakkuk ettirilen gelir vergisinden mahsup edilmesi mümkündür. Dolayısıyla ay sonunda mahsup edilecek avans ödemeleri üzerinden, tekrar gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekmemektedir.

    Ayrıca Şirketinizin, taksitler halinde ve ücretlerinden kesinti yapmak yoluyla tahsil edilmek üzere personeline borç vermesi işleminin ücret olarak değerlendirilmesi ve yukarıda yer alan açıklamalar çerçevesinde ödenen tutarın tamamının vergilendirilmesi gerekmektedir.

    Diğer taraftan, 488 sayılı Damga Vergisi Kanunun 1 nci maddesinde, bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kağıtların damga vergisine tabi olacağı belirtilmiş, 4 üncü maddesinde, bir kağıdın tabi olacağı verginin tayini için o kağıdın mahiyetine bakılacağı ve buna göre tabloda yazılı vergisinin bulunacağı açıklanmış olup, Kanuna ekli (1) sayılı tablonun IV-1/b fıkrasında, maaş, ücret, gündelik, huzur hakkı, aidat, ihtisas zammı, ikramiye yemek ve mesken bedeli, harcırah, tazminat ve benzeri her ne adla olursa olsun hizmet karşılığı alınan paralar (avans olarak ödenenler dahil) için verilen makbuzlar ile bu paralar nakden ödenmeyerek kişiler adına açılmış veya açılacak cari hesaplara nakledildiği veya emir ve havalelerine tediye olunduğu takdirde nakli veya tediyeyi temin eden kağıtların binde 6 nispetinde damga vergisine tabi tutulacağı hükme bağlanmıştır.

    Buna göre, Şirketiniz personeline ay sonunda ödenecek ücretlerinden mahsup edilmek üzere yapılacak avans ödemelerine ilişkin olarak düzenlenen kağıdın 488 sayılı Kanuna ekli (1) sayılı tablonun IV-1/b fıkrasına göre binde 6 nispetinde damga vergisine tabi tutulması gerekmektedir. Ancak, avans ödemeleri üzerinden ödenen damga vergisinin ay sonunda brüt ücretlerin tamamı üzerinden tahakkuk ettirilen damga vergisinden mahsup edileceği tabiidir.

    Ayrıca, personelinize taksitler halinde ve ücretinden kesinti yoluyla tahsil edilmek üzere borç para verilmesine ilişkin düzenlenen kağıdın da, 488 sayılı Kanuna ekli (1) sayılı tablonun IV-1/b fıkrasına göre binde 6 nispetinde damga vergisine tabi tutulması gerekmektedir.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Faizi Peşin Ödenen Banka Kredisi Muhasebe Kaydı
    Konu Sahibi superserkan Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Eylül.2017, 11:56
  2. Dava Sonucu İşçiye Ödenen Tazminatın Muhasebesi
    Konu Sahibi hakan1972 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 08.Nisan.2016, 23:20
  3. Ödenen Bağkur Primlerinin Muhasebe Kaydı
    Konu Sahibi NURETNS Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 29.Mart.2016, 11:10
  4. Ödenen Bağkur Primleri Muhasebe Kaydı
    Konu Sahibi NURETNS Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 30.Temmuz.2015, 08:16
  5. Erken kapatılmış banka kredileri muhasebe kaydı
    Konu Sahibi atchsegu80 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 05.Ekim.2010, 12:24

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36