kamu işçi maaş

Konu: amortisman listesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  76

  amortisman listesi

  değerli üstadlar çalıştığım firma ankara ve çevre illere üretim-pazarlama hizmetti sunmakta. gercekten büyük bir şirketiz, araştırmalarımda şirketımızın amortisman listesinin olmadığını gördüm. ve yetklı muhasebecimize de sordum çok açıklayıcı bi cevap alamadım gayri meşru şeylerden bahsetti. şimdi sizlerdem ricam, nedir ? bu amortisman listesi hesap planında 287 nolu hesap hiç işlem görmemiş 2007 yılında bi bakiye var o da sürekli açık halde, devredıyo bi sonraki senelere. ve ne şekilde amortisman listesi cıkarılır. karar detferınde yazmalı mı ? uygulaması nasıldır ayrıntılı bilgi verirseniz çok memnun olurum diğer dostlar da istifade etmiş olurlar.


  teşekkürler


 2. #2
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: amortisman listesi

  Amortisman ayırmak zorunlu değildir. Belki şirketi karlı göstermek için yapmışlardır.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 3. #3
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.949

  Ynt: amortisman listesi

  Selamlar,öncelikle 287 yerine 257 demek istediniz sanıyorum.Bu amortisman olayı aslında çoğu meslektaşımızın korkulu rüyası.Çünkü nedense düzgün bir listeye veya amortisman defterine rastlamak mucize haline geldi.Önerim geçmişini bilmiyorsanız hiç dokunmayın.Amortisman ayırmak keyfidir.Kaldı ki ayrımaya çalışırsanız süresi dolmuş olanlara mükerrer ayırmış olabilirsiniz ki bu da kaş yaparken göz çıkarmaya benzer.Eğer amortisman listesi oluşturmaya karar vermişseniz bu konuda önerim nacizane şunlar olacaktır.
  1- Geçmiş yıl defterler veya kayıtlarından duran varlık ve amortisman hesaplarını kontrol edin,artış ve azalışları listeleyin.Bununla ilgili total rakamlar anlamında bilançoların önceki ve cari dönem kalemlerinden de faydalanabilirsiniz.Duran varlık alışlarını çıkarıp ayrıca demirbaş dosyası yapabilirsiniz.
  2- Duran varlığın satın alındığı tarihi biliyor fakat amortisman ayrılıp ayrılmadığını bulamıyorsanız alındığı tarih itibari ile amortisman oranına göre (süresi dolmamışsa tabi) amortisman ayırmaya devam edebilirsiniz.Ayrılmayan amortismanlar uçtu gitti bu arada.
  3- excel de veya amortisman defterinde bulabildiğiniz ölçüde demirbaş ve amortisman listesi oluşturmaya çalışın.
  4- Komple temizlik yapayım derseniz demirbaş listenizdeki varlıkları (böyle bir liste varsa tabi) teyit ederek elde mevcut olmayanlara fatura çıkışı yapmak suretiyle listenizi temizleyin.257 hesabınıda bilmiyorsanız bu fatura kayıtları ile kar-zarar durumuna göre kapatın.

  Şimdilik bunları önerebilirim.Saygılar.
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 4. #4
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: amortisman listesi

  Direk "amortisman ayırmak zorunlu değildir" ibaresine sahip bir madde yok, varsa da ben bilmiyorum; ancak genel hükümlerden yorumla bu sonuç çıkartılır.

  "Amortismanın her hangi bir yıl yapılmamasından veya ilk uygulanan nispetten düşük bir hadle yapılmasından dolayı amortisman süresi uzatılamaz."

  gibi.

 5. #5
  UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  UZMAN Guest

  Ynt: amortisman listesi

  Merhaba,

  Amortisman mevzuu VUK 313,314,315,316,317,318,319,320,321 nolu maddelerinde düzenlenmiş; amortisman uygulama şekilleri, özel durumlar bu maddelerle düzenlenmiştir. Dikkat edilmesi gereken husus amortismana tabi iktisadi kıymetlerde amortisman ayrılması hususu ihtiyari bırakılmamıştır.

  Keza SPK ve Muhasebe standartları açısından bakarsak amortisman ayrılmamamış olması işletme giderlerini aktifleştirmek suretiyle kardan düşmemek anlamına geleceği için, bilançodan faydalananları yanıltma amacı güdüldüğü ve bunun suç teşkil edeceği hususunuda atlamamak gerekir. (Örneğin Arthur Adams'ın başını yiyen enron vakası)

  Bunların yanında amortisman ayrılmamış bir sabit kıymetin satışı sırasında daha önce amortisman ayrılmadığı için satış karı düşük çıkacaktır. Bu durumda dönemsellik ilkesi açısından bakarsak olaya geçmiş dönemde oluşması gereken amortisman giderlerinin o dönemde düşülmediği için demirbaşın satışında karı düşürücü bir unsur olarak dikkate alınmasıda "Amortismanın her hangi bir yıl yapılmamasından veya ilk uygulanan nispetten düşük bir hadle yapılmasından dolayı amortisman süresi uzatılamaz hükmüne aykırı olacağından eleştiri konusu olacağı inancındayım. Bu yüzden geçmiş yıllarda ayrılmamış amortismanın cari dönemde giderleştirilemeyeceği açıktır. Tekrar etmek istiyorum amortismanın düşülmesi gereken dönem düşülmemesi neticesinde sabit kıymetin değeri azalmamış olacağından. Net aktif değeri iktisap bedeli olduğundan geçmiş dönem giderlerininin satış anında karı azaltıcı unsur olacağı açıktır.

  Bu yüzden satış anında geçmiş dönem giderleri KKEG ye atılarak amortisman ayrılması gerekir. Bu şekilde oluşacak karda beyan edilecektir.

  Hatta daha iyisi satışı beklemeden amortismanları tesbit edip KKEG olarak değerlendirin ve bundan sonrası için amortisman ayırın;

  Saygılarımla,

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2008
  Mesajlar
  546

  Ynt: amortisman listesi

  Amortiaman ayrılması mevzuu Vergi Usul Kanunumuzun Amortisman mevzuu ile ilgili tüm hükümleri birlikte değerlendirildiğinde vergi mevzuatımız açısından amortisman ayırmanın zorunlu olmadığını söylemek mümkündür.Ancak Geçmiş dönemlerden ayrılmayan amortismanlar elbette K.K.E.G. olacaktır.

  Amortisman yönteminin seçimi ve amortismana tabi varlıkların yararlı ömürlerinin belirlenmesi işletmelerin takdirine bırakılmıştır. Buna bağlı olarak, benimsenen yöntemlerin ve tahmin edilen yararlı ömürlerin veya amortisman oranlarının kamuya açıklanması finansal tablo kullanıcılarınca işletme yönetimi tarafından belirlenmiş politikaların gözden geçirilmesine ve diğer işletmelerle kıyaslamalar yapılabilmesine olanak tanıyan bilgiler sağlar.(TMS)

  ayrıca,
  Amortisman ayrılan bir kıymetle, amortisman ayrılmadan satışı yapılan bir kıymetin satıldığı yıla ait dönem karına etkisi NÖTR dür.Yanı vergi karına etkisi yoktur ve vergi kaybıda söz konusu değildir.Kendiniz de bir örnek yaparak vergi karında sonucun değişmediğini göreceksiniz.Fakat satış işleminin olmadığı önceki yıllarda amortisman ayırmadığınız için elbette vergi karınız yüksek çıkacaktır.Sahsi kanaatim dönemsellik ilkesiyle alakası yoktur ve Maliye neden amortisman ayırmadın diye size ceza kesmez aksine plaket verir.)
  Bilançoyu değerlendiren üçüncü şahıslara pekala açıklanabilir.
  ________________

  Amortisman cetvelleri veya listeleri işletmenin olmassa olmazıdır.( Daha dün mahkemeden bilirkişiler geldi amortisman listelerimim istedi..Neden ? Mahkeme kararı ile varlık tespiti istedik ondan )

  Bana göre yapmanız gereken
  - ulaşabileceğiniz en eski tarihe kadar gidip, demirbaş,bina,taşıt vs. listelerini çıkarmak.
  -Bunların yıllar itibari ile atılması gereken amortisman tutarlarını tespit etmek(excell çok program var)
  -Ve bu cwetvellerle , bilançonuzun kalemlerinin turmasını sağlayıcı muhasebe işlemlerini yapmak.


 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2009
  Mesajlar
  741

  Ynt: amortisman listesi

  arkadaşım işin zor ben öyle bişey yapmıştım iğneyle kuyu kazmak gibi demirbaşı var faturası yok ne zaman kayıda girmiş belli değil amortisman hangisine ve hangi yıl ayrılmış belli değil bu tür şeyler gelebiliyor.. Allah kolaylık versin

 8. #8
  Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Serhat_ Guest

  Ynt: amortisman listesi

  Alıntı basar03 Nickli Üyeden Alıntı
  Amortisman ayrılan bir kıymetle, amortisman ayrılmadan satışı yapılan bir kıymetin satıldığı yıla ait dönem karına etkisi NÖTR dür.Yanı vergi karına etkisi yoktur ve vergi kaybıda söz konusu değildir.Kendiniz de bir örnek yaparak vergi karında sonucun değişmediğini göreceksiniz.
  Açıkçası ben yaptım amortisman ayrılmadığında o yılki kar düşük çıkıyor.Siz bu konuda bir örnek verebilir misiniz?
  Benim örnek şöyle
  Firma 2007'de 10.000 YTL makine alıyor. Faydalı ömrü 5 yıl. Normal amortisman uyguluyor. 2009'da 10.000 TL'ye satıyor. 2009 karına etkisi
  Amortisman ayırdığında;
  100 10.000
  257 6.000
  253 10.000
  649 6.000

  Amortisman Ayırmadığında

  100 10.000
  253 10.000

  Amortisman ayırmış olsaydı. 2009 karına 6.000 TL ilave etmesi gerekirken, amortisman ayırmadığı için 2009 karı düşük çıktı. Yani ayırmadığı amortismanı ATİK'i sattığı yıl giderleştirmiş oldu.

  Sonuç, amortisman ayrılmayan kıymetin satılması durumunda dikkat edilmezse indirim hakkı olunmayan amortisman gideri indirim konusu yapılabilir.(Uzman Beyin uyardığı nokta) 9. #9
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2008
  Mesajlar
  374

  Ynt: amortisman listesi

  Not: Sn. yorumcular anlatmak istediklerinizi kısa ve öz olarak yazarmısınız.

  Bazı dönemlerde bilerek ya da bilmeyerek amortisman ayırmadık diyelim. MDV elden çıkartılırken kayıtlardaki Birikmiş amortismanımı mahsup edeceğiz.?

 10. #10
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.949

  Ynt: amortisman listesi

  Alıntı dogan76 Nickli Üyeden Alıntı
  Bazı dönemlerde bilerek ya da bilmeyerek amortisman ayırmadık diyelim. MDV elden çıkartılırken kayıtlardaki Birikmiş amortismanımı mahsup edeceğiz.?
  Ne kadar amortisman ayırıp giderde kullanmışsanız o kadarını geri çekeceksiniz.Saygılar
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Birleştirilmiş amortisman listesi..
  Konu Sahibi AHMET03 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Kasım.2010, 00:35
 2. Kdv listesi
  Konu Sahibi Umutttttt Forum KDV
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 26.Ağustos.2010, 14:11
 3. İnd Kdv listesi
  Konu Sahibi Umutttttt Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 23.Ağustos.2010, 10:59
 4. Müşteri Listesi ve Vergi Levhası Tasdik Listesi
  Konu Sahibi umutgibi23 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 10.Mayıs.2007, 10:12
 5. İnd.Kdv.Listesi ??
  Konu Sahibi aysen Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Kasım.2005, 13:01

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36