kamu işçi maaş

Konu: Kooperatifin Arsasını Satması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2006
    Mesajlar
    485

    Kooperatifin Arsasını Satması

    satınaldığı arsayı elden çıkaran kooperatif bu satıştan elde ettiği geliri hangi hesaplara kayıt yapması gerekir. Kooperatif Kurumlar vergisinden muaftor


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: kooperatifin arsasını satması

    Mehmet bey,

    kooperatif arsasını satıp parasını ortaklara dağıtacak mıdır ? Biraz daha bilgi verebilir misiniz ?
    SMMM

  3. #3
    Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serhat_ Guest

    Ynt: kooperatifin arsasını satması

    İyi Günler Mehmet Bey,

    Kooperatif doğrudan kurumlar vergisinden muaf olmuyor. Belli şartların sağlanması lazım . Bu şartlardan biri de ortaklarla iş görülmesi. Arsa satışı muhtemelen ortak dışı birine gerçekleşmiştir. Bu da muafiyet şartlarının ihlali anlamına gelir. O zaman da mükellefiyet tesis edilmesi gerekir. Kooperatifin bu şekilde elde ettiği kazanç da istisna olmadığı gibi bu kazancın ortaklara dağıtılması da stopaj yapılmasını gerektirir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2006
    Mesajlar
    485

    Ynt: kooperatifin arsasını satması

    sayın Ant Z ve Serhat bey belki biraz acele oldu bundan dolayıda eksik bilgilendirdiğimden dolayı farklı yanıtlar aldım. Bahs ettiğim Kooperatif bir tarım satış kooperatifidir. Kooparetif aynı zamanda ilgili yasasının 6 Maddesi gereğince sahibi bulunduğu gayrımenkullerin satışı, kurumlar vergisi ve damga vergisi de dahil olmak üzere her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır
    durumu yukarıda açıkladığım bilgiler çerçevesinde değerlendirerek bu satıştan elde edilecek satış karını Tek düzende hangi hesaplarda izlememiz gerekir, Kurumlar Vergisi beyannamesine bu kar nasıl yansıtılacak.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: kooperatifin arsasını satması

    1.Kurumlar vergisi mükkelefi olacaksınız
    2. Tutarın tamamının 2 sene ıcınde tahsıl edılmesı lazım
    3. Eger satmayıp 5 sene ozel fonda tutarsanız istisna kapsamında
    4. Arsa satılıp ortaklara parası dagıtılırsa ortaklar gelır vergısı beyannamesi verecek


    SMMM

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2006
    Mesajlar
    485

    Ynt: kooperatifin arsasını satması

    Sayın Ant Z
    Tarım Satış.Koop.ve Birlikleri Kan. nun

    Muafiyet ve istisnalar ile iglili

    Madde 6-
    c) Birbirleri ya da üçüncü şahıslarla yaptıkları her türlü gayrimenkul alım satımı ve rehinler kurumlar vergisi ve damga vergisi de dahil olmak üzere her türlü vergi, resim ve harçtan, müstesnadır.
    Dolayısıyla burda özel bir hüküm vardır. Ve kurumlar Vergisi Kanununun dışında bir istisna uygulanmaktadır.
    Bu düzenlemeye göre gler gider farkı her halukarda Kurumlar vergisinden istisnadır
    Bu düzenlemeler karşısında Tarım Satış Kooperatifiinin....
    Gayrımenkul satışından elde etmiş olduğu geliri Tek Tüzen Hesap Planınında Hangi hesaplarda izlenmesi gerekir.

  7. #7
    Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serhat_ Guest

    Ynt: kooperatifin arsasını satması

    Kanun Ad KURUMLAR VERGİSİ KANUNU (YENİ)
    Madde No 35
    Kapsam
    (1) Diğer kanunlardaki muafiyet, istisna ve indirimlere ilişkin hükümler, kurumlar vergisi bakımından geçersizdir.
    (2) Kurumlar vergisi ile ilgili muafiyet, istisna ve indirimlere ilişkin hükümler, ancak bu Kanun, Gelir Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanununa hüküm eklenmek veya bu kanunlarda değişiklik yapılmak suretiyle düzenlenir.

    Dolayısıyla İlgili kanun Kurumlar Vergisi Kanunu'na etki etmez. Üçüncü kişilerle alım satım varsa muafiyetten faydalanamaz.


  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2006
    Mesajlar
    485

    Ynt: kooperatifin arsasını satması

    1 No.lu Tebliğin aşağıdaki maddesi gereğince
    35. Diğer Kanunlardaki Muafiyet, İstisna ve İndirimlerin Sınırı

    Diğer kanunlardaki muafiyet, istisna ve indirimlere ilişkin hükümler, kurumlar vergisi bakımından geçersizdir.

    Ayrıca, 35 inci maddenin yürürlük tarihinin 1/1/2007 olduğu dikkate alındığında, bu tarihe kadar yürürlüğe giren kanunlarda yer alan muafiyet, istisna ve indirim hükümleri kurumlar vergisi bakımından geçerli olacak, ancak bu tarihten sonra yürürlüğe giren kanunlarda yer alan hükümlerin uygulanması mümkün olmayacaktır.

    4572 sayılı Tarım Satış.Koop.ve Birlikleri Kan. nun yürürlük tarihi 1.6.2000
    oylmasından dolayı Yeni Kurumlar Vergisi Kanunun bu maddesi bu bakımından uygulanmayacaktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 23.Ağustos.2012, 15:50
  2. Şirketin arsasını sermaye olarak koyması
    Konu Sahibi Ant Z Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 02.Nisan.2011, 00:26
  3. Kat Karşılığı Arsasını Verenin Gelir Vergisi Durumu
    Konu Sahibi mtvarol Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Haziran.2010, 23:07
  4. Şirketin Gayrimenkulünü Satması
    Konu Sahibi İbrahimAKD Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Aralık.2008, 15:50
  5. Kooperatifin Ortaklığı...
    Konu Sahibi metintacer Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 17.Ekim.2007, 17:58

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36