kamu işçi maaş

Konu: Muhasebede Tekstil Tecrübesi

Muhasebede Tekstil Tecrübesi

Arkadaşlar genellikle tekstil sektöründe muhasebe işleri için mutlaka tekstil tecrübeli olmalı diye bir diretme var ben birkaç iş görüşmesinde bu dayatma ile karşılaştım benim tekstil tecrübem olmadığı için de hemen ordan ayrıldım. SMMM olduğumu belirtmedim bile Lütfen bilenler yazsın nedir bu ısrarın nedeni haklı yanları varmı hakikaten tekstildeki tdhp ile başka bir üretim sektörü arasında büyük farklar varmı? Ben işin içinde başka hinlikler düşünmeye başladım. Fikirleriniz beni büyük meraktan kurtaracak.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Muhasebede Tekstil Tecrübesi

Alıntı asus Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar genellikle tekstil sektöründe muhasebe işleri için mutlaka tekstil tecrübeli olmalı diye bir diretme var ben birkaç iş görüşmesinde bu dayatma ile karşılaştım benim tekstil tecrübem olmadığı için de hemen ordan ayrıldım. SMMM olduğumu belirtmedim bile Lütfen bilenler yazsın nedir bu ısrarın nedeni haklı yanları varmı hakikaten tekstildeki tdhp ile başka bir üretim sektörü arasında büyük farklar varmı? Ben işin içinde başka hinlikler düşünmeye başladım. Fikirleriniz beni büyük meraktan kurtaracak.
    İnan formdaş hiç bi değişiklik yok.İşgüzarlık geçende benim bir arkadaşım bi ilan görmüş 37 numara ayakkabı giyen bayan muasebeci arıyorlarmış.Muhasebeye saygınlık kazandıralım derken bu mesleği ayağa düşürmeye çalışıyorlar yazacak çok şey var ama ...............................
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
    KONKORDATO KOMİSERİ

Merhaba,
    Muhasebe anlamında herhangi bir fark yok.Tekstil tecrübeli olsun denmesinden kasıt maliyet üzerinde mantıklı bir şekilde oynamayı becermesinin istenilmesi nedeniyle.Biraz basit bir örnek olacak ama 2 metre kumaştan çıkan gömleği savunulabilir bir şekilde 2,5 metreden çıkıyor gibi göstermek için sektörel tecrübe aradıklarını düşünüyorum.Ha şunun farkında değiller o ayrı; maliyet bilen adam her imalatın muhasebesini yapar.Ha tekstil imalatı,ha naylon poşet imalatı
    Önemli olan bakmak değil,görmektir.

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Daha önce anlaşamadıkları muhasebeden sorumlu kişi savunma olarak "Tekstil den anlamıyorum" dediyse demek ki, bu iş için "Tekstil muhasebesinde tecrübeli muhasebeci lazım" diye düşünmüş olabilirler. Eğer böyle bir durum yok ise maliyet hesapları ile ilintilidir. İnsanlar artık ön muhasebeye bakacak kişide bile iki yabancı dil arıyor. Arz fazlalığı var.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

bence o ilanlardaki kasıt, tekstil sektörü ihracat da yapıyordur ve aslında demek istedikleri kdv iadesinden anlayan eleman, tekstil sektöründe yüklenilen kdv listesi yapmak biraz daha zor gibi gözüksede aslında üretilen ürünlerin belli bir standartı var ve ona göre de yüklenilen kdv hazırlanır, kısacası benim felsefem iş görüşmelerinde herşeyi biliyor olurum bir anda, işin içine girince o ilanlarla boşyere insanları korkuttuklarını anlarım, sonuçta bilmediğiniz bi sektör ya da konularda olsa artık mali müşavirseniz en azından ne soracağınızı işe nerden başlayacağınızı biliyor olmalısınız.

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

O halde "Daha fazla iade nasıl alırım?" ın kibarcası olmuş.

petiböre katılıyorum ayrıca bunlarda tevkifatlı uygulamalar var dikimde ve taşeron uygulamalarında... ben sarar tekstille görüşmeye gitmiştim sınav yaptılar bu tür sorular çıkmıştı genelde.. yani en kral muhasebecide gelse sektör değiştirirken mutlaka bazı soruları olacaktır.. başta anlayamadığı şeyler olur.. ama bu çok kısa bir süredir.. kimse uğraşmak istemiyor tecrübesiz biriyle herkes uzman olsun istiyor.. adamlarında haklı olduğu yönler de var bence.. eğer aynı paraya tecrübeli varsa onu istemesi doğal..

muhasebede tekstil tecrübesi istenmesinin nedeni tekstilde,fason uygulamadan,ihracattan,ihraç kayıtlı satışdan,tevkifatlı ürün satışından,indirimli orana tabi işlemlerden doğan iade kdv den dolayıdır.Bu işlemler en yoğun tekstilde uygulanıyor.Yine DİİB,Yatırım teşvik uygulamaları,Bölgesel teşvikler tekstilde yoğun olarak var.Maliyelerin yanısıra Personel işlemleride muhasebeciye yaptırılıp normal mevzuatın haricinde işcilerin servis güzergahını,iş elbiselerini,yemekhane düzeninide sağlaması gariban muhasebeciden istenmektedir.Bu işleri önceki firmanızda yapmadı iseniz tekstilde yapmak zorundasınız.Yani hem muhasebeci hem personelci hemde idari işlerden haberiniz olmalı hatta bunlar bile bazen yetersiz kalabiliyor.

.Yani hem muhasebeci hem personelci hemde idari işlerden haberiniz olmalı hatta bunlar bile bazen yetersiz kalabiliyor.

size bu konuda sonuna kadar katılıyorum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)