kamu işçi maaş

Konu: Maliyetteki Fireler

Maliyetteki Fireler

Maliyetlendirmeleri yaparken dönem başı stoku alıyorum, dönem içi alışları ekliyorum ve toplamı dönem sonu stoktan çıkartıyorum. Aradaki farkı da maliyetlerime atıyorum. Tabi bunları yaparken fire oranlarını ne kadar fire olduğunu falan sormuyorum, fire de maliyettir diyorum. Fireleri ayrı göstermek zorundamıyım ? Göstermezsem, herhangi bir incelemede bunun cezai müeyyidesi var mı ?

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Maliyetteki Fireler

Fireleri ayrı göstermek zorunda değilsiniz. Maliyete atılması doğrudur. Ancak o sektördeki fire oranlarını aşmaması gerekir. Ayrıca firenin maddi değeri varsa (satılıyorsa) dönem sonundaki satış bedeli üzerinden gelir tahakkuku yapılması gerekir. Mesela metal işlenen bir yerde talaşlar satılmaktadır. Dönem sonunda elinizdeki talaş miktarı*birim fiyat= gelir tahakkuku

Alıntı beyza Nickli Üyeden Alıntı
    Maliyetlendirmeleri yaparken dönem başı stoku alıyorum, dönem içi alışları ekliyorum ve toplamı dönem sonu stoktan çıkartıyorum. Aradaki farkı da maliyetlerime atıyorum. Tabi bunları yaparken fire oranlarını ne kadar fire olduğunu falan sormuyorum, fire de maliyettir diyorum. Fireleri ayrı göstermek zorundamıyım ? Göstermezsem, herhangi bir incelemede bunun cezai müeyyidesi var mı ?
    bu soruda alıma takıldı yada benmi yanlış anlıyorum

dönem başı stok 100 olsun
    dönem içi alınan 200 olsun
    dönem sonu stok zaten 300 olur
    bu mantığa göre sonuç sıfır olmazmı...

Ne dem bakî, ne gam bakî, ya Hû

o sektördeki fire oranlarını aşmaması gerekir diyorsunuz. bizim burda fireler hiçbirşekilde tutulmuyor. yani imalattan şu kadar firemiz oluyor diye bi rapor almıyoruz. depo bana diyorki elimde kalan stok 1000 kg dır. Ayrıca fire falan sorgulamıyoruz. Firelerin sektör ortalamasını aştığını denetim halinde nasıl tespit edebilirlerki. biz fire de tutmuyoruz.

sayın emansur tabi arada satışlarımız oluyor. ve satışlar sonrası dönem sonu stok rakamını söylüyorlar bana

ben bu gün iyi değilim
    Ne dem bakî, ne gam bakî, ya Hû

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Firelerin kaydının tutulmasına gerek yok. İmalata 100 kg. hammadde verirsiniz, çıkan mamül 98 kg.dır. Maliyete 100 kg.hammaddenin tutarını yansıtırsınız. Satışınızda 98 kg. olur. Bunu bütün yıla yaydığınızda giren mal ile çıkan mal arasındaki miktar farkı firenizdir. İşte bu fire kabul edilebilir ölçülerde ise sorun olmaz.

bi firmada denetim yapılmış ve firelerin olması gereken firenin çok üzerinde olduğu tespit edilmiş. böyle bir tespit denetçi tarafından nasıl yapılmış olabilir. Neye bakmıştır. muhasebe kayıtlarında firelerle ilgili herhangi bir kayıt yokken denetçi bunu neye bakarak değerlendirmiştir ?

UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    UZMAN Guest

Merhaba,

Dönem başı miktarı +dönemiçi alış - dönem içi satış

formülüyle bir miktar dengesi kurulur; çıkan envanter rakamıyla, firmanın kayıtladığı dönem sonu envanter rakamını karşılaştırır, aradaki fark firedir; ayrıca bir fire kaydı yapılmaz zaten (Devamlı Envanter yöntemiyle tutulan kayıtlar hariç)

Eğer firma çıkışlarında faturayla birlikte yazarkasa fişiyle yapıyorsa;

belirli bir dönem baz alınır; faturalı satışlardaki stoklar miktar ve fiyatlarıyla yer aldığı için bunların tarih miktar ve fiyat bilgileri dökülür; aynısı alış faturalarında da yapılarak firmanın faturalı satışlarındaki kar haddi tsbit edilir;

Faturalı satışları toptan satış olduğu göz önüne alınarak yazar kasa çıkışlarına bir iki puan daha eklenmek suretiyle; toplam yazar kasa çıkışlarından; bu oran kullanılarak iç yüzde yöntemiyle satılan malın maliyeti bulunur;

Evren (Denetimde örnekleme için kullabıln döneme verilen ad) üzerinde yapılan çalışmalarla elde edilen bu veriler genele uygulanarak firmanın olması gereken envanter rakamı tesbit edilir;

İşte bu envanter rakamıyla firmanın kayıtlarındaki dönem sonu mal arasındaki fark kabul edilebilir fire rakamında fazlaysa;

Denetçi; Vergi denetmeniyse Matrah Farkı

Denetçi; Bağımsız denetçiyse olumsuz veya şartlı görüş anlamına gelir;

Saygılarımla,

merhaba ,
    firmamızda sattığımız ürünler için müşterilerden arızalı gelenler oluyor ve bunlardan kullanılamayacak durumda olanları fire olarak ortamala değerden kayıt atıyoruz.

bunu 689 hesaba yansıtıyorum.
    621 hesaba hangi durumda kayıt atabilirim peki?
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)