kamu işçi maaş

Konu: İşçinin Özel Hastane Masrafları

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2009
    Mesajlar
    92

    İşçinin Özel Hastane Masrafları

    İşyerimizde meydana gelen bir iş kazası sonrası işçimizi özel hastaneye götürdük ve hasta katılım payı olarak 1200tl(kdv dahil) ücret ödedik,faturasını aldık.Yevmiye kaydı nasıl olacak?Hangi hesap kullanılacak?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    625

    Ynt: İşçinin özel hastane masrafları

    --------------/-----------
    7** sağlık giderleri
    191 in kdv
    100 kasa
    -------------/------------

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: İşçinin özel hastane masrafları

    bu ödeme ayni yardım olmalı düşüncesindeyim
    ücrete eklenip kesintiler yapılarak ve ücret olarak giderleştirilmelidir

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    625

    Ynt: İşçinin özel hastane masrafları

    Sn.Apachi dediğiniz doğru olabilir ama işyerinde oluşmuş bir kazanın telafisi için yapılan sağlık masraflarının yardım niteliği taşıyacağını düşünmüyorum.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: İşçinin özel hastane masrafları

    GVK?nun 40/2?nci maddesinde hizmetli ve işçi ayırımı yapılmaksızın tüm personelin tedavi ve ilâç giderlerinin, ticarî kazançtan indirilebilecek bir gider olduğu belirtilmiş ve bunun için herhangi bir şart ve sınır öngörülmemiştir.

    Böyle olduğu içindir ki, personel için yapılan ilâç ve tedavi giderlerinin, tedavi ister işyerinde, ister evinde ve ister resmî veya özel sağlık kuruluşlarında, ister yurt içinde ve ister se yurt dışında yapılmış olsun, tutar itibariyle bir sınırlama da söz konusu olmaksızın gider yazılması ve KDV indirimi mümkündür.

    Bu vesile ile hemen belirtmek gerekir ki, işletme gideri sayılan tedavi ve ilâç giderleri, sadece personelin şahsına ait olanlardır. İşveren tarafından personelin şahsı için değil aile efradı için yapılan bu tür giderlerin, KDV dâhil brüt tutarlarının net ücret sayılması ve vergi dâhil brüt tutarları üzerinden stopaja tâbi tutulması zorunluluğu vardır.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: İşçinin özel hastane masrafları

    T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
    (Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)

    Sayı : B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK-68
    Konu : Çalışanlara ait tedavi ve ilaç giderlerinin indirim konusu yapılıp yapılmayacağı hk.


    MÜKELLEF HİZMETLERİ GRUP MÜDÜRLÜĞÜNE

    ...Vergi Dairesinin ... vergi numarasında kayıtlı mükellefi SMMM .... tarafından Başkanlığımıza hitaben verilen ...07.2008 tarih ve ....varideli dilekçe incelenmiş olup Müdüriyetimizi ilgilendiren hususlar aşağıda açıklanmıştır.
    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun "Mesleki Giderler" başlıklı 68. maddesinde, serbest meslek kazancının tespitinde hangi giderlerin hasılattan indirileceği belirtilmiş olup 2. bendinde " Hizmetli ve işçilerin iş yerlerinde veya iş yerinin müştemilatındaki iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı (bu primlerin ve aidatın geri alınmamak üzere Türkiye?de kain sigorta şirketlerine veya emekli ve yardım sandıklarına ödenmiş olması ve emekli ve yardım sandıklarının tüzel kişiliği haiz bulunmaları şartıyla) ile 27 nci maddede yazılı giyim giderleri" nin de sözü edilen giderlerden olduğu hükmü amirdir.

    Öte yandan, aynı Kanunu?nun "Ücretin Tarifi" başlıklı 61. maddesinde; "Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.
    Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez." hükmü yer almıştır.
    Bu hükümlere göre, işletmesinde çalışan personelin özel poliklinikte tedavi ettirmesi nedeniyle işletme tarafından karşılanan sağlık harcamalarının (muayene ve ilaç masrafları) ücret olarak değerlendirilmesi ve Gelir Vergisi Kanunu?nun 94. maddesi uyarınca tevkifat yapılması gerekmektedir.
    Diğer taraftan, sağlık giderlerinin hizmet erbabına sağlanan bir menfaat olarak kabul edilmesi nedeniyle Gelir Vergisi Kanunu?nun 68. maddesi uyarınca ücret olarak ücret bordrosu üzerinden gider olarak kabul edilmesi mümkündür.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Özel Hastane Raporları
    Konu Sahibi extremetr Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Şubat.2015, 09:36
  2. Rapor girişi ceza ve hastane masrafları
    Konu Sahibi Okay KIR Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 26.Kasım.2010, 18:01
  3. Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Temmuz.2010, 16:44
  4. Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Mayıs.2009, 23:34
  5. İş Kazasında Hastane Masrafları
    Konu Sahibi ulusal Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 16.Kasım.2006, 12:09

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36