kamu işçi maaş

Konu: Maliyet revizesinin muhasebeleştirilmesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Maliyet revizesinin muhasebeleştirilmesi

    Satılan bir gayrimenkulün maliyeti GVK?nun Mükerrer 81. maddesi uyarınca artırılıyor.
    Yani maliyet revizesi yapılıyor.

    ÖRNEK
    G.Menkulün Alış Bedeli 70.000.-TL
    G.Menkulün Alış Tarihi : 2006/Haziran
    G.Menkulün Satış Tarihi : 2009/Haziran
    G.Menkulün Satış Bedeli : 120.000.-TL

    G.Menkulün Alış Tarihindeki ÜFE Endeksi (2006/Haziran) : 136,58
    G.Menkulün Satıştan önceki ay ÜFE Endeksi (2009/Mayıs) : 159,89
    70.000 TL X 159,89
    = 81.946 TL (G.Menkulün Artırılmış Maliyet bedeli) 136,58
    G.Menkulün Satış Bedeli : 120.000 .-TL
    G.Menkulün Artırılmış Maliyet bedeli 81.946 .-TL

    KAR 38 .054.- TL
    ?????????.

    Bu örneğe göre satış işleminin muhasebeleştirilmesi nasıl olmalıdır?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Maliyet revizesinin muhasebeleştirilmesi

    Hadi gençler nerdesiniz hep biz mi cevap verecez kımıldanın biraz.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    257

    Ynt: Maliyet revizesinin muhasebeleştirilmesi

    sayın osman bey genç değilim ama cevap vermeye çalışayım hesaplamayla ilgili bir şey demiyorum ve oranlara bakmadım ama sizin yaptığınız oranlama kesinlikle doğrudur bence,şimdi azizim GVK.mük.80 kapsamında olan DAK için mük.81.madde safi değer artışını bulmada son paragrafta bu %10 artış eğer arada varsa bu endexlemenin yapılmasını söylüyor ve buda maliyete eklenek ve gerçek maliyet bulunacak ve satıştaki K/Z bulunacak ve bu tamam ama şimdi bu işlemi Ticari kazanç,zirai kazanç ve serbest meslek kazancında yapamazsınızki ve yapamayacağınıza göre o zaman hangi muhasebe kaydından bahsediyorsunuz inanın anlamadım ama her halde bunu denemek için yazdınız anlaşılan ve eğer boş arsa ve arazi ise bunlar amortismana tabi olmadıklarından ve 5024 sayılı kanunla YDA.kalktığından ve bu boş arsa ve arazileride bağlamayacağından tabi burda bir ayrım var ve eğer bu ise tabi sorduğunuz kısım ve eğer böyle ise tabiki bunda muhasebe kaydı var ama tabi soru bu ise,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    www.hadisatdanismanlik.com / Mali Danışmanlık

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 3
    Son Mesaj : 22.Aralık.2012, 17:09
  2. Eşantiyonların muhasebeleştirilmesi
    Konu Sahibi mustafakutlu Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Şubat.2012, 15:26
  3. Teşvikde kdv ve muhasebeleştirilmesi hk.?
    Konu Sahibi elanaz Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 01.Kasım.2010, 17:16
  4. SSK Taksitlerinin Muhasebeleştirilmesi..
    Konu Sahibi Tahsin Kurt Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 24.Eylül.2008, 00:27
  5. Firelerin Muhasebeleştirilmesi.
    Konu Sahibi tolgaHAN Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Kasım.2006, 15:01

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36