kamu işçi maaş

Konu: Nominal değerin üzerinde alınan hisse senedi

Nominal değerin üzerinde alınan hisse senedi

Merhaba arkadaşlar,

Nominal değeri 10.000 TL. olan ve 15.000 TL.'sına alınan halka açık olmayan şirketin hisse senedinin,
    muhasebe kaydı nasıl olmalıdır. Hisse senedi alınan şirket halka açık/ spk'ya tabi değil.
    Alış maliyetleri ihmal edilmiştir. Alınan hisse senetleri sermayenin %2'sini teşkil etmektedir. Teşekkür ederim.

Ynt: Nominal değerin üzerinde alınan hisse senedi

Hissi senetleri VUK?un 279. maddesi çerçevesinde değerlenir. VUK?un 279. maddesi uyarınca hisse senetleri alış bedeliyle değerlenir. İşletmeler hisse senedi alımlarını ve dönem sonu hisse senedi portföylerini alış bedeli ile değerleyeceklerdir.
    Hisse senetlerinin kuponları hisse senedi ile birlikte değerlenir, ayrı değerlemeye tabi tutulmaz. Vadesi gelmiş hisse senedi kuponları 108 No.lu hesaba aktarılır. Hisse senedi alımlarında hisse senedi ile birlikte vadesi gelmiş kuponlar da alınabilir. Bu durumda hisse senedi bedeli ile kupon bedeli ayrıştırılmalı; hisse senetleri 110 No.lu hesaba, kuponları 108 No.lu hesaba kaydedilmelidir.
    Hisse senedi nominal değerleri 110 No.lu hesap detayında izlenir. 110 No.lu hesap detayının kullanılmaması halinde söz konusu işlemler Nazım Hesap?larda da izlenebilir.
    Yukarıda verilen birinci örneğin Muhasebe kayıtları şöyle olacaktır: (Hisse Senedi Nominal Değeri 2.000,* TL / Adet?tir)
    ¬?????--------------------????? Ekim 2009 ?---------------------?????????
    110 HİSSE SENETLERİ 4.000.000.-
    110.05.111 (X) A.Ş.
    1. Tertip TL Hisse Senet.
    100 KASA 4.000.000.-
    Açıklama: Hisse senedi alımı
    ???????--------------------??? Ekim 2009 ?????---------------------?????
    900 BORÇLU NAZIM HESAP 2.000 Adet
    900.05.111 (X) A.Ş. 1. Tertip
    TL His. Senet.
    950 ALACAKLI NAZIM HESAP 2.000 Adet
    950.05.111 (X) A.Ş. 1. Tertip
    TL His. Senet.
    Açıklama: Hisse senedi alımı nazım hesap kayıtları
    ???????----------------------??? / ?????-------------------------------?????

Osman bey merhaba,

Verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. Ama öncelikle 4.000 ve 2.000'ini nereden buldunuz, benim verdiğim rakamlar üzereinden cevap vrebilirmisiniz. vuk.279'a göre dediğiniz doğru ve borsaya kayıtlı işletmeler için bunu uyguluyoruz. Buradaki firmamız borsaya kayıtlı değil, hisse senetleri alım satıma konu olmamaktadır. Buradaki kayıt farklı olması gerekir diye düşünüyorum. Yani alış değeri ile değil nominal değeri ile kayıtlarımıza almamız gerekir diye düşünüyorum. Aradaki farkıı da ilgili hesaba atmamız gerekir diye düşünüyorum. İlginize teşekkür ederim.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Aldığınız hisse senetleri borsaya kayıtlı olmadığına göre, kısa vadede alım-satım düşünülmediğini varsayıyorum 240 hesapta takip edebilirsiniz. HS. maliyet bedeli ile değerlenir. Nominal kıymetini 240.01 fiyat farkını da 240.02 hesapta takip edebilirsiniz.

Evet nominal değeri ile 240 hesaba almalıyız buna katılıyorum. Ama aradaki farkı 240 hesapta göstermemeliyiz bence. Çünkü bu hisse senedi borsada değerlenen bir hisse senedi değil.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Hisse senetleri alış/maliyet bedeli ile değerlenir. Tamamını 240 hesapta ayrım yapmadan bile gösterebilirsiniz. Ayrımı nominal bedelle fiyat farkını görebilmeniz için önerdim.

Sayın Uludağ

Örnekte 2.000 adet hisse senedi tanesi 2.000;- TL alınmış farz ediliyor.
    VUK?nun 279. maddesinde borsaya kayıtlı olmak diye bir şart yok.
    İştiraklerdeki sermaye payları hesabında aranan asgari yüzdeleri taşımadığı için iştirakler hesabında izlenemeyen, ancak uzun vadede elde tutulması amaçlanan hisse senetleri ile hisse senetleri dışında kalan ve uzun vadeli amaçlarla veya yasal zorunluluklarla veya paraya dönüşme niteliği kaybolduğu için elde tutulan menkul kıymetler 240 no.lu hesapta izlenir.
    Sizin hisse senetleriniz eğer bu nitelikte ise 240 no.lu hesapta izleyebilirsiniz. Aksi halde 110 no.lu hesapta izleyin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)