kamu işçi maaş

Konu: Ltd şirketlerde ortağın şirket hesabından çektiği paralar???

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    142

    Ltd şirketlerde ortağın şirket hesabından çektiği paralar???

    merhaba, ltd.şirket de ortağın şirket ödemeleri için şirket banka hesabından çekilen nakitleri kasaya almak yanlış mıdır? teşk.


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: ltd şirketlerde ortağın şirket hesabından çektiği paralar???

    Evet yanlıştır. Kasadan çekilen para 131 ORTAKLARDAN ALACAKLARA borç,100 KASA hesabına alacak kaydedilmeli ve daha sonra ortağın özel işleri için kullanılmadığı da belgelendirilmedir. Aksi takdirde 131 hesabın bakiyesi için adatlandırma yapıp faiz yürütmek ve KDV hesaplamak gerekecektir
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.412

    Ynt: Ltd şirketlerde ortağın şirket hesabından çektiği paralar???

    Alıntı dnyn Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba, ltd.şirket de ortağın şirket ödemeleri için şirket banka hesabından çekilen nakitleri kasaya almak yanlış mıdır? teşk.


    Ortak şirket hesabından para çekiyorsa bu paraları kasa hesabına önce girip sonra çıkması muhasebe tekniği açısından daha sağlıklıdır.

    Kasadan para çıkabilmesi için önce kasaya para girmesi gerekir. Yapılacak kayıt;


    100B 102 A



    131B 100A


    şeklinde olmalı. Belgeler geldikten sonra da 770/70/150B 131 Aşeklinde kapanmalıdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Ltd şirketlerde ortağın şirket hesabından çektiği paralar???

    Haklsınız Nizam Bey,soruyu yanlış okumuşum. Önce banka hesabından çekiyor daha sonra harcama yapıyor şirket adına. Bu durumda sizin verdiğiniz örnek kayıt daha uygun olur TDHP açısından.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    142

    Ynt: Ltd şirketlerde ortağın şirket hesabından çektiği paralar???

    teşekkür ederim

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    200

    Ynt: Ltd şirketlerde ortağın şirket hesabından çektiği paralar???

    Talimatla bankadan çekilen paralar kasaya giricek. Ama ortak aslında kendi özel harcamaları için talimat verdiyse yani o parayı kendisi almışsa yine mi kayıt aynı olur? Hiçbir belgede gelmezse o para 131 de mi durur?

  7. #7
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.798

    Ynt: Ltd şirketlerde ortağın şirket hesabından çektiği paralar???

    Sn.Özlem arkadaşlar gereken cevapları vermiş. Bankadan çektiğiniz paraları önce kasaya giriş yapıyorsunuz, daha sonra ortağın kasadan aldığı tutarları borcuna kaydediyorsunuz. (8000 TL. günlük limite dikkat). Şirket adına yaptığı masrafları da cari hesabından mahsup ediyorsunuz. Düzgün çalışan bir şirkette böyle olmaz, bakkal hesabında böyle olur. Ortağın cebi kasa değildir. Ödemeler mümkün olduğu kadar bankadan yapılmalı, ancak günlük iş hacmine göre gereken para kasada tutulmalıdır.

  8. #8
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245

    Ynt: Ltd şirketlerde ortağın şirket hesabından çektiği paralar???

    Düzgün çalışan bir şirkette böyle olmaz, bakkal hesabında böyle olur.
    +1
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ortağın Bankadan Çektiği Paranın Masrafı Gider Olur mu ?
    Konu Sahibi horoz29 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 11.Mayıs.2018, 12:55
  2. Şirket Aracına Gelen Haczin Ortağın Şahsi Hesabından Tahsil Edilmesi
    Konu Sahibi muratgormez Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 23.Mart.2016, 08:37
  3. Şirket Ortağının Bankadan çektiği paralar
    Konu Sahibi aksi Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 07.Nisan.2012, 18:01
  4. Ortağın şahsi hesabından para aktarması ve çekmesi
    Konu Sahibi SERAY Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 31.Ocak.2011, 17:11
  5. Ltd Şirketlerde Ortaklara Verilen ya da Alınan Paralar
    Konu Sahibi erk_su Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Şubat.2008, 09:36

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36