kamu işçi maaş

Konu: Kurum geçici vergi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2010
    Mesajlar
    237

    Kurum geçici vergi

    kurum geçici vergi vergi dilimleri nasıl yani 50.000 tl kar çıksa %20 hesaplanan mı olucak yoksa dilimler var mı ? yada o dilimler yıllık beynadamı kullanılıyo

    teşekürler


  2. #2
    AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2010
    Mesajlar
    3.920

    Ynt: kurum geçici vergi

    sonsuz işaretini bulamadım matrah ne olursa olsun kurumlarda oran % 20 dir.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2010
    Mesajlar
    237

    Ynt: kurum geçici vergi

    sonsuz teşekkür işareti bulamadım ama ;D

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2010
    Mesajlar
    237

    Ynt: kurum geçici vergi

    peki geçmiş yıl zararını geçici vergi düşmemem bu hakkımın kaybolduğu manasına gelmez değil mi ? yıllık vergimi yaparken düşebilirmiyim.

  5. #5
    Ramses - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ramses Guest

    Ynt: kurum geçici vergi

    Merhaba;

    Kurumlar vergisi mükellefleri için geçici vergi oranı safi kurum kazancı üzerinden %20 olarak uygulanır.

    Hesaplanan geçici vergiden varsa aynı hesap dönemi ile ilgili olarak daha önce ödenmiş geçici vergi ve geçici vergiye tabi kazançlarla ilgili olarak tevkifat yoluyla ödenmiş vergiler mahsup edilecek, mahsuptan sonra kalan tutar ödenmesi gereken geçici vergi olarak beyan edilecektir.

    iyi çalışmalala

    Toprak Mali Müşavirlik


  6. #6
    AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2010
    Mesajlar
    3.920

    Ynt: kurum geçici vergi

    Alıntı 13MAYIS85 Nickli Üyeden Alıntı
    peki geçmiş yıl zararını geçici vergi düşmemem bu hakkımın kaybolduğu manasına gelmez değil mi ? yıllık vergimi yaparken düşebilirmiyim.
    Geçmiş yıl zararını, yıl içerisinde kar çıkan 4 geçici vergi dönemlerinden birinde düşülmezse bir daha o zarar kullanılamaz yani indirilemez yani mahsup edilemez.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

  7. #7
    İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

    Ynt: Kurum geçici vergi

    Alıntı 13MAYIS85 Nickli Üyeden Alıntı
    peki geçmiş yıl zararını geçici vergi düşmemem bu hakkımın kaybolduğu manasına gelmez değil mi ? yıllık vergimi yaparken düşebilirmiyim.
    zararları mahsubu konusu, KVK 9.maddesinde ayrıntılı olarak hükme alınmıştır.
    Her yıla ilişkin tutarlar ayrı gösterilmek ve beş yıldan fazla nakledilmemek şartıyla geçmiş yılların beyannamelerinde yer alan zararların indirim konusu yapacağı hükme bağlanmıştır.

    Geçici vergi dönemlerinin herhangi bir döneminde indirmediğiniz geçmiş yıllar zararlarını yıllık beyannamede indirim konusu yapabilirsiniz. Benzer bir uygulamada amortisman ayırma mevzusundadır. Geçici vergi dönemlerinde amortisman hesaplamayıp, yıllık vergide amortismanı dikkate alabilirsiniz.
    Geçmiş yıllar zararının mahsubu, ancak yıl geçtikten sonra indirilemez, mahsup yapılamaz. Dolayısıyla ilgili vergilendirme dönemi sonuna kadar geçici vergide yapmasanız bile yıllık beyanname hazırlarken bu zararı mahsup yapbilirsiniz.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    336

    Ynt: kurum geçici vergi


    [/quote]

    Geçmiş yıl zararını, yıl içerisinde kar çıkan 4 geçici vergi dönemlerinden birinde düşülmezse bir daha o zarar kullanılamaz yani indirilemez yani mahsup edilemez.

    [/quote]

    Sn. NİSANLI bu konuda dayanağınızı alabilirmiyiz?
    Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

  9. #9
    AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2010
    Mesajlar
    3.920

    Ynt: Kurum geçici vergi

    kvk 1 no lu Tebliğ

    Mükelleflerce bir hesap dönemi içerisinde oluşan zararın, müteakip 5 hesap döneminde oluşacak kârlarla mahsup edilememesi halinde mahsup imkanı ortadan kalkmaktadır.

    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    336

    Ynt: Kurum geçici vergi

    Alıntı NİSANLI Nickli Üyeden Alıntı
    kvk 1 no lu Tebliğ

    Mükelleflerce bir hesap dönemi içerisinde oluşan zararın, müteakip 5 hesap döneminde oluşacak kârlarla mahsup edilememesi halinde mahsup imkanı ortadan kalkmaktadır.

    ama burada geçici vergiden değil yıllık beyannameden bahsediyor diye biliyorum. geçmiş yılların zararlarının kardan mahsubunu anlatan bütün konularda yıllık beyannamede her yılın zararı ayrı ayrı gösterilmek şartı ile der. geçici vergiden hiç bahsetmez.
    Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kurum Geçici Vergi Hata
    Konu Sahibi mes_ar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 13.Şubat.2019, 14:29
  2. Kurum Geçici Vergi Mahsup
    Konu Sahibi mes_ar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 27.Temmuz.2017, 17:25
  3. Kurum Geçici Vergi
    Konu Sahibi MALİ MÜŞAVİR 34 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 09.Şubat.2013, 12:47
  4. 2008 Yılı Kurum Geçici Vergi
    Konu Sahibi NBayoo Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Eylül.2012, 16:20
  5. Kurum Geçici Vergi Beyanı
    Konu Sahibi NİSAN123 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Mayıs.2007, 13:33

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36