taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Muhasebe Programlarnın Kaydı Nasıl Olmaktadır?

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Muhasebe programlarnın kaydı nasıl olmaktadır.

Maalesef İrem hanım,
    Bende bir ara 265 te takip edeyim dedim hem paket programlarda hem de dediğiniz bdp bilançoda yeri olmadığı için vazgeçmiştim.Ama yaptığınız işlemde çokta yanlış değil,yıl içinde 265 yıl sonunda 267 yapmak yanlış olmasa gerek.Veya yine 265 te takip ederek bilançoda yerine koyarken "diğer maddi olmayan duran varlıklar" satırına yazmakta bir ihtimal kabul edilebilir.Fakat bu riske girilmeli mi,orası tartışılır Kaldı ki program veya sistemde kayıtlı olmadığı halde neden bazı yorumlarda 265 hesabından bahsedilir, o bile tartışılır

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı PoSeiDoN Nickli Üyeden Alıntı
    Sn.twolf ve Sn.nguroy;
    Sizlerin görüşlerine sonsuz değer vermekle beraber ben duran varlık hesaplarını mülkiyet esasına göre kullanıyorum.Ödediğim bedel her ne için olursa olsa kullanım hakkı ise ben bu bedel için gider yaklaşımındayım.Alakasız bulabilirsiniz ama bir örnek vereyim;Ödemiş olduğumuz kira bedelleri.Kira nedir?Bir mülk için,arsa için,tarla için,araç için,vs. belli bir süre karşılığında ödenen kullanım bedeli değil midir?Kiraları amortismana mı tabi tutuyorsunuz?
    Ha vergisel açıdan bir sorun var mı?Yok tabi ki.Ha 180-280 üzerinden giderleştirmişim ha amortisman ayırma yoluyla giderleştirmişim.Vergisel fark yok.Tek fark kayıt usulü.

Sn Poseidon ;
    Görüşleriniz renk katıyor foruma buna saygı duyuyorum.
    Ancak bu konuda yerleşmiş bir uygulama birliği var. Siz bunu sadece bilgisayar programı olarak düşünmeyin. Bunu çok geniş anlamda düşünmelisiniz. Örneğin patent hakları, know how ve lisans sözleşmeleri
    Bununlar hep maddi olmayan duran varlıklardır. , TDHP da bunu tarif etmiştir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı PoSeiDoN Nickli Üyeden Alıntı
    Sn.twolf ve Sn.nguroy;
    Sizlerin görüşlerine sonsuz değer vermekle beraber ben duran varlık hesaplarını mülkiyet esasına göre kullanıyorum.Ödediğim bedel her ne için olursa olsa kullanım hakkı ise ben bu bedel için gider yaklaşımındayım.Alakasız bulabilirsiniz ama bir örnek vereyim;Ödemiş olduğumuz kira bedelleri.Kira nedir?Bir mülk için,arsa için,tarla için,araç için,vs. belli bir süre karşılığında ödenen kullanım bedeli değil midir?Kiraları amortismana mı tabi tutuyorsunuz?
    Ha vergisel açıdan bir sorun var mı?Yok tabi ki.Ha 180-280 üzerinden giderleştirmişim ha amortisman ayırma yoluyla giderleştirmişim.Vergisel fark yok.Tek fark kayıt usulü.

Sn Poseidon ;
    Görüşleriniz renk katıyor foruma buna saygı duyuyorum.
    Ancak bu konuda yerleşmiş bir uygulama birliği var. Siz bunu sadece bilgisayar programı olarak düşünmeyin. Bunu çok geniş anlamda düşünmelisiniz. Örneğin patent hakları, know how ve lisans sözleşmeleri
    Bununlar hep maddi olmayan duran varlıklardır. , TDHP da bunu tarif etmiştir.
    Sn.nguroy;
    Benim bakış açım zaten sadece bilgisayar programı olarak bakmak değil.Ya da ben sadece bilgisayar programı olarak bakmıyorum.Mülkiyet,sahip olma,tasarrufta bulunma çerçevesinde bakıyorum.
    Patent,know how,lisans sözleşmeleri gibi durumlarda zaten bir mülkiyet sözkonusu.
    Ben bir bilgisayar programı yazsam ve bunu kendi adıma lisanslatsam,bir de bunun üzerine marka tescil ettirip patentini de alsam bunlar tabi ki de benim için MODV dir.Hepimiz bilgisayar kullanıyoruz.Bilgisayarı aldık,işletim sistemini de ayrı aldık.Almış olduğumuz işletim sistemi MODV dır.Ama buradaki soruda olduğu gibi bu bilgisayarda ya da bir başka bilgisayarda kullanmak için belli bir süreliğine antivirüs yazılımı kiralarsak bu bence MODV değildir.

Bu arada atgözlüklü bir insan değilim,ille de benim dediğim doğru diyen modellerden de değilim.Ama bazen herkesten farklı görüşte olmak iyidir
    Sizin değerlendirmenize göre foruma renk katıyor olmak da ayrıca mutluluk verici.

Teşekkürler,Selamlar.
    Önemli olan bakmak değil,görmektir.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

"Bu arada atgözlüklü bir insan değilim,ille de benim dediğim doğru diyen modellerden de değilim.Ama bazen herkesten farklı görüşte olmak iyidir "
    İşte bu yorumunuza tamamen katılıyorum.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sayın PoSeiDoN'un yorumlarını bu örnekle alakalı olarak faydalı buluyorum, özün önceliğine göre değerlendirerek farklı bir bakış açısı kazandırdığı gibi mesleki yaklaşımımızın nasıl olması gerektiği konusunda güzel bir örnek sergilediği için kendisini tebrik ediyorum ancak bu konuda tamamen Sayın nguroy'a katılıyorum, çünkü söz konusu örnek virüs programı olduğu için süresi bitince de kullanılmaya devam edilebiliyor sadece güncellemelerden faydalanılamıyor onun için kiralama olmadığı gibi firma için -devredilemeyecek dahi olsa- iktisadi kıymet olarak aktifde yer alması gerektiğini düşünüyorum.

Sevim Canyakmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sevim Canyakmaz Guest

Merhaba

Şirket, anti virüs programı almış. 150,00.-TL değerinde
    Bu tutar, bilgisayarın maliyetine mi alınmalı? yoksa direk gider yazayım mı?

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Gider.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

Alıntı PoSeiDoN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    180-280 hesapları kullanarak ilgili dönemlerde giderleştirebilirsiniz.
    Örnek 1: Karatekinler AŞ muhasebe bölümde kullanılmak üzere bir bilgisayar ile birlikte işletim sistemi ve muhasebe programı da satın almıştır.
    Bilgisayar donanımının üzerinde önceden yüklenmiş olarak gelen gömülü yazılımlar, bilgisayarın çalışması için gerekli olduğundan bilgisayarın ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir ve duran varlık olarak bilgisayarın maliyet
    bedeline dahil olarak “255. Demirbaşlar” hesabına kaydedilir. Buna rağmen,
    işletim sistemi donanımın ayrılmaz bir parçası olmadığı için, Standart’a göre
    maddi olmayan duran varlık olarak kabul edilir ve işletim sisteminin bedeli
    “260. Haklar” hesabına kaydedilir. Bilgisayara yüklenen muhasebe yazılımı
    da bilgisayarın ayrılmaz bir parçası değildir. Ayrıca söz konusu yazılım işletmeye ekonomik fayda sağlamak bakımından üzerinde taşındığı fiziksel cisimden (örneğin CD) daha önemli olduğu için maddi olmayan duran varlık olarak sınıflandırılarak “260. Haklar” hesabına kaydedilerek TMS 38 hükümlerine göre aktifleştirilecek ve değerlenecektir. İşletme sistemi ile muhasebe
    programı “260. Haklar” hesabında farklı alt hesaplarda takip edilecektir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)