kamu işçi maaş

Like Tree23Beğeni

Konu: Arsanın Kayıtlı Değeri İle Rayiç Değer Farkı Konusu

Arsanın Kayıtlı Değeri İle Rayiç Değer Farkı Konusu

merhaba;
    mükelleflerimizden birisinin sorusu, bayağı bir araştırdım ama tam bir neticeye ulaşamadım. bilgisi olan arkadaşlarımız veya üstadlarımız aydınlatırlarsa çok sevinirim.
    soru şu:
    aktife kayıtlı maddi duran varlıkların kayıt değeri 15.000 TL, şu andaki piyasadaki değeri ise 150.000 TL. şirket bu piyasadaki gerçek bedeli (rayiç bedeli) muhasebede işlem yaparak kayıtlarına geçirebilirmi? geçirebilirse yöntemi nasıldır? yeniden değerleme kalktı. bilirkişi raporu ile şu andaki değerlerini tespit ettirse o rapora istinaden gerçek değerini kayıt altına alabilirmi? eğer alabilirse hangi mevzuata göre alabilir ve hangi hesapları kullanarak alabilir? saygılarımla...

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: arsanın kayıtlı değeri ile rayiç değer farkı konusu

Maalesef vergi kanunlarımız buna uygun değil. Ancak maliyet bedeli ile kayıtlarda yer alabilir. Kredi kullanılması düşünülüyorsa rayiç bedelin tespiti, bankalarda olumlu referans olabilir.

Ynt: Arsanın kayıtlı değeri ile rayiç değer farkı konusu

bülent249 öncelikle teşekkür ederim. 4440189 a da sordum bu durumu ve yeniden değerlemenin kalktığını, enflasyon düzeltmesi ile artık kayıtlı değerlerin düzeltilebildiğini ve enflasyon düzeltmesi şartları oluşmadığı için böyle bir işlemin vergi mevzuatı açısından olamayacağını söylediler.
    ancak hala kafamda soru işaretleri kaldığı için araştırmaya devam ediyorum ve TMS 16 Maddi Duran Varlıklar başlıklı standartta ise maddi duran varlığın muhasebeleştirme sonrası ölçümü bölümünde "29.Bir işletme muhasebe politikası olarak Paragraf 30?daki maliyet modelini ya da Paragraf 31?deki yeniden değerleme modelini seçer ve bu politikayı ilgili maddi duran varlık sınıfının tamamına uygular." denmekte. maliyet modeli için ise "Bir maddi duran varlık kalemi varlık olarak muhasebeleştirildikten sonra, finansal tablolarda maliyetinden birikmiş amortisman ve varsa birikmiş değer düşüklüğü zararları indirildikten sonraki değeri ile gösterilir." denmekte ve yeniden değerleme modeli için ise "Gerçeğe uygun değeri güvenilir olarak ölçülebilen bir maddi duran varlık kalemi, varlık olarak muhasebeleştirildikten sonra, yeniden değerlenmiş tutarı üzerinden gösterilir. Yeniden değerlenmiş tutar, yeniden değerleme tarihindeki gerçeğe uygun değerinden, müteakip birikmiş amortisman ve müteakip birikmiş değer düşüklüğü zararlarının indirilmesi suretiyle bulunan değerdir. Yeniden değerlemeler, raporlama dönemi sonu (bilanço) tarihi itibariyle gerçeğe uygun değer kullanılarak bulunacak tutarın defter değerinden önemli ölçüde farklı olmasına neden olmayacak şekilde düzenli olarak yapılmalıdır." denmekte. iyice kafam karıştı. bir firma yeniden değerleme modelini seçiyorum ben diyerek bu işlemi gerçekleştiremezmi? gerçekleştiremez ise bu standartlar neden resmi gazetede yayımlanıyor? saygılar...

Alıntı denetçi Nickli Üyeden Alıntı
    bülent249 öncelikle teşekkür ederim. 4440189 a da sordum bu durumu ve yeniden değerlemenin kalktığını, enflasyon düzeltmesi ile artık kayıtlı değerlerin düzeltilebildiğini ve enflasyon düzeltmesi şartları oluşmadığı için böyle bir işlemin vergi mevzuatı açısından olamayacağını söylediler.
    ancak hala kafamda soru işaretleri kaldığı için araştırmaya devam ediyorum ve TMS 16 Maddi Duran Varlıklar başlıklı standartta ise maddi duran varlığın muhasebeleştirme sonrası ölçümü bölümünde "29.Bir işletme muhasebe politikası olarak Paragraf 30?daki maliyet modelini ya da Paragraf 31?deki yeniden değerleme modelini seçer ve bu politikayı ilgili maddi duran varlık sınıfının tamamına uygular." denmekte. maliyet modeli için ise "Bir maddi duran varlık kalemi varlık olarak muhasebeleştirildikten sonra, finansal tablolarda maliyetinden birikmiş amortisman ve varsa birikmiş değer düşüklüğü zararları indirildikten sonraki değeri ile gösterilir." denmekte ve yeniden değerleme modeli için ise "Gerçeğe uygun değeri güvenilir olarak ölçülebilen bir maddi duran varlık kalemi, varlık olarak muhasebeleştirildikten sonra, yeniden değerlenmiş tutarı üzerinden gösterilir. Yeniden değerlenmiş tutar, yeniden değerleme tarihindeki gerçeğe uygun değerinden, müteakip birikmiş amortisman ve müteakip birikmiş değer düşüklüğü zararlarının indirilmesi suretiyle bulunan değerdir. Yeniden değerlemeler, raporlama dönemi sonu (bilanço) tarihi itibariyle gerçeğe uygun değer kullanılarak bulunacak tutarın defter değerinden önemli ölçüde farklı olmasına neden olmayacak şekilde düzenli olarak yapılmalıdır." denmekte. iyice kafam karıştı. bir firma yeniden değerleme modelini seçiyorum ben diyerek bu işlemi gerçekleştiremezmi? gerçekleştiremez ise bu standartlar neden resmi gazetede yayımlanıyor? saygılar...
    UFRS ve TMS gibi kavramlar SPK ya tabi şirketlerin bilanço okuyucuları içindir. V.U.K. 'a göre bu işlemi yapamazsınız eğer firma SPK ya tabi ve firmanın gerçek durumunu göstermesi gereken bir ortakları varsa revize şekilde gösterebilir...

arsanın değerini arttırmak için ilgili tapu dairesine gidip tapu değerini rayiç bedel olrak gösterdikten sonra binde 6,6 damga vergisini yatırısanız eğer arsanın değeri rayiç bedele gelmiş olur.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sayın denetçi

Sayın formdaş bülent 249 yazdığı doğru sizin yaptığınız araştırmada doğru inşallah 2012 hazırlık yılı olacak ve 2013 yılı bizimde KOBİ UFRS uygulayacağımız yıl olacak ve orda gerekli düzeltmeler yapılacak yapılacak düzeltmelerden kaynaklanan gelir ve giderler özkaynakların altında muhasebeleştirilecek

ferhat
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
    KONKORDATO KOMİSERİ

Merhaba, daha önce de sorulmuş; arsa ya da binanın bilirkişi raporuyla tespit edilen değerine dair muhasebe kaydı yapılabilir mi?

Merhaba,

Bu mümkün ancak elde edilmesi planlanan faydanın bu işin maliyetine katlanılmasına değer olması lazım. Bu durum oluştuğuna göre aktifte bulunma süresinin iki yıldan fazla olduğunu düşünmekteyim. Bu durumda firma kendine fatura edebilir ve karını sermaye ye ekleyerek kurumlar vergisi istisnasından faydalanarak vergi yükünü de azaltarak elde edilmesi planlanan faydayı sağlayabilir.

Saygılarımla,
    Turgay Pösteki
    Adli Muhasebe Uzmanı
    Hile Denetçisi
    S.M.M.M

SN.UZMAN teşekkür ederim, firma aktifinde bulunan binayı; raporla belirlediği güncel bedel üzerinden yine kendisine satış yapabilir mi? doğru anladım sanırım. Uygulama alanı var mı? kanunen ve usulen sakıncalı bir durum mu?

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Bu konuda Şükrü Kızılot hocanın 18.09.13 tarihli Hürriyet gazetesindeki köşe yazısını okumanızı öneririm.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)