kamu işçi maaş

Konu: İthalat Muhasebesi

İthalat Muhasebesi

yurtdışından iplik getiren firma gümrükleme işlemi yapmadan bize devir faturası kesti bizde bu devir faturasıyla gümrükten malı çektik

örnek: A firması 50.000 usd kur 1.60 kdv siz devir faturası kesmiş
    firmamızda 50.000 usd 1,65 tl gümrük beyannamesiyle 6600 gümrükte kdv ödemiş malı çekmiş

devir faturasının kaydı
    157 hs 80.000
    320 hs 80.000

mal gümrükte çekilirken
    159 hs 82500
    157 hs 80.000
    159 hs kur farkı 2.500
    bütün giderler 159 toplandıktan sonra 150 hs virman edilerek kapatılmaktadır.

sorular: 1 kayıtlar dogrumudur.
    2-ihracatlar için indirilecek kdv listesinde devir alınan faturaların bilgileri yazılıyor nedeni ise devir kesen firmanın bilgileri yazıyor beyanname numarası yazdığımızdan vergi no uyuşmadığı için kabul etmiyor çünkü vergi no 1111111111 geçmemiz gerekiyor
    3-ba bs de devir kesilen faturayı bildiriyoruz beyannamedeki rakamı değil nedeni gümrük beyannamesini bildirirsek karşı tarafla tutmayacak

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: İthalat muhasebesi

Alıntı furkan yasar Nickli Üyeden Alıntı
    yurtdışından iplik getiren firma gümrükleme işlemi yapmadan bize devir faturası kesti bizde bu devir faturasıyla gümrükten malı çektik

örnek: A firması 50.000 usd kur 1.60 kdv siz devir faturası kesmiş
    firmamızda 50.000 usd 1,65 tl gümrük beyannamesiyle 6600 gümrükte kdv ödemiş malı çekmiş

devir faturasının kaydı
    157 hs 80.000
    320 hs 80.000

böyle değil

böyle olmalı

159-mal bedeli
    nakliye
    hammaliye

191-İnd.Kdv (güm.ödenen Kdv)

320-
    102/103 vs.-Güm.Kdv için yapılan ödeme

Ayrıca Gümrükten malı çekerken ödediğiniz KDV sizin için İnd.KDV'dir

mal gümrükte çekilince
    150 hs 82500
    159 hs kur farkı 2.500

bütün giderler 159 toplandıktan sonra 150 hs virman edilerek kapatılmaktadır.

sorular:
    1- kayıtlar dogrumudur.

-Doğrudur

2-ihracatlar için indirilecek kdv listesinde devir alınan faturaların bilgileri yazılıyor nedeni ise devir kesen firmanın bilgileri yazıyor beyanname numarası yazdığımızdan vergi no uyuşmadığı için kabul etmiyor çünkü vergi no 1111111111 geçmemiz gerekiyor

Evet çünkü o firma stok ayarlaması yabilmek için çift fatura kullanıyor.(Yakalanırsa.....)

3-ba bs de beyannamedeki rakamı değil nedeni gümrük beyannamesini bildirirsek karşı tarafla tutmayacak

devir kesilen faturayı bildiriceksiniz bu doğru

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Evet çünkü o firma stok ayarlaması yabilmek için çift fatura kullanıyor.(Yakalanırsa.....) ???????
    Sayın Ferhat, Bahsedilen şekilde ithalatı bende sürekli yapıyorum. Yapılan işlemin stok ayarlaması için çift fatura kullanılması ile uzaktan yakından ilgisi yok. A ithalatçı firması 1000 Ton X malını yurtdışından getirip gümrüklü antrepoda kati ithalatını yapmadan bekletiyor. Yurtiçindeki B firması bu malın 100 tonluk kısmını almak istediğinde, A firması 100 tonluk malın faturasını B firmasına kesiyor. Ayrıca gümrük müdürlüğünden 100 tonluk malın B firmasına devredildiğine dair izin alınıyor. Bundan sonra B firması normal ithalat yaparak (vergilerini ödeyerek) işlemi tamamlıyor.
    Saygılarımla,

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Sevgili bülent 249

Benim amacım sizi veya sizin gibi dürüst çalışanları örnek vermek değildir.Siz bir istisna olabilirsiniz.Ama %90 bu şekilde bu amaçla onu kastettim.Siz üzerinize alınmayın.

Saygılar FERHAT

öncelikle verilen bilgilerden dolayı meslektaşlarıma teşekkür ederim.

konuyu toporlarsak
    1-muhasebe kayıtlarına göre devir anında kesilen faturadaki mal 157 değil 159 hesaba atılması gerktiğini gümrükten çekerken malı direkt 150 hesaba atılmasını
    normal ithalatta bütün giderleri 159 hs toplayıp 150 hs çekiyoruz

2-gümrük bey malı çekerken ödenen kdv indirilecek kdv listesine yazdıgımız zaman şöyle bir problem çıktı
    a firması vergi no 3883883883 işlem ithalatsa beyanname numarası yazdıgımız zaman kabul eymedi.bizde devir kesilen fatura ve gümrükte ödediğimiz kdv yurt içi mal aldıgımız gibi bildirince kabul etti.

a 3883883883 kdv matrah kdv 11160100ım yazılınca kabul etmedi
    a 3883883883 kdv matrah kdv yazınca kaydetti

3-burda devir kesilen faturaların ba bs kesildiği tarihte bildirimde bulunuyoruz.
    indirilecek kdv listesine faturanın kesildiği ay ekim malın gümrükten çekim ayı kasım ise indirilecek kdv listesinde
    kasım listesinde bildiriyoruz evrağın tarhi verginin ödendiği tarih mi yoksa devir kesilen fat tarihi mi yazılmalı ne yapılması gerekiyor

Ferhat Bey,

BA da devir faturasındaki rakamı bildireceksiniz demişsiniz bu konuyla ilgili net bir şey bulamadım. 396 sıra nolu tebliğde "İthalat işlemlerinin form Ba ile bildirilmesinde Gümrük Beyannamesi giriş tarihi, ihracat işlemlerinin form Bs ile bildirilmesinde ise, fiili ihracatın gerçekleştiği tarih dikkate alınacaktır" denmesine atıfta bulunarak alıcı taraf, ithalat tarihindeki rakamı beyan etmesi gerektiğini söyler, Ben ise kestiğim devir faturasını beyan ettim. Değerli yorumlarınızı rica ederim.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı merit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ferhat Bey,

BA da devir faturasındaki rakamı bildireceksiniz demişsiniz bu konuyla ilgili net bir şey bulamadım. 396 sıra nolu tebliğde "İthalat işlemlerinin form Ba ile bildirilmesinde Gümrük Beyannamesi giriş tarihi, ihracat işlemlerinin form Bs ile bildirilmesinde ise, fiili ihracatın gerçekleştiği tarih dikkate alınacaktır" denmesine atıfta bulunarak alıcı taraf, ithalat tarihindeki rakamı beyan etmesi gerektiğini söyler, Ben ise kestiğim devir faturasını beyan ettim. Değerli yorumlarınızı rica ederim.
    Sn.Merit bahsettiğiniz işlemleri bende yapıyorum. Devir yoluyla ithal edilen malların bildiriminde net bir şey yok. Bazı firmalarla faturaların tarihine göre bazıları ile de GB tarihine göre dönem ve tutar mutabakatı yapıp bildiriyorum. Doğru olup olmadığından emin değilim ancak BA ve BS formlarında aynı dönemde bildirilmiş oluyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)