taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree1Beğeni

Konu: Amortisman Süresi Dolmuş Demirbaşlar

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fiili olarak yok olmuş derken,bulunamıyor ve nerde olduğu bilinemiyor diye anlıyorum.Bu durumda ilgili sabit kıymetin ileride satılabileceği de düşünülemeyeceğinden , benim görüşüm, emsal bedel dikkate alınarak fatura düzenlemek suretiyle kayıtlardan çıkarılabileceği yönündedir.Tabi buna dayanak teşkil etmesi açısından işyerinde sabit kıymet tesbit tutanağı düzenlenmesinde de fayda var.

Mesela buna benzer bir başka görüşte şöyle;
    Aynen alıntı yapıyorum;
    "Tek Düzen Hesap Planı uyarınca, kullanılma olanağı kalmayan, hurda olarak ayrılması gereken sabit kıymetlerin "294 Elden Çıkarılacak Stoklar ve Maddi Duran Varlıklar" hesabında; bunların birikmiş amortismanlarının da yine Tek Düzen Hesap Planında yer alan "299 Birikmiş Amortismanlar" hesabında izlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde 294 hesaba alınan sabit kıymetlerin kullanılabilir durumda satılmasının söz konusu olduğu durumlarda emsal bedeli üzerinden, hurda olarak satılmasının söz konusu olduğu durumlarda ise hurda değeri üzerinden satışı yapılıp, bu hesaplar kullanılarak aktiften çıkartılması ve oluşan kar veya zararın gelir tablosu hesaplarına yansıtılması gerekir."Sezgin Özcan.
    Sabit kıymet tamamen yok olmus satılabilecek hurda değer bile yok bardak kırılmış çarşaflar perdeler eskidiği için atılmış 20 sene önceki varlıklar ama malesef hala bilançoda

Fiili olarak yok olmuş derken,bulunamıyor ve nerde olduğu bilinemiyor diye anlıyorum.Bu durumda ilgili sabit kıymetin ileride satılabileceği de düşünülemeyeceğinden , benim görüşüm, emsal bedel dikkate alınarak fatura düzenlemek suretiyle kayıtlardan çıkarılabileceği yönündedir.Tabi buna dayanak teşkil etmesi açısından işyerinde sabit kıymet tesbit tutanağı düzenlenmesinde de fayda var.

Mesela buna benzer bir başka görüşte şöyle;
    Aynen alıntı yapıyorum;
    "Tek Düzen Hesap Planı uyarınca, kullanılma olanağı kalmayan, hurda olarak ayrılması gereken sabit kıymetlerin "294 Elden Çıkarılacak Stoklar ve Maddi Duran Varlıklar" hesabında; bunların birikmiş amortismanlarının da yine Tek Düzen Hesap Planında yer alan "299 Birikmiş Amortismanlar" hesabında izlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde 294 hesaba alınan sabit kıymetlerin kullanılabilir durumda satılmasının söz konusu olduğu durumlarda emsal bedeli üzerinden, hurda olarak satılmasının söz konusu olduğu durumlarda ise hurda değeri üzerinden satışı yapılıp, bu hesaplar kullanılarak aktiften çıkartılması ve oluşan kar veya zararın gelir tablosu hesaplarına yansıtılması gerekir."Sezgin Özcan.
    Bir de sabit kıymet tespit tutanağını yönetim kurulu kendisi düzenleyebile mi tescil yada takdir komisyonu kararı gerekir mi teşekkür ederim

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yani şöyle söyleyebilirim.Sanıyorum otel tarzı bi işyeri burası.Bardağın çarşafın vs.tesbiti ve sayımı da çok zor olacağı için,tutanakla sayımı ve tesbiti de çok zor.Bu aşamada buna da gerek yok diye düşünüyorum.
    Ben şahsen böyle durumlarda işletmeden çekilmesi anlamında bu işlemi faturaya bağlarım.Cüzi de olsa 10-20 her ne ise fatura keserim,oluşabilecek zararıda KKEG kaydı atar bitiririm.
    Ama mesela biraz önce tekrar bir arama yaptığımda aşağıdaki sayfada benzer konu tartışılmış.Ters kayıtla kapatılabileceğine dair yorumlarda yapılmış.
    Fiilen Olmayan Demirbaşlar
    Bu aşamada kararı size bırakıyorum.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Yani şöyle söyleyebilirim.Sanıyorum otel tarzı bi işyeri burası.Bardağın çarşafın vs.tesbiti ve sayımı da çok zor olacağı için,tutanakla sayımı ve tesbiti de çok zor.Bu aşamada buna da gerek yok diye düşünüyorum.
    Ben şahsen böyle durumlarda işletmeden çekilmesi anlamında bu işlemi faturaya bağlarım.Cüzi de olsa 10-20 her ne ise fatura keserim,oluşabilecek zararıda KKEG kaydı atar bitiririm.
    Ama mesela biraz önce tekrar bir arama yaptığımda aşağıdaki sayfada benzer konu tartışılmış.Ters kayıtla kapatılabileceğine dair yorumlarda yapılmış.
    Fiilen Olmayan Demirbaşlar
    Bu aşamada kararı size bırakıyorum.
    Çok teşekkür ederim. Bir şey daha sorsam fiili olanlari degil de fiili suresi dolmuş ve artık kullanımda olmayan demirbaslar şunlardır diyerek tutanak tutsak olur mu çünkü var olanı tespit çok zor

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Gülayşe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim. Bir şey daha sorsam fiili olanlari degil de fiili suresi dolmuş ve artık kullanımda olmayan demirbaslar şunlardır diyerek tutanak tutsak olur mu çünkü var olanı tespit çok zor
    Merhaba
    Şöyle birşey yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
    1- İşletmede mevcut demirbaşların sayımı yapılarak bir listesini çıkarırsınız.(kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın işletmede mevcut ne varsa)
    2- Sonra bunları kendi içinde ayırırsınız.Aktif kullanılan,kullanılmayan.
    3- Kullanılanlar için herhangi birşey yapmanıza zaten gerek yok.
    4- Kullanılmayanlar için (tercihen) yukarıda yaptığım alıntıda belirtilen hesap planına virman yaparak bunları bu hesaplarda ayrıca takip edersiniz.
    5- Listede hiç yer almayanları ise (artık yok olan) yine tercihen (ben fatura düzenlemekten yanayım) ister fatura ile ister ters kayıtla (size kalmış) kayıtlardan çıkarırsınız.
    Böylece sabit kıymetleri netleştirmiş olursunuz.Hazırlanacak sabit kıymet listesinin altına da yönetim kurulu veya işletme yetkilisi kaşe imza yapar olur biter.

Ben böyle düşünüyorum.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)