taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree1Beğeni

Konu: Amortisman Süresi Dolmuş Demirbaşlar

Amortisman Süresi Dolmuş Demirbaşlar

Amortisman süresi dolduğu halde aktifte bekletilen demirbaşlar ya da
    amortisman süresi dolması gerektiği halde geçmişte 1-2 kere amortisman ayrılıp zarar çıkmasın diye amortismanı bekletilen demirbaşlar ya da
    amortisman süresi dolan işletmede kullanılmaya devam eden fakat aktif temizliği amacıyla kayıtlardan çıkarılmak istenen demirbaşlar.

Hem süresi dolan hem kullanılmayanları ters kayıtla kapatırız, bu konuda sorun yok.
    Fakat diğerleri için ne önerirsiniz?

Ynt: Amortisman Süresi Dolmuş Demirbaşlar

geçmişte amortismanı ayrılmayan yılların amortismanını cari dönemde ayırıp KKEG olarak yazmaktan başka bir çözüm gelmiyor aklıma. herhangi bir incelemede bir tereddüt hasıl olur mu ya da kabul edilir mi?

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Selamlar
    Öncelikle bir duran varlığı amortismanı dolsun veya dolmasın ters kayıtla kapatmak doğru değildir. ters kayıtla kapatmak o duran varlığı aktiften tamamen yok etmek demektir.Yok etme işlemi de böyle olmaz.Amortismanı dolmuş duran varlıklar aktifte iz bedeliyle kalmak zorundadır.Aktiften de düşürmek isterseniz ya hurdaya ayırabilir ya da bir bedelle fatura çıkışı yaparsınız.fatura çıkışını da firma sahibi veya müdür adına çıkış yapabilirsiniz.Fakat işletmede halen duran veya kullanılan bir duran varlığı ters kayıtla yok etmek yanlıştır.

Önceki yıllarda ayrılmamış bir amortismanın cari yılda ayrılarak KKEG yapılmasıda bana göre gereksiz bir uygulamadır.Gidere yazıp daha sonra KKEG olarak matraha dahil etmek gereksiz bir işlemdir.Satış veya aktiften çıkış esnasında değişen bir şey olmayacaktır.Ama derseniz ki mali tablolarda duran varlık ve amortisman hesaplarımız örtüşsün,aynı değeri versin (ki vermez,iz değer farkı kalır) derseniz bu varyasyonu yapabilirsiniz.

Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Ben bu konuyu çok araştırdım. İlk kez net cevap alıyorum.
    Ters kayıt konusunda genelde kem küm diyorlar, ama netlik yok.
    Peki KKEG konusunda, amortisman ayırma zorunluluğu varken ayırmamak yanlışken, bunun yerine kanuna uymuş olmak için zararın neresinden dönülürse kardır misali, cari dönemde tamamını ayırmalıyım diye düşünmüştüm. Ama yine de bir anlamı olmuyorsa gereksizdir.
    Teşekkür ediyorum.

Selamlar,
    Cevap sizi tatmin etmişse ne mutlu bize.
    Amortisman ayırmak normal işletmeler için bir zorunluluk değildir bir keyfiyettir.O yüzdendir ki geçmiş yıllarda ayrılmayan amortismanların artık ayrılma hakkı kaybolmuştur.Satış esnasında o an ne kadar amortisman ayrılmışsa geri çekilir,kar veya zarara ulaşılır.Burada bence asıl kanuna uymak ayrılmayan amortismanlara dokunmamakla olur.
    Saygılar
    Day-Dream bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler.

Duran varlığın amortisman suresi dolmuş fiili olarak ta aktifte yok ise aktiften yok edilmesi nasıl yapılır acaba yazınızda aktiften yok etme bu şekilde olmaz demissiniz ters kayıtla yani nasıl yapılacağı konusunda bilgi verirseniz çok memnun olurum teşekkür ederim

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar
    Öncelikle bir duran varlığı amortismanı dolsun veya dolmasın ters kayıtla kapatmak doğru değildir. ters kayıtla kapatmak o duran varlığı aktiften tamamen yok etmek demektir.Yok etme işlemi de böyle olmaz.Amortismanı dolmuş duran varlıklar aktifte iz bedeliyle kalmak zorundadır.Aktiften de düşürmek isterseniz ya hurdaya ayırabilir ya da bir bedelle fatura çıkışı yaparsınız.fatura çıkışını da firma sahibi veya müdür adına çıkış yapabilirsiniz.Fakat işletmede halen duran veya kullanılan bir duran varlığı ters kayıtla yok etmek yanlıştır.

Önceki yıllarda ayrılmamış bir amortismanın cari yılda ayrılarak KKEG yapılmasıda bana göre gereksiz bir uygulamadır.Gidere yazıp daha sonra KKEG olarak matraha dahil etmek gereksiz bir işlemdir.Satış veya aktiften çıkış esnasında değişen bir şey olmayacaktır.Ama derseniz ki mali tablolarda duran varlık ve amortisman hesaplarımız örtüşsün,aynı değeri versin (ki vermez,iz değer farkı kalır) derseniz bu varyasyonu yapabilirsiniz.

Saygılar
    Amortisman suresi dolmuş fiili olarak da yok olmus varlıklara ilişkin aktiften yok etmek nasıl yapılması gerekmektedir. Teşekkür ederim

Fiili olarak yok olmuş derken,bulunamıyor ve nerde olduğu bilinemiyor diye anlıyorum.Bu durumda ilgili sabit kıymetin ileride satılabileceği de düşünülemeyeceğinden , benim görüşüm, emsal bedel dikkate alınarak fatura düzenlemek suretiyle kayıtlardan çıkarılabileceği yönündedir.Tabi buna dayanak teşkil etmesi açısından işyerinde sabit kıymet tesbit tutanağı düzenlenmesinde de fayda var.

Mesela buna benzer bir başka görüşte şöyle;
    Aynen alıntı yapıyorum;
    "Tek Düzen Hesap Planı uyarınca, kullanılma olanağı kalmayan, hurda olarak ayrılması gereken sabit kıymetlerin "294 Elden Çıkarılacak Stoklar ve Maddi Duran Varlıklar" hesabında; bunların birikmiş amortismanlarının da yine Tek Düzen Hesap Planında yer alan "299 Birikmiş Amortismanlar" hesabında izlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde 294 hesaba alınan sabit kıymetlerin kullanılabilir durumda satılmasının söz konusu olduğu durumlarda emsal bedeli üzerinden, hurda olarak satılmasının söz konusu olduğu durumlarda ise hurda değeri üzerinden satışı yapılıp, bu hesaplar kullanılarak aktiften çıkartılması ve oluşan kar veya zararın gelir tablosu hesaplarına yansıtılması gerekir."Sezgin Özcan.

Burada bahsetmek istediğim gerçekten tükenmiş olması mesela çarşaf eskiyip yırtılmış atılmış mesela bardak kırılarak gerçekten yok ters kayit bu durumda mümkün mu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)