kamu işçi maaş

Konu: 1.sınıf mükellefiyet açılışı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    764

    1.sınıf mükellefiyet açılışı

    Yeni bir açılış yapılcak ve bilanço usülünde olcak. Yevmiye defteri ve envanter defteri bastırıcam.Defteri kebir zorunluluğu var mı ?onu da bastırmam gerekecek mi? aşaı yukarı noter masrfaım ne olur? yevmiye 50 syf düşünürsek?


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: 1.sınıf mükellefiyet açılışı

    Hem VUK,hem de TTK'ya göre defter-i kebir kullanmak zorundasınız. VUK madde 220'ye göre defter-i kebir tasdike tabi değil ancak TTK'ta göre yevmiye ve envanter ile birlikte defter-i kebiri de tasdik ettirmeniz gerekir. Bir de 50 sayfa biraz az değil mi,yetecek mi?
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2011
    Mesajlar
    1.478

    Ynt: 1.sınıf mükellefiyet açılışı

    Ek; defterlerde 100 sf kadar noter parası standarttır.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    764

    Ynt: 1.sınıf mükellefiyet açılışı

    teşekkürler

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: 1.sınıf mükellefiyet açılışı

    İlk ifade yanlış anlaşılmaya uygun olduğundan üzerinde düzeltme yapılmıştır.
    Şahıs işletmesi olması halinde defter tasdik ettirme açısından TTK hükümlerine tam olarak tabi olmayacağından, Defteri Kebir tasdik ettirmesine gerek bulunmamakla beraber , kullanılması zorunludur."
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  6. #6
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: 1.sınıf mükellefiyet açılışı

    Sayın Mohicans şahıs işletmelerinin TTK hükümlerine tabi olmadığı sonucuna nasıl vardınız? Tek kişi de olsa işletme TTK md 11 ila 14 arasındaki şartları taşıyorsa ticari işletmedir ve bu ticari işletmeyi kısmen de olsa kendi adına yöneten kişi tacir sayılır. Zaten tacir ve ticari işletme olamayacak kadar küçük olsa GVK md.9 uyarınca esnaf muaflığından yararlanır ve de defter tutmasına gerek kalmaz. Bence bilanço esasında defter tutmayı gerektirecek ölçüde bir durum varsa ortada; %99 olasılıkla ticari işletmenin mevcut olduğuna dair karine teşkil eder.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: 1.sınıf mükellefiyet açılışı

    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın Mohicans şahıs işletmelerinin TTK hükümlerine tabi olmadığı sonucuna nasıl vardınız? Tek kişi de olsa işletme TTK md 11 ila 14 arasındaki şartları taşıyorsa ticari işletmedir ve bu ticari işletmeyi kısmen de olsa kendi adına yöneten kişi tacir sayılır. Zaten tacir ve ticari işletme olamayacak kadar küçük olsa GVK md.9 uyarınca esnaf muaflığından yararlanır ve de defter tutmasına gerek kalmaz. Bence bilanço esasında defter tutmayı gerektirecek ölçüde bir durum varsa ortada; %99 olasılıkla ticari işletmenin mevcut olduğuna dair karine teşkil eder.
    Sayın Koray Bey, buradaki konu defter tasdik olduğu için bu ifade defter tasdike yönelik söylenmiştir.
    Buradaki ifade eksik kalmıştır. Amacı yanlış anlaşılmıştır. Doğru ifade tam olarak
    "Şahıs işletmesi olması halinde defter tasdik ettirme açısından TTK hükümlerine tam olarak tabi olmayacağından, Defteri Kebir tasdik ettirmesine gerek bulunmamakla beraber , kullanılması zorunludur."
    Bilindiği üzere; Türk Ticaret kanunun 66. maddesine göre tacirlerin tutmak zorunda oldukları defterler sayılmıştır.

    Buna göre;

    Tacir hükmi şahıs ise yevmiye defteri, defteri kebir, envanter defteri ve karar defteri;

    Tacir hakiki şahıs ise karar defteri hariç olmak üzere birinci bentte yazılı defterleri veya işletmesinin mahiyet ve önemine göre sadece işletme defteri tutmak zorunda oldukları hükme bağlanmıştır.

    Aynı kanunu 69. maddesinde, yukarıda 66. maddede sayılan defterlerin tasdik edilmesi gerektiği belirtilmiştir.


    Diğer tarafdan kapanış tasdiki yapılacak defter sayılmış ve TTK?nın 70. maddesinde yevmiye defterinin yeni senenin en geç Ocak ayı sonuna kadar notere ibraz edilip son kaydın altına noterce ?görülmüştür? ibaresi yazılarak mühür ve imza ile tasdik ettirilmesinin şart olduğu; 72. maddesinde ise envanter defterine geçirilen envanter ve bilançonun kurumlarda idare işlerine selahiyetli olan kimseler tarafından Mart ayı içerisinde imza ve notere ibraz olunacağı, noterin yapacağı muamele hakkında yevmiye defteri ile ilgili tasdik hakkındaki 70. madde hükmünün uygulanacağı hükme bağlanmıştır. Bu tasdik işlemleri uygulamada ?kapanış tasdikleri? olarak adlandırılmaktadır.
    Defteri kebir için ise böyle bir uygulama öngörülmemiştir.

    Yukarıda yazılı unsurlarıda dikkate alarak yine 66. maddeyide içine alarak ve devamında 69'u maddeyi özümseyerek olaya bakarsak ne demek istediğim daha net anlaşılır.
    Madde 69 - (Değişik fıkra: 11/06/2003 - 4884 S.K./1. md.) Şirket kuruluş aşamasında 66 ncı maddenin birinci fıkrasında yazılı defterler kullanılmaya başlanmadan önce tacir tarafından ticari işletmenin bulunduğu yerin ticaret sicili memurluğuna veya notere ibraz edilir. Bu defterler, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun defterlerin tasdikine ilişkin hükümlerinde yer alan bilgileri içerecek şekilde tasdik ve imza olunur. Sicil memuru veya noter, defterlerin kaç sayfadan ibaret bulunduğunu ilk ve son sayfaya yazarak resmi mühür ve imzasıyla tasdik eder. Noterlerce tasdik edilen defterlerin mahiyet ve adetleri ve bunların kime ait olduğu en geç yedi gün içinde ilgili ticaret sicili memurluğuna bildirilir. Şirketlerin müteakip yıl defterleri ile kullanılması zorunlu diğer defterler 213 sayılı Vergi Usul Kanununun defterlerin tasdikine ilişkin hükümlerine göre tasdik olunur.

    Sayın Koray Bey, Umarım daha net anlatabilmişimdir.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: 1.sınıf mükellefiyet açılışı

    Sayın Koray Bey, Yukarıdaki ifadelerde de görüleceği üzere net bir şekilde tacir denmemiş bunun yerine şirket veya şirketler ifadesine atıf yapmıştır. Diğer tarafdan tacirler için 213 sayılı Vuka atıf yapmış olduğundan dolayı bu ifadeler kullanılmıştır.
    Ancak diğer tarafdan Yeni Türk Ticaret Kanununa göre hem şirketler hem tacirler kanunda yazılı bulunan defterleri tasdik ettireceklerdir. Ancak bu husus 2013 yılında kullanılacak defterler için geçerli olacaktır.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Engelli Mükellefiyet Açılışı Hk.
    Konu Sahibi SinanN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 04.Kasım.2018, 16:46
  2. Mükellefiyet açılışı
    Konu Sahibi directtarget Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 06.Şubat.2012, 11:34
  3. 2.sınıf mükellefin 1.sınıf mükellefiyet sınırını aşması
    Konu Sahibi dnyn Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 03.Mayıs.2011, 18:47
  4. ikinci sınıf şube işyeri açılışı
    Konu Sahibi derelitütüncü Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 07.Şubat.2011, 12:21
  5. Mükellefiyet Açılışı
    Konu Sahibi tkank Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 25.Nisan.2007, 17:21

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36