kamu işçi maaş

Konu: Dövizli Cari Hesap Sözleşmesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    210

    Dövizli Cari Hesap Sözleşmesi

    Günaydın,

    Bir konuda fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.
    Hammadde tedariki yapan satıcı firma, tarafımıza "cari hesap sözleşmesi" adı altında bir sözleşme yolladı. Sözleşme içeriğindeki bir madde şu şekilde;

    "Satılan malın fiyatlandırması Euro cinsindendir. Bu nedenle satıcı malın fabrikadan çıktığı gün itibarı ile malın Euro bedelini X Bankası Euro satış kuru üzerinden faturalandırır. Alıcının mal bedelini Euro olarak ödemesi halinde hesap kapatılır. Ödediği Euro karşılığında; defterlerine satıcının kendisine kestiği TL. fatura bedeli kadar giriş yaparak kur farkı faturası doğmamasını sağlayacaktır."

    Bu madde yeralan uygulama mevzuata uygun mudur?

    Ödediğimiz Euro karşılığını, sözleşme gereği X Bankası Euro satış kuru üzerinden mi, yoksa TCMB kuru üzerinden mi deftere kaydetmek gerekir?

    çalışmak özgür kılar.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Dövizli Cari Hesap Sözleşmesi

    Sözleşmedeki x bankası kurunu alabilirsiniz.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  3. #3
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.798

    Ynt: Dövizli Cari Hesap Sözleşmesi

    Bu şekilde sözleşme yapılabilir. Ancak x bankasının kuru üzerinden ifadesi pratikte bir çok karışıklığa yol açar. Takibi zordur.En sağlıklı yol merkez bankası kurlarını esas almaktır. Döviz alış, satış veya efektif alış, satış kuru alınırsa ayakları daha yere basan somut bir anlaşma olur.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.412

    Ynt: Dövizli Cari Hesap Sözleşmesi

    Bu konuda en sağlıklı yol alıcı ile satıcının kur konusunda anlaşmalrıdır. Burda da X bankası kuru ile demek en sorunsuz yoldur. Çünkü transferler de sanırım o banka üzerinden gerçekleşektir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    210

    Ynt: Dövizli Cari Hesap Sözleşmesi

    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Bu konuda en sağlıklı yol alıcı ile satıcının kur konusunda anlaşmalrıdır. Burda da X bankası kuru ile demek en sorunsuz yoldur. Çünkü transferler de sanırım o banka üzerinden gerçekleşektir.
    Üstat,

    Aslında ödemeler euro çekle yapılmaktadır. Bu durumda, KDV 105 Seri No'lu Genel Tebliğ hükümlerine göre lehte/aleyhte kur farkı faturalaşması yapılıyor.

    Ancak benim kafama takılan nokta şu oldu: Şayet, döviz havalesi yapsak, o gün için yayımlanan TCMB kurunu kullanmamız gerekmez miydi?

    Gelen fatura; 80.000,00 Euro karşılığı, X Bankası kuru gereği 150.000,00-TL. olarak düzenlenmiş.
    Giden havale de 80.000,00 Euro ama TCMB kuru gereği 147.000,00-TL. olarak muhasebeleştirilse daha sağlıklı olmaz mı?
    çalışmak özgür kılar.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Dövizli Cari Hesap Sözleşmesi

    Bunu bir örnek yardımıyla VUK.3. maddesinide gözeterek açıklamaya çalışalım,
    Şöyleki;
    Y Satıcısından 100.000 TL Borç olduğunu varsayalım (X kuru 2,5) 40.000,00-Euro
    ve bu tutarı aynı gün X Bankası TL hesabınızda bulunan 100.000,00-TL ile ödendiğini varsayalım.
    X Bankası kuru kullanılarak (kur euro 2.5) (merkez kuru 2.4) döviz hesabınıza 40.000,00-Euro (merkez kuru 2.4 karşılığı 41.666,66 Euro) geçtiğini ve bu tutarın aynen satıcıya ödendiğini varsayım.
    Buna göre
    x bankası kuruna göre işlem yapılsaydı herhangi bir kur farkı oluşmayacaktı. Merkez bankası kuruna göre işlem yaparsanız, satıcı hesabında aleyhinize 3.998,40-TL kur farkı oluşacaktı. Banka Döviz hesabınızda da 3.998,40-TL leyhinize kur farkı oluşacaktı. SAtıcı kur farkı faturası keseceğinizden durduk yere kdv ödeyecektiniz.
    Buna göre euro ve TL cinsinden hesaplarınız şöyle olacaktı;
    X TL bankası 0,00TL
    X euro Bankası 0 euro karşılığı 0 TL olması gerekirken (-1666,66 euro karşılığı TL olacaktı)
    x satıcında (+1666,66 euro karşılığı TL oalcaktı)
    doğrusu olan x bankası kurunua göre hareket etmenizdir. (Yukarıdaki işlemler aslında TL cinsinden farklılığa yol açmaktadır. Ancak işlemlerin tam olarak anlaşılması için euro cinsinden olay anlatılmıştır.)
    Kolay gelsin.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.412

    Ynt: Dövizli Cari Hesap Sözleşmesi

    Ticari hayatta sözleşme serbestisi vardır.
    Yani kuru iki taraf kendi aralarında belirleyebilirler.
    Banka kuru kullanılması pratik olur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Dönem Sonu Dövizli Cari Hesap Değerlemesi
    Konu Sahibi onadron Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Şubat.2019, 09:07
  2. Dövizli Cari Kur Farkı
    Konu Sahibi karakartal75 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Ocak.2016, 12:19
  3. Dövizli Cari
    Konu Sahibi cem karaca Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 12.Ekim.2015, 17:50
  4. Dövizli Kredilerde 381 hesap
    Konu Sahibi Kızıldereli Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Mart.2009, 10:00
  5. Dövizli Hesap Mutabakatları
    Konu Sahibi TAMER00 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 17.Temmuz.2007, 12:02

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36