kamu işçi maaş

Konu: Agi Muhasebe Kaydı

Agi Muhasebe Kaydı

agi çıkalı çok oldu ama ben daha yeni gördüm bunu yapanı. agi tutarı kadar 136 yı borçlandırmadaki mantık nedir? 136 diğer çeşitli alacaklar. şirketin kimden alacağı doğuyorda bu hesap kullanılıyor? bu hesabın amacı belli! 360 ı agi kadar eksik yazsan kime ne zarar?

Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Agi Muhasebe Kaydı

Selamlar
    Bence 136 hesabının kullanılması doğrudur."şirketin kimden alacağı doğuyor" diyorsunuz..Personele ödediği agi tutarı kadar vergi dairesinden alacağı doğuyor.Haliyle bu alacakta 136'da takip ediliyor.
    Çeşitli forum sitelerinde 136 yerine 360 hesabını borçlandırarakta kayıt yapılabileceğine dair örnekler var.Fakat ağırlık olarak 136 kullanılmaktadır.Bana görede bu hesabın kullanılması doğrudur.

360'ı agi kadar eksik yazmak ise muhasebe ilkelerine aykırıdır. (Tam açıklama) Muhasebe kayıtlarında hesaplar kendi aralarında mahsuplaşılarak sadece mahsup kalanı gösterilemez. Eğer 360'ı bu kadar eksik yazmak istiyorsanız, borç ve alacağına da tutarları girmelisiniz ki kebir detayında bakiye ortaya çıksın.Yani borç ve alacak tutarlarını açıkça göstermelisiniz.

Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sayın Twolf

Bu yazdıklarınıza katılıyorum.Çok doğru

Haliyle bu alacakta 136'da takip ediliyor.
    Bana görede bu hesabın kullanılması doğrudur.136 hesap

360'ı agi kadar eksik yazmak ise muhasebe ilkelerine aykırıdır. (Tam açıklama) Muhasebe kayıtlarında hesaplar kendi aralarında mahsuplaşılarak sadece mahsup kalanı gösterilemez.

En çok beğendiğim cümleleri boyadım
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
    KONKORDATO KOMİSERİ

arkadaşlar anlattıklarınız tamamen kitap açıklaması. tam açıklama vb gibi terimlere vurgu yaparak tezinizi savunuyorsunuz ama bugün sizin muhasebe kayıtlarınızı inceleyen denetmen sadece hangi hesapları kullanmışsınız ona bakmıyor. onun yanında buna dayanak teşkil eden bordronuzada bakıyor ve bu rakamın toplamı bordronuzda çok açık şekilde görünüyor. 360 a toplamı yazıp sonra 360 dan agi kadar mahsup yapma görüşünüz gayet mantıklı. ama 136 hesap vergi dairesinden alacak gibi düşünmek açıkcası pek mantıklı gelmiyor. önce vergi dairesine beyan edip sonra işçiye ödesek ve bunu vergi dairesinden talep etsek tamam ama 20 gün içinde işçiye ödeyeceğimizi varsayarsak ve stopajı da 26 sında ödüyosak ortada ben bir alacak göremiyorum. 136 hesabın mantığı belli.
    Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ben agi'leri 360 hesabın alt hesaplarında takip ediyorum.
    Ücret tahakkukunda; 360.10 Gelir Verg.Stop. 1.000 (a) 360.90 AGİ 100 (b) diğer hesapları dahil etmedim.
    Sonra 360.10 100 (b) / 360.90 100 (a) şeklinde

136 Hesap yerine 193 Peşin Öd.Vergi ve Fonlar hesabının altında AGİ takibi yapıyoruz.
    Şefkatli ol! Herkes zor bir hayat mücadelesi veriyor.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı miller57 Nickli Üyeden Alıntı
    136 Hesap yerine 193 Peşin Öd.Vergi ve Fonlar hesabının altında AGİ takibi yapıyoruz.
    193 hesabın açıklamasını okursanız bu hesabın kesinlikle uygun olmadığını görebilirsiniz.

Kesinlikle 136.Diğer Çeşitli Alacaklar olmalı.Vergi dairesinden iade istediğimiz alacakları 136 nolu hesapta takip ediyoruz.Bu da bir nevi vergi dairesinden alacaktır.Gelir vergisinden mahsup edilmek üzere 136 nolu hesapta takip edilmesi uygundur.193.Peşin Ödenen Vergi ve Fonlar ile alakası yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)