kamu işçi maaş

Konu: Satılan Ticari Mallar Maliyeti

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2009
    Mesajlar
    94

    Satılan Ticari Mallar Maliyeti

    Arkadaşlar Merhaba,

    2. Dönem satılan ticari mallar maliyetinin kaydını [621(b)/153(a)] ve yansıtma kayıtlarını yaparken, bir önceki dönemde yaptığım kayıtları siliyorum. Ancak bu şekilde yapmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. 1. dönem kayıtlarından sonra defterlerin yazıldığını düşünürsek geriye dönük kayıt silmek imkansız hale geliyor. Bu kayıtları ne şekilde yapabiliriz? Sizler nasıl yapıyorsunuz?

    Saygılar...


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Satılan Ticari Mallar Maliyeti

    1.dönemi silmenize gerek yok ki. 2.dönem için (3-6 aylar) fiili ve kaydi envanter karşılaştırmasını yapıp, 2.dönem için STMM'yi hesaplayıp 621/153 kaydını yaptığınız zaman, kümülatif olarak 621 ve 153 hesaplar doğru tutarları gösterecektir.

    Diğer taraftan geçici vergi dönemleri için fiili envanter yapmanız zorunlu olmayıp, yukarıda belirttiğim hesapmaları sadece kaydi envanter üzerinden de yapabilirsiniz.

    217 nolu GVK Genel Tebliği madde 32;

    "32. Bilindiği üzere, yıllık beyanname ile beyan edilen kazançların tespitinde, mükelleflerin, mal mevcutlarını fiilen saymak, ölçmek veya tartmak suretiyle belirlemeleri gerekmektedir. Ancak, Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 120 nci maddesi hükmü, geçici vergi matrahının hesaplanmasında dönem sonu mal mevcutlarının kayıtlar üzerinden tespit edilmesine imkan tanımıştır. Dolayısıyla geçici vergiye esas kazançlarının tespitinde mükellefler, dönem sonu mal mevcutlarını kaydi olarak tespit edebilme imkanına sahiptir. Bununla birlikte, dileyen mükellefler dönem sonu mal mevcutlarını fiili envanter yapmak suretiyle belirleyebileceklerdir."
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2009
    Mesajlar
    94

    Ynt: Satılan Ticari Mallar Maliyeti

    Üstad teşekkür ederim.

    Saygılar...

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mart.2009
    Mesajlar
    94

    Ynt: Satılan Ticari Mallar Maliyeti

    Üstad bir de şunu sormak istiyorum;

    3-6. dönemler arasını dikkate aldığımızda satıştan iadelerin çok fazla olduğunu varsayalım. Yani 3-6. aralığındaki satışlarımızdan daha fazla olduğunu varsayalım. Bu durumda ilgili aralıkta stmm eksi bakiye verecek. Kümülatifi tutturmak için bunun kaydı 153(b)/621(a) şeklinde mi olacak?

  5. #5
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Satılan Ticari Mallar Maliyeti

    Sanırım bir yanlış anlaşılma var, aralıklı envanter yönteminde STMMM hesaplanırken 610 SATIŞTAN İADELER hesabı dikkate alınmaz, çünkü zaten iade edilen mallar DSS içinde yer alacaktır. Formülü tekrar hatırlatmak gerekirse.

    STMMM=DBS+DİA-DSS

    Şöyle düşünelim satıştan iade yapıldığında 610/120 gibi bir kayıt yapıyoruz, dikkat ederseniz aralıklı envanterde 153'ü dönem içinde kullanmıyoruz satıştan iadelerde, bu nedenle bir problem olmayacaktır.

    Satıştan iade durumunda 610'u ancak ve ancak sürekli envanter yönteminde kullanırız ki, zaten bu yöntemi uygulayabiliyorsak her dönem sonunda ayrıca STMM hesaplamak gibi bir derdimiz de kalmıyor.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mart.2009
    Mesajlar
    94

    Ynt: Satılan Ticari Mallar Maliyeti

    Teşekkür ederim üstad...

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ekim.2011
    Mesajlar
    80

    Ynt: Satılan Ticari Mallar Maliyeti

    teşekkürler.

    bu tebliği ilk defa görüyorum elinize sağlık.

    217 nolu GVK Genel Tebliği madde 32;

    "32. Bilindiği üzere, yıllık beyanname ile beyan edilen kazançların tespitinde, mükelleflerin, mal mevcutlarını fiilen saymak, ölçmek veya tartmak suretiyle belirlemeleri gerekmektedir. Ancak, Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 120 nci maddesi hükmü, geçici vergi matrahının hesaplanmasında dönem sonu mal mevcutlarının kayıtlar üzerinden tespit edilmesine imkan tanımıştır. Dolayısıyla geçici vergiye esas kazançlarının tespitinde mükellefler, dönem sonu mal mevcutlarını kaydi olarak tespit edebilme imkanına sahiptir. Bununla birlikte, dileyen mükellefler dönem sonu mal mevcutlarını fiili envanter yapmak suretiyle belirleyebileceklerdir."

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Satılan Ticari Malın Maliyeti
    Konu Sahibi anakin Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 06.Temmuz.2018, 08:29
  2. Satılan Ticari Mallar Maliyeti Hk.
    Konu Sahibi yasmaliye Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 16.Şubat.2016, 14:03
  3. Satılan Ticari Mallar Maliyeti Ve Gelir Tablosu
    Konu Sahibi f@tih Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 09.Şubat.2012, 17:29
  4. Satılan Mamul ve Ticari Mallar Maliyet Tablosu
    Konu Sahibi NEŞE79 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Ocak.2009, 14:34
  5. 621-Satılan Ticari Malın Maliyeti
    Konu Sahibi metyo Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 06.Ağustos.2007, 11:48

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36