kamu işçi maaş

Konu: Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2012
  Mesajlar
  33

  Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

  Sayın Üstadlarım Bilmediğim iki konu hakkında tecrübelerinize ve yardımlarınıza ihtiyacım var şimdiden teşekür ederim.

  Firmaya kayıtlı Ruhsat bilgilerinde Münübüs geçen ve kullanım amacu Yolcu Nakli Hususi kayıtlı bir aracın 2012 yılına ait 1.ve 2. dönem Motorlu Taşıtlar Vergisi cezalı bir şeklide ödenmiştir. Bu işlemi muhasebe kaydının nasıl yapılacağı konusunda bilgilrtinize ihtiyacım var.
  MTV yi Kanunen kabul edilemeyen giderleremi atmamız gerekir.yada hiç bir işlemmi yapılmayacak yani kasadan çıkışı hangisi hesapta takip edilecek


  Diğer bir konu ise İş yerinin Faturasız olarak Makbuz karşılığı site yönetimine ödemiş olduğu aidatın kasa kaydının hangi hesapta takip edileeği ve KDV indiriminden yararlanabilecekmiyiz
  Saygılarımla


 2. #2
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.964
  Selamlar
  Firmanın esas faaliyet alanını bilmemekle beraber,ruhsatta Minibüs ve yolcu nakli belirtildiğine göre bu araç ticari mahiyettedir.Dolayısıyla mtv direk giderdir.Sadece ödenen ceza kkeg ye atılır.
  Ben kkeg'leri nazım hesaplarda takip ederim.Önce ödenen tutarın tamamını vergi-resim-harçlar hesabına alır,ceza kısmına ise nazım hesap kaydı yaparım.Örneğin 1000 liralık makbuzun 900 lirası vergi 100 lirası ceza ise

  760 1000,00 (kendi gider kaleminiz hangisi ise)
  100 1.000,00 (hangi hesaptan ödeme yapmışsanız)
  -------------//-----------
  900/950 100,00
  901/951 100,00
  ---------//----------------

  2.sorunuzda ise,
  Zaten site aidatları genelde makbuz karşılığı tahsil edilir. Fakat site aidatı dediğinize göre şöyle anlıyorum.bu kişi taşımacılık faaliyeti yapmakta ve ikamet adresini işyeri olarak göstermektedir.Bu durumda site aidatı ticari faaliyetin devamlılığı açısından tartışılır.Kesin kanaatim olmasa da gidere atılabileceğini düşünüyorum.Bu makbuzlarda kdv olmaz ve gider kalemleri altında "kira ve aidat giderleri" başlığında kaydedilebilir.

  Saygılar

  Not: Bu arada defter türünü belirtmediniz.Verdiğim örnek bilanço defterleri içindir.2.sınıf defterde kayıt nizamı daha farklıdır.
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2012
  Mesajlar
  33
  Sayın hocam faaliyetin konusunu yazmadığım için özür dilerim firmanın faaliyet konusu elektronik eşya toptan satışı herhangi bir taşımacılık söz konusu değil ama araş personellerin kendi bünyesinde servisini ve kendi işlerininde kullanılmaktadır. Diğer gider makbuzu ise irtibat bürusu yada şube anlamında faalliyet österen bir yerin aidatıdır.
  Saygılarımla

 4. #4
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.964
  Tşk.ederim şu an biraz daha anlaşılır oldu. Söylediğim gibi,defterin bilanço olduğunu düşünürsek bahsettiğim kayıtlar uygundur. Aidat konusunda ise ortada kiralanan ticarethane olduğundan bu aidat makbuzu kdv olmaksızın 7'li gider hesabı altında "ortak giderlere katılım payı" alt başlığında giderleştirilebilir. Saygılar
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 5. #5
  koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  3.826
  MTV ile ilgili bir yanlış anlaşılma var gördüğüm kadarıyla. MTV'de gider kaydedilememe hali MTVK md.14'ten kaynaklanmaktadır. O halde MTVK md.14 bir bakalım.

  " Bu Kanuna bağlı (I) (5897 sayılı kanunun 2 inci maddesiyle kaldırılan ibare.Yürürlük;30.06.2009)(*) ve (IV) sayılı tarifelerde yer alan taşıtlardan (Ticari maksatla kullanılan uçak ve helikopterler ile taşıt kiralama faaliyeti ile uğraşan işletmelerin bu amaçla kiraya verdikleri taşıtlar hariç) alınan vergi ve cezalar ile gecikme zamları gelir ve kurumlar vergilerinin matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilmez."

  Madde metnini incelediğimizde 2 unsur görüyoruz.

  1-I ve IV sayılı listelerde yer alan motorlu taşıtlara ait MTV ancak ve ancak ticari maksatla kullanılan uçak ve helikopterler ile taşıt kiralama faaliyeti ile uğraşan işletmelerin bu amaçla kiraya verdikleri taşıtlar olması durumunda gider olarak dikkate alınabilir. Dikkat edilmesi gereken bir kapsam esas faaliyet konusunun kısmen veya tamamen taşıtların işletmesi olarak belirlenmemiş olması, kapsam sadece taşıt kiralama faaliyetini kapsıyor. Örneğin 20 adet aracı olan bir taksi işletmesine ait binek otomobiller işletmenin esas faaliyet konusunda kullanılmak ile birlikte kiraya verilmediği için MTV'leri KKEG olmak zorundadır.

  2-II ve III sayılı listelerdeki taşıtlar ait MTV ise GVK md.40/6'ya ve MTVK md.14'e göre hiç bir şarta bağlı olmaksızın gider yazılabilecektir.

  MTV md.6'ya göre minibüsler II sayılı listeye tabi olduğu için her koşulda bunlara ilişkin MTV gider yazılabilir. Bu minibüs ister yolcu, ister personel taşımak için kullanılsın, isterse de patronun kullandığı VIP tipi bir minibüs olsun. Her durumda MTV II sayılı listeye göre alınacağından ödenen vergi gider yazılabilecektir.

  Burada meslektaşlarımın kafasını karıştıran husus MTV md.14 ile KVDK md.30/b ve VUK md.320'nin farklı mantıklarla yazılmış olması ve farklı iki durumun bir birine karıştırılmasıdır.

  Umarım aradaki ince farkı yeterince açık anlatabilmişimdir.
  Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

 6. #6
  demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  2.246
  Alıntı sturkaslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sayın hocam faaliyetin konusunu yazmadığım için özür dilerim firmanın faaliyet konusu elektronik eşya toptan satışı herhangi bir taşımacılık söz konusu değil ama araş personellerin kendi bünyesinde servisini
  Saygılarımla
  Bu durumda izin alınmadan personel taşımacılığı yapmanızda suç teşkil eder trafik kontrolünde yolcu taşımacılığı belgeniz olmadığı için cezalı duruma düşebilirsiniz hatta aracınız bağlanabilir.

  İyi günler.
  Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Motorlu Taşıtlar Vergisi
  Konu Sahibi perol Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 26.Mart.2013, 08:35
 2. Motorlu Taşıtlar Vergisi
  Konu Sahibi boi_uns Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 17.Aralık.2012, 08:42
 3. Motorlu Taşıtlar Vergisi
  Konu Sahibi Serpil YAVUZ Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Aralık.2008, 12:39
 4. Motorlu Taşıtlar Vergisi
  Konu Sahibi kucur58 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 28.Ocak.2008, 17:14
 5. Motorlu Taşıtlar Vergisi
  Konu Sahibi mcbilal Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Ocak.2006, 09:33

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36