kamu işçi maaş

Konu: Teminata Verilen Çekler

Teminata Verilen Çekler

merhaba arkadaşlar, teminat olarak verilen çeklerin muhasebe kayıtları nasıl yapılır???
    Konu ebru şener tarafından (31.Ağustos.2012 Saat 10:39 ) değiştirilmiştir.

101 Teminattaki çekler xxx Borç
    101 Portföydeki Çekler xxx Alacak

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Teminata verilen çek adı üstünde bir teminat olduğu için 126/101 şeklinde bir kayıt yapılmalıdır. Bilindiği üzere nakdi teminatlar para,bono,çek v.s gibi çeşitli şekillerde verilebilir. Ve verilen her türlü teminat 126 VERİLEN DEPOZİTO ve TEMİNATLAR hesabında izlenmelidir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Koray bey, öncelikle sizi tebrik etmek isterim.Bir süre kayboluyorsunuz ama teşrif ettiğinizde,her konuda yorumlarınızı esirgememeye çalışıyorsunuz.Ve yorumlarınızı okumaktan büyük keyif aldığımı söylemeden geçemeyeceğim.

Fakat belirtilen teminat çekleri konusunda maalesef sizinle aynı fikirde değilim.
    Malumunuz ve gayet iyi bildiğiniz üzere 126 hesabının tanımında özellikle geri alınmak üzere verilen şeklinde bir ibare geçer.
    Yani burada iş bitimi veya sözleşme bitimi gereği geri alınması gereken bir tutardan bahsedilir. Teminat çekleri konusunda ise, verilen çek karşılığında başka bir nakdi menfaat (örneğin kredi) sağlanır ve bu sağlama sonucunda verilen çek karşı tarafça tahsil edilir.Burada çekin tekrar geri alınması gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi çekin verilmesi,çekin özelliğini değiştirmemektedir.
    Açıkcası benimde şahsi görüşüm 101 hesabı altında teminattaki çekler alt başlığında takip edilmesi görüşündeyim.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ben de sen karakaya gibi düşünüyorum. teminat çeki bir ödeme aracı değildir. teminat mektubu, diğer maddi teminat gibi adı üstünde yapılacak bir ödeme veya edimin teminatıdır.. Ancak ödeme yapılmaz ise teminatın nakte çevrilmesi talep edilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Tahsin Bey öncelikle ilginize teşekkür ederim, elimden geleni yapmaya çalışıyorum bilgi paylaşımı adına.

Konumuza gelince,

1-Soruda teminata verilen çeklerin geri alınmak üzere verilip verilmediği belli değil. Ancak benim aklıma ilk gelen geri alınmak üzere verilen bir teminat olduğu.

2-Diyelim ki bir banka kredisine teminat olarak verildi ve banka çekin vadesi geldiğinde bu çekleri tahsil ederek kredi borcumuzdan düştü. Böyle bir senaryoda da 101'in alt hesabında izlemek mantıklı olacaktır dediğiniz gibi. Zira yapılması gereken kayıtlar 101.02/101.01, 102/300, 780-300/101.02 şeklinde gidecektir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Ben teşekkür ediyor ve paylaşımlarınızın devamını şahsım adına rica ediyorum.

Şu konuda haklısınız ki "teminattaki çekler" sorusuyla neyin sorulmak istendiği açıkca belli değildir.Bende açıkcası soruyu, kullanılacak kredi karşılığı vadesinde tahsil edilmek üzere verilen çekler olarak yorumladım.Fakat sayın nguroy'un yorumundan sonra açıkcası jeton ancak düştü
    Özetle çekin veriliş amacını bilmeden çok sağlıklı bir yorum yapılamayacağıda aşikar oldu..
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Banka kerdisene verilen çekler başka bir konudur. Ben açıkçası soruyu banka kredisi teminat çeki olarak algılamadım.
    Bankaya çekleri teminata verdiğiniz zaman 101 hesapta alt hesapla işlem yaparsınız.

Yani 101,01 Cüdandaki senetler hesabı alacak, 101,02 teminattaki çekler 101,02,001 X bankası idyebilrisiniz.

Tahsil oldukça 101,02,001 hesap alacaklanır. 300 banka kredileri borçlanır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

teminata verilen çekler

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Banka kerdisene verilen çekler başka bir konudur. Ben açıkçası soruyu banka kredisi teminat çeki olarak algılamadım.
    Bankaya çekleri teminata verdiğiniz zaman 101 hesapta alt hesapla işlem yaparsınız.

Yani 101,01 Cüdandaki senetler hesabı alacak, 101,02 teminattaki çekler 101,02,001 X bankası idyebilrisiniz.

Tahsil oldukça 101,02,001 hesap alacaklanır. 300 banka kredileri borçlanır.

öncelikle tüm meslektaşlarıma selamlarımı sunar konuyla ilgili bir görüşümü paylaşmak isterim.

Bankaya verilen ve karşılığında kredi kullanılan çekler takasa verilen çekler gibi işlem görür ve ilgili hesaplara kaydedilir ancak burada teminata verilen çeklerden bahsediliyor "TEMİNAT" burada 101 çalışması mantıklı değil çünkü verilen teminat çeki kendi çeki ise 101 ile ne alakası var? 126 hesapta izlenmesi hatta ve hatta bu teminat çeki gerçek bir borç olmadığı için 900 nazım hesaplarda takip edilmesi daha doğru olur. (bankaya tahsile verilen veya kredi kullanmak için verilen çekler bu durumdan istisnadır) saygıalrımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)