kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By ferhat

Konu: Endeksleme Nasıl Yapılır ?

  1. #1
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.503

    Endeksleme Nasıl Yapılır ?

    Değer artış kazançlarında endeksleme şu şekilde hesaplanır.

    05.09.2008 yılında 100.000 TL’ye bir ev alınmış olsun bu ev 11.11.2012’de 180.000 TL’ye satılsın. Burada, GVK mükerrer madde 81’in son fıkrası hükmü gereğince endekslemenin yapılması için artış oranının yüzde 10 veya üzerinde olması lazım. Buna göre, ÜFE veya TÜFE için taşınmazın iktisap edildiği ay dâhil, elden çıkarıldığı ay hariç endeks değerleri arasındaki farkı şöyle buluruz;

    05.09.2008 Endeks Değeri : 137

    11.11.2012 Endeks Değeri : 200

    kadar endeks artış oranın %10’luk baraj aşılıp aşılmadığı kontrol edilir.(200-137=63 63/137=0,46 %46 %10'luk barajı aşıyor.

    Hesaplama için 100.000 x % 46 + (100.000) = 146.000 TL Taşınmazın Maliyet Bedeli olacaktır. Maliyet bedeli ile satış bedeli arasındaki fark vergi matrahını teşkil edecektir.

    Matrah: 180.000 – 146.000 = 34.000.- TL

    GVK mad. 80’e göre bu tutarın 2012 yılı için 8.800,00 TL’si istisnadır.

    Vergi Matrahı : 34.000 – 8.800 = 25.200,00 TL olacaktır.

    25.200.-tl artan oranlı olarak vergilendirilecek ve vergisi ödenecektir.Ayrıca taşınmaz eğer 01.01.2007 tarihinden önce ise 4 yıl 01.01.2007 yılından sonra elde edilmiş ise 5 yıl içinde elden çıkarılmış ise vergiye tabi olacaktır.Bunun dışında 2007 yılından önce olanlar 4 yıldan sonra 2007 yılından sonra elde edilenler 5 yıldan sonra elden çıkarılırsa bu hesaplama satış işlemi vergiye tabi olmayacağımdan yapılamayacaktır.


    Saygılar

    Ferhat

    TÜM FORMDAŞLARIMIN BAYRAMINI KUTLARIM
    Day-Dream bunu beğendi.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    943
    Üstad bu konuda birşey sormak istiyorum. Diyelimki bir arsanın %40 hissesine miras olarak sahip olduk. Daha sonra geri kalan %60'lık hisseyide hisse sahibinden satın alıp arsa üzerine kat karşılığı olarak bina yaptıracağız. Bu durumda vergileme açısından satın aldığımız %60 üzerinden mi hesaplama yapmamız lazım? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
    Saygılar;
    bil_gin

  3. #3
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    GVK mükerrer md.80/6'ya göre ivasız olarak iktisap edilen taşınmazların elden çıkartılması değer artış kazancının konusuna girmez zaten, bu nedenle beyan edilmesi gereken kazanç %60'lık hissesinin elden çıkartılmasından elde edilen kazanç olduğuna göre, doğal olarak sadece %60'lık kısım endekslemeye tabi olacaktır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    943
    Teşekkür ederim üstad.
    saygılar;
    bil_gin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Bütçe Nasıl Yapılır ?
    Konu Sahibi emansur Forum Konu Dışı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 27.Aralık.2013, 10:23
  2. Dvd kopyalama nasıl yapılır.?
    Konu Sahibi Ertann Forum Konu Dışı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 02.Mart.2011, 12:11
  3. İhracat Nasıl Yapılır
    Konu Sahibi abdsis Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Haziran.2009, 17:43
  4. Yedekleme Nasıl Yapılır?
    Konu Sahibi c_emre Forum Konu Dışı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 20.Haziran.2006, 14:30
  5. ökc deviri nasıl yapılır.
    Konu Sahibi integral Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 09.Haziran.2006, 22:31

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36