kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Emekli Şirket Dışardan Müdür Maaşı

Emekli Şirket Dışardan Müdür Maaşı

10 .000 tl ltd şirketinden maaş alan emekli dışardan atanan müdürün her ay bankadan parası yatmış ama muhasebe bürosu banka extreleriini işlememiş şimdi ben işiliyorum 2012 başından beri ödenmiş nasıl kayıt yapmam lazım bordro yok tahakkuk yok başka yolu varmı çözüm nedir teşekkürler

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Yatırılan paralar kayıt altına alınmamışsa,haliyle ve büyük ihtimalle giderleştirilmemiştir de..Eğer bu şekilde yapılmışsa iyi olmuş..Çünkü normal şartlarda yatırılan bu maaşlara istinaden,huzur hakkı bordrosu düzenlenmeli ve gelir vergisi kesintileri muhtasar beyanıyla ödenmeliydi.Şu an bana göre tek yapılması gereken
    Bu ödemelere ait bordro düzenleyerek,ödenen maaşları brüte çevirerek giderinize yazmak,ve ilgili ay muhtasar beyanlarına ek beyanlar vermek suretiyle kayıtlara almak olacaktır.
    Diğer seçeneklerin tamamı usulsüz olacağından burada değinmeye gerek görmüyorum.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    sn.twolf merhaba,

emekli müdürün primlerinin de yatması gerekmez mi ? ortak değil ki yalnız muhtasar da gösterlim ?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Çok emin değilim ama bildiğim kadarıyla sgdp primlerinin yatırılması gerekmiyor.Fakat araştırmadım kesin bişey söylemek istemem.Bu konuya o nedenle değinmedim.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

mali müaşvirimiz her iki müdürde her ay 10000 tl adam başı yani ayda 20000 tl ödemiş 12 ayda 12*20=240.000 tl ödenmiş resmi şirketin banka hesabından ancak stopaj hesaplamamış yılsonunda şirketin akr zarar durumuna göre bakar bir ayar çekeriz diyor nasıl olacak bu iş anlamadım zaten resmiyette ödemişsin nasıl aayr çekilecek ya da her ay yahut 3 ayda bir muhtasarda neden beyan etmedi bir sakıncası olur mu acaba?
    Konu stajerim tarafından (27.Kasım.2012 Saat 14:16 ) değiştirilmiştir.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn. stajyerim ,lütfen son mesajınızı düzeltiniz.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Alıntı stajerim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mali müaşvirimiz her iki müdürde her ay 10000 tl adam başı yani ayda 20000 tl ödemiş 12 ayda 12*20=240.000 tl ödenmiş resmi şirketin banka hesabından ancak stopaj hesaplamamış yılsonunda şirketin akr zarar durumuna göre bakar bir ayar çekeriz diyor nasıl olacak bu iş anlamadım zaten resmiyette ödemişsin nasıl aayr çekilecek ya da her ay yahut 3 ayda bir muhtasarda neden beyan etmedi bir sakıncası olur mu acaba?
    Sakıncası vardır tabiki..Fakat müşaviriniz,durumun ve riskinin farkındadır.Bu durumda bizlerin söyleyeceği çokta fazla birşey yok..

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Mali müşaviriniz resmen vergi kaçırmış. Bari bunları bankadan ödemeseydi. Her ay için bordro düzenleyip muhtasara ek pişmanlıkla beyan vermesi gerekiyor.
    Sgk yok. Zaten 4b li veya emekli o kişinin kendi sorunudur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    aşkınbulduk' a katılıyorum.Şirket ortağı olmadığı, dışardan müdür olduğu söyleniyor.Bu müdüründe emekli olduğu bilgisi var.Bu durumda "Sosyal Güvenlik Destek Primine tabi çalışanlar" APHB ile Ssk' lı olması gerekiyordu.

Sayın stajerim, bence müdürünüz imza yetkilisi ise Sgk ya sosyal güvenlik destek primi ödemeniz gerekir. Ancak müdürünüz dışardan danışman olarak çalışıp imza yetkisi yok ise, bu güne kadar vermiş olduğunuz miktarı ilk muhtasar döneminde beyan etmeniz yeterli olacaktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)